Utrzymanie pomieszczeń w higienicznej czystości jest niezbędne, by cieszyć się komfortem życia i zdrowiem. Czasami jednak standardowe ścieranie kurzy, odkurzanie czy mycie podłóg nie wystarczy. Konieczna jest specjalna forma dezynfekcji, jaką jest ozonowanie mieszkania. Ten proces doskonale zabija drobnoustroje, usuwa przykre zapachy oraz poprawia jakość powietrza w domu. Należy jednak pamiętać, że źle przeprowadzony zabieg przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Ozonowanie – co to jest?
Hasło „ozonowanie” nasuwa skojarzenie z ozonem, czyli trzyatomową cząsteczką tlenu. Myśl ta jest jak najbardziej poprawna, bowiem ozonowanie polega na przeprowadzeniu dezynfekcji przy pomocy tego gazu. Choć jego śladowe ilości nie są szczególnie odczuwalne dla człowieka, to wysokie stężenie ozonu wykazuje silne działanie biobójcze, znacznie silniejsze niż szeroko stosowany chlor. Pod postacią wtłaczanego gazu nie tylko oczyszcza powietrze, ale także eliminuje drobnoustroje znajdujące się na powierzchni przedmiotów. Najpopularniejsze zastosowanie tego procesu ma miejsce w przemyśle motoryzacyjnym – ozonowanie to sposób na czyszczenie klimatyzacji, jak również sposób na oczyszczanie tapicerki. Coraz częściej jednak o ozonowaniu mówi się w kontekście usługi dezynfekcji wnętrza mieszkania lub biura. Popularność usługi gwałtownie wzrosła wraz z rozwojem pandemii koronawirusa – ozonowanie pozwala skutecznie wyeliminować patogen odpowiedzialny za chorobę COVID-19.
Na czym polega ozonowanie mieszkania?
Ozonowanie mieszkania nie różni się szczególnie od ozonowania wnętrza samochodu czy powierzchni przemysłowych. Do zabezpieczonego pomieszczenia wprowadzany jest ozon, który to wypuszczany jest ze specjalnego urządzenia zwanego generatorem ozonowym. Przez kilka godzin gaz ten „pracuje”, eliminując drobnoustroje, przykre zapachy oraz czyszcząc powietrze. Po pewnym czasie następuje proces wietrzenia – okna zostają otwarte, a drzwi rozszczelnione, by pozostający w mieszkaniu ozon spadł do wartości mających obojętny wpływ na ludzi, zwierzęta i rośliny. Niektórzy pomyślą, że sprawa jest prosta – wystarczy kupić generator ozonu i temat załatwiony. Nie do końca – konieczne jest odpowiednie dobranie proporcji wtłaczanego ozonu, staranne zabezpieczenie mieszkania i prawidłowe wywietrzenie (niekiedy z użyciem środków mechanicznych). Warto też wspomnieć, że ekspozycja na wysokie stężenia ozonu mogą prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Decydując się na ozonowanie mieszkania, najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie, która skutecznie przeprowadzi dezynfekcję bez uszkodzenia wyposażenia mieszkania.
Ozonowanie krok po kroku
Zlecając ozonowanie pomieszczenia, warto wiedzieć, w jaki sposób proces ten zostanie przeprowadzony. Prawidłowe ozonowanie zakłada podział prac na cztery poniższe etapy.
Etap 1 – przygotowanie mieszkania
To moment, w którym z mieszkania usuwa się rośliny, zwierzęta i ludzi. Konieczne jest zabezpieczenie sprzętów elektronicznych, doszczelnia się okna, drzwi i klatki wentylacyjne. Na „widoku” nie mogą pozostawać także produkty spożywcze, a w szczególności owoce i warzywa. Tak przygotowane mieszkanie gotowe jest to wprowadzenia ozonu.
Etap 2 – wprowadzanie ozonu
Pracownicy ekipy sprzątającej uruchamiają ozonatory, które uprzednio zostały ustawione do wtłoczenia odpowiedniej dawki gazu. Urządzenia ozonujące ustawia się na wysokości około 1 metra nad podłogą w takim miejscu, by jak najwydajniej wykorzystać wydobywający się gaz. Proces ozonowania trwa kilka godzin – przy mniejszych powierzchniach wystarczą już 1,5 – 2 godziny, a przy większych metrażach niekiedy potrzeba nawet 8-10 godzin.
Etap 3 – wietrzenie mieszkania
Po wprowadzeniu ozonu, który na bieżąco „pracuje”, przychodzi czas na wywietrzenie mieszkania. Otwierane są okna i drzwi, a do pomieszczeń wprowadza się wiatraki przemysłowe, które mają mechanicznie przyspieszyć proces wietrzenia. Po pewnym czasie zdejmuje się także osłony kratek wentylacyjnych, by resztki ozonu zostały całkowicie usunięte. Proces ten trwa około 2-3 godzin.
Etap 4 – powrót do mieszkania
To jest moment, w którym zamieszkujący lokum ludzie oraz zwierzęta mogli bezpiecznie powrócić do swojego mieszkania. Większość firm zaleca, by powrót do mieszkania nastąpił na następny dzień po przeprowadzeniu ozonowania. W praktyce wystarczy około 4-5 godzin od zakończenia wietrzenia. Jeśli więc firma sprzątająca przyjedzie z samego rana, to jeszcze tego samego dnia będziemy mogli spać we własnych łóżkach.
Korzyści z ozonowania mieszkania
Ozonowanie to rozwiązanie, które warto rozważyć jako cykliczne wsparcie w utrzymaniu czystości mieszkania. Proces ten zawiera szereg korzystnych działań, a najważniejsze z nich to:
- Właściwości biobójcze – z mieszkania usuwane są wszelkie szkodliwe drobnoustroje, od bakterii i wirusów aż po grzyby i pleśnie;
- Usuwanie przykrych zapachów – szczególnie problematyczne odory, np. fetor organiczny, stęchlizna zostają usunięte, a nie zamaskowane;
- Niwelowanie alergenów – osoby doświadczające problemów alergicznych z pewnością odczują ulgę po usunięciu czynników drażniących;
- Poprawienie jakości powietrza – osoby regularnie ozonujące swoje mieszkania stwierdzają, że ich komfort życia poprawił się dzięki bardziej rześkiemu powietrzu;
- Skuteczność działania – rozpylany gaz dociera do zakamarków, których nie jesteśmy w stanie zdezynfekować ścierką i płynem bakteriobójczym;
- Kompleksowe usuwanie problemów – poprzez ozonowanie można pozbyć się kilku kłopotów, np. przykrych zapachów organicznych i rozwijającej się pleśni;