Ogłoszenia Nowe oferty Kategorie Agencje Deweloperzy
Dodaj ogłoszenie
houser.plblogwypis-i-wyrys-z-ewidencji-gruntow-oraz-mapa-ewidencyjna-czym-sa-i-jak-je-uzyskac
Patryk Kwapis 09.05.2021 128 wyświetleń

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów oraz mapa ewidencyjna – czym są i jak je uzyskać?

jak uzyskać wypis i wyrys z planu przez internet i w urzędzie

Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości konieczne jest, by w sposób niebudzący wątpliwości uregulować stan prawny lokalu mieszkalnego. By tego dokonać, potrzebne będzie złożenie stosownego wniosku wraz z załącznikami. Do takich zalicza się przede wszystkim wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej. Nie każdy jednak może zwrócić się do stosownego organu z prośbą o wydanie dokumentów. Czym są powyższe dokumenty, kto i w jaki sposób może je uzyskać?

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków – razem czy oddzielnie?

Choć zwyczajowo przyjęło się łączyć obydwa dokumenty w jedną całość, to w istocie są to dwa osobne pliki. Jak nazwa wskazuje, wypis będzie zawierać informacje dotyczące działki lub lokalu na piśmie, np. nazwa obrębu ewidencyjnego i miejscowości wraz z określeniem metrażu. Wyrys z kolei zawiera informacje głównie w postaci graficznej, np. zaznaczenie analizowanej działki przy pomocy jaśniejszych linii. Oba dokumenty się wzajemnie dopełniają, przez co stwierdzenie, że sam wypis lub samodzielny wyrys wystarczą do załatwienia spraw urzędowych, jest zwyczajnie nieprawidłowe. 

Praktyka życiowa wskazuje, że interesanci składają wniosek do stosownego urzędu łącznie, dlatego też w ten sposób przedstawione są informacje na stronach rządowych. Procedura jest stosunkowo prosta – wystarczy pobrać odpowiedni druk (w tym wypadku załącznik nr 4 Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji), zanieść go do odpowiedniego ze względu na lokalizację starostwa powiatowego lub urzędu miasta, uiścić opłatę i poczekać od 2 do 7 dni roboczych. 

Kto może złożyć wniosek o wypis i wyrys? Ile to kosztuje?

Nie każda osoba może złożyć wniosek, a ograniczenie spowodowane jest przede wszystkim troską o wrażliwe dane osobowe właścicieli. Wobec powyższego o dostęp do wypisu i wyrysu złożyć mogą wyłącznie:

  • Właściciel (lub właściciele) nieruchomości;
  • Osoby lub podmioty uprawnione do zarządzania nieruchomością;
  • Osoby lub przedsiębiorstwa, które mają istotny prawny interes poparty dowodami do uzyskania takiego dokumentu;

Opłata za powyższe dokumenty różni się w zależności od wybranej wersji wypisu i wyrysu. Jeśli zdecydujemy się na bardziej ekologiczną formę elektroniczną, należność wyniesie 140 PLN. Jeśli jednak wybierzemy tradycyjną, papierową opcję wypisu i wyrysu, opłata urzędowa będzie o 10 PLN droższa. Zapłaty dokonać można zarówno w kasie urzędu, jak i przelewem na numer rachunku wskazany przez urząd. Istotne jest, by nie dokonywać wpłaty w formie przedpłaty – dopiero po otrzymania polecenia zapłaty wraz z instrukcją dokonujemy uiszczenia faktycznej należności.

Jak uzyskać wypis i wyrys – elektronicznie czy tradycyjnie?

Większość dokumentów urzędowych możemy złożyć zarówno nowoczesną ścieżką teleinformatyczną, jak i tradycyjną, osobistą wizytą w urzędzie. Niestety, nie wszystkie starostwa i urzędy miasta dysponują pierwszą z opcji obsługi, przez co niektórzy mieszkańcy zmuszeni będą do stawiennictwa w odpowiedniej jednostce. Decydując się na złożenie dokumentów w urzędzie lub listownie, konieczne będzie wypełnienie wcześniej wskazanego wniosku (załącznik nr 4 stosownego rozporządzenia) i złożenie w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Jeśli jednak możliwe będzie przejście procedury przez internet (dowiesz się tego z portalu Służby Geodezyjnej GUGiK oraz strony rządowej), wypis i wyrys uzyskasz bez wychodzenia z domu. Wniosek zostanie przekazany ścieżką online do właściwego starostwa lub urzędu, a Tobie pozostanie zapłacić należność i poczekać na elektroniczną lub papierową wersję wypisu i wyrysu.

Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
podatek gruntowy kto i kiedy płaci jak uniknąć podatku od gruntów
Podatek gruntowy - co to jest? Kto i kiedy go zapłaci?

Każdego dnia obciążeni jesteśmy zróżnicowanymi podatkami i opłatami, których dokonujemy w ramach daniny publicznej. C

09.05.2021
mieszkania na sprzedaz i do wynajęcia w warszawie
Ceny mieszkań w Warszawie - ile kosztują? Kupić czy wynająć - co się bardziej opłaca?

Decyzja o zakupie własnej nieruchomości poprzedzona jest dogłębną analizą rynku lub szczegółową konsultacją ze spec

kto i kiedy może nas wymeldować bezdomność a meldunek
Kto i kiedy może nas wymeldować, a kiedy nie może?

Własne cztery kąty to dla wielu osób zabezpieczenie nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. Świadomość, ż

09.05.2021
jak najkorzystniej przepisać mieszkanie na niepełnoletnie dziecko
Jak najkorzystniej przepisać mieszkanie na dziecko?

Pozostawienie nieruchomości naszym zstępnym nie jest czynnością zarezerwowaną i wykonywaną wyłącznie po naszej śmier

30.04.2021