houser.plblogmdm-czyli-mieszkanie-dla-mlodych
Natasha Michalska 05.10.2016 2 118 wyświetleń

MDM czyli „Mieszkanie dla młodych”

mdm foto glowne 364296

„Mieszkanie dla młodych” to program dedykowany wszystkim tym, którzy poszukują własnego lokum, a nie koniecznie dysponują gotówką, aby je zakupić. Nie da się ukryć, że w XXI wieku zakup nieruchomości, stanowi pewne wyzwanie natury finansowej. Od stycznia 2014 roku można jednak starać się o pomoc w tej sprawie ze strony państwa. Jak wygląda ta kwestia od strony praktycznej? Co trzeba wiedzieć, zanim przystąpi się do programu? A także, jakie warunki trzeba spełniać, aby w ogóle o pomoc się ubiegać?

MDM to nie darowizna

Wbrew temu, co większość z Was myśli, pomoc państwa w programie „Mieszkanie dla młodych” nie polega na darowiźnie w postaci nieruchomości na naszą rzecz, a stosunkowo niewielkiemu dofinansowaniu wkładu własnego. Uwaga! Oznacza to, że aby ubiegać się o tą pomoc należy posiadać już pewne zaplecze finansowo. Rodziny z trójką i więcej dzieci własnych bądź przysposobionych mogą dodatkowo ubiegać się o pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Uprzywilejowane są również osoby, które rozpoczęły budowę własnego lokum – mieszkania bądź domu jednorodzinnego. Mogą one skorzystać z częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby wziąć udział w rządowym programie „Mieszkanie dla młodych”? Po pierwsze nie można posiadać żadnego innego mieszkania – dotyczy to wszystkich ubiegających się za wyjątkiem osób/rodzin z trojgiem i więcej dzieci. Po drugie, osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi być w określonym wieku – nie starsza aniżeli 35 lat. W przypadku małżeństw zawsze decyduje wiek młodszego małżonka. Uwaga! Ten warunek również nie dotyczy osób/rodzin z trojgiem i więcej dzieci. Po trzecie, aby starać się o tzn. MDM należy zaciągnąć kredyt, na co najmniej 50 procent ceny mieszkania i na co najmniej 15 lat. Końcowo, po czwarte cena „upatrzonego” przez nas mieszkania, nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

Na jakie dopłaty możesz liczyć?

Czy warto brać udział w programie „Mieszkanie dla młodych”? Nie da się nie zauważyć, że chętnych na pomoc państwa w tym zakresie nie brakuje. Dopłata szacuje się następująco:

• 10 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby samotne, małżeństwa bezdzietne;
• 15 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby/małżeństwa wychowujące co najmniej 1 dziecko;
• 20 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby/małżeństwa wychowujące dwójkę dzieci;
• 30 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby/małżeństwa wychowujące przynajmniej trójkę dzieci;
• 5 procent (dodatkowe) na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu – osoby/małżeństwa, którym w ciągu 5 lat od daty przystąpienia do programu MDM (zakupu mieszkania) urodziło się/zostało przysposobione trzecie bądź kolejne dziecko;
• Dopłata indywidualna, liczona na podstawie wskaźnika określonego dla danej lokalizacji;
• Dopłata do 50 metrów kwadratowych, ale nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania;
• Dopłata do 65 metrów kwadratowych, ale nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania – dla osób/rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci.

Sama procedura ubiegania się o dofinansowanie jest prosta. Wniosek o dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla młodych” składa się wraz z wnioskiem o kredyt, w wybranym wcześniej przez nas banku. Dodatkowo należy zaopatrzyć się następujące dokumenty: oświadczenie o nieposiadaniu aktu własności bądź współwłasności lokalu mieszkalnego, spółdzielczego bądź domu jednorodzinnego – na dzień składania wniosku oraz na dzień nabycia mieszkania (za wyjątkiem osób/rodzin wychowujących 3 lub więcej dzieci; zobowiązanie do rozwiązania umowy najmu i opuszczenia zajmowanego wcześniej lokalu mieszkalnego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy (jeżeli wynajmujemy lokal bądź posiadamy spółdzielcze lokatorskie prawa do wynajmu); a także oświadczenie o tym, iż nabywane mieszkanie będzie wykorzystywane na własne potrzeby mieszkaniowe. Oczywiście bank może wymusić na nas dodatkowe dokumenty – zależnie od wewnętrznych procedur. Po złożeniu wniosku dalsze czynności odbywają się poza naszym zakresem.

Docelowo program „Mieszkanie dla młodych” realizowany będzie do 2018 roku. Rządowe dopłaty przysługują na następujące rodzaje nieruchomości: lokale mieszkaniowe z rynku pierwotnego, wtórnego oraz domy jednorodzinne. Warto podkreślić, że pomoc wsparcie państwa dotyczy wyłącznie zakupu lokalu mieszkaniowego/domu jednorodzinnego, nie zaś ewentualnych budynków gospodarczych, miejsc parkingowych czy też… wykończenia wnętrza.
Limity w MDM odnoszą się do maksymalnej ceny za jeden metr kwadratowy. Wartości te zmieniają się regularnie, co kwartał. Zgodnie z obowiązującym prawem są różne dla poszczególnych lokalizacji – miast wojewódzkich, gmin sąsiadujący z miastem wojewódzkim oraz innych gmin. Od limitów zależy, czy dana nieruchomość może zostać objęta rządowym programem, czy też nie. Z zasady kwoty te mają być dopasowane do sytuacji panującej na rynku. W praktyce w wielu przypadkach są nieadekwatne do cen nieruchomości w danej lokalizacji, co przekłada się otrzymaną w przyszłości nieruchomość.

Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Agencje nieruchomosci rola i znaczenie w rynku nieruchomosci
Agencje nieruchomości - rola i znaczenie w rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości to jeden z najbardziej konkurencyjnych i dynamicznych sektorów gospodarki. Dlatego też, niezależnie o

Ewolucja nieruchomosci jak zmieniaja sie nasze domy i miejsca pracy wraz z rozwojem spoleczenstwa i technologii
Ewolucja nieruchomości: jak zmieniają się nasze domy i miejsca pracy wraz z rozwojem społeczeństwa i technologii.

Nieruchomości od wieków stanowią jedno z najcenniejszych dóbr na świecie. Ich wartość nieustannie rośnie, a co za tym

19.03.2023
krokow do skutecznej inwestycji w nieruchomosci od wyboru lokalizacji po zarzadzanie najemcami
5 kroków do skutecznej inwestycji w nieruchomości: od wyboru lokalizacji po zarządzanie najemcami

Inwestycja w nieruchomości jest jednym z najpopularniejszych sposobów pomnażania majątku. Jednak, aby inwestycja była op

czy warto zainwestowac w nieruchomosci pod wynajem analiza oplacalnosci
Czy warto zainwestować w nieruchomości pod wynajem? Analiza opłacalności

Inwestycja w nieruchomości pod wynajem to jeden z najpopularniejszych sposobów na pomnażanie swojego majątku. Jednak, zan