houser.plblogmdm-czyli-mieszkanie-dla-mlodych
Natasha Michalska
Natasha Michalska 05.10.2016 2 391 wyświetleń

MDM czyli „Mieszkanie dla młodych”

mdm foto glowne 364296

„Mieszkanie dla młodych” to program dedykowany wszystkim tym, którzy poszukują własnego lokum, a nie koniecznie dysponują gotówką, aby je zakupić. Nie da się ukryć, że w XXI wieku zakup nieruchomości, stanowi pewne wyzwanie natury finansowej. Od stycznia 2014 roku można jednak starać się o pomoc w tej sprawie ze strony państwa. Jak wygląda ta kwestia od strony praktycznej? Co trzeba wiedzieć, zanim przystąpi się do programu? A także, jakie warunki trzeba spełniać, aby w ogóle o pomoc się ubiegać?

MDM to nie darowizna

Wbrew temu, co większość z Was myśli, pomoc państwa w programie „Mieszkanie dla młodych” nie polega na darowiźnie w postaci nieruchomości na naszą rzecz, a stosunkowo niewielkiemu dofinansowaniu wkładu własnego. Uwaga! Oznacza to, że aby ubiegać się o tą pomoc należy posiadać już pewne zaplecze finansowo. Rodziny z trójką i więcej dzieci własnych bądź przysposobionych mogą dodatkowo ubiegać się o pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Uprzywilejowane są również osoby, które rozpoczęły budowę własnego lokum – mieszkania bądź domu jednorodzinnego. Mogą one skorzystać z częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby wziąć udział w rządowym programie „Mieszkanie dla młodych”? Po pierwsze nie można posiadać żadnego innego mieszkania – dotyczy to wszystkich ubiegających się za wyjątkiem osób/rodzin z trojgiem i więcej dzieci. Po drugie, osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi być w określonym wieku – nie starsza aniżeli 35 lat. W przypadku małżeństw zawsze decyduje wiek młodszego małżonka. Uwaga! Ten warunek również nie dotyczy osób/rodzin z trojgiem i więcej dzieci. Po trzecie, aby starać się o tzn. MDM należy zaciągnąć kredyt, na co najmniej 50 procent ceny mieszkania i na co najmniej 15 lat. Końcowo, po czwarte cena „upatrzonego” przez nas mieszkania, nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

Na jakie dopłaty możesz liczyć?

Czy warto brać udział w programie „Mieszkanie dla młodych”? Nie da się nie zauważyć, że chętnych na pomoc państwa w tym zakresie nie brakuje. Dopłata szacuje się następująco:

• 10 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby samotne, małżeństwa bezdzietne;
• 15 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby/małżeństwa wychowujące co najmniej 1 dziecko;
• 20 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby/małżeństwa wychowujące dwójkę dzieci;
• 30 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby/małżeństwa wychowujące przynajmniej trójkę dzieci;
• 5 procent (dodatkowe) na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu – osoby/małżeństwa, którym w ciągu 5 lat od daty przystąpienia do programu MDM (zakupu mieszkania) urodziło się/zostało przysposobione trzecie bądź kolejne dziecko;
• Dopłata indywidualna, liczona na podstawie wskaźnika określonego dla danej lokalizacji;
• Dopłata do 50 metrów kwadratowych, ale nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania;
• Dopłata do 65 metrów kwadratowych, ale nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania – dla osób/rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci.

Sama procedura ubiegania się o dofinansowanie jest prosta. Wniosek o dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla młodych” składa się wraz z wnioskiem o kredyt, w wybranym wcześniej przez nas banku. Dodatkowo należy zaopatrzyć się następujące dokumenty: oświadczenie o nieposiadaniu aktu własności bądź współwłasności lokalu mieszkalnego, spółdzielczego bądź domu jednorodzinnego – na dzień składania wniosku oraz na dzień nabycia mieszkania (za wyjątkiem osób/rodzin wychowujących 3 lub więcej dzieci; zobowiązanie do rozwiązania umowy najmu i opuszczenia zajmowanego wcześniej lokalu mieszkalnego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy (jeżeli wynajmujemy lokal bądź posiadamy spółdzielcze lokatorskie prawa do wynajmu); a także oświadczenie o tym, iż nabywane mieszkanie będzie wykorzystywane na własne potrzeby mieszkaniowe. Oczywiście bank może wymusić na nas dodatkowe dokumenty – zależnie od wewnętrznych procedur. Po złożeniu wniosku dalsze czynności odbywają się poza naszym zakresem.

Docelowo program „Mieszkanie dla młodych” realizowany będzie do 2018 roku. Rządowe dopłaty przysługują na następujące rodzaje nieruchomości: lokale mieszkaniowe z rynku pierwotnego, wtórnego oraz domy jednorodzinne. Warto podkreślić, że pomoc wsparcie państwa dotyczy wyłącznie zakupu lokalu mieszkaniowego/domu jednorodzinnego, nie zaś ewentualnych budynków gospodarczych, miejsc parkingowych czy też… wykończenia wnętrza.
Limity w MDM odnoszą się do maksymalnej ceny za jeden metr kwadratowy. Wartości te zmieniają się regularnie, co kwartał. Zgodnie z obowiązującym prawem są różne dla poszczególnych lokalizacji – miast wojewódzkich, gmin sąsiadujący z miastem wojewódzkim oraz innych gmin. Od limitów zależy, czy dana nieruchomość może zostać objęta rządowym programem, czy też nie. Z zasady kwoty te mają być dopasowane do sytuacji panującej na rynku. W praktyce w wielu przypadkach są nieadekwatne do cen nieruchomości w danej lokalizacji, co przekłada się otrzymaną w przyszłości nieruchomość.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/mdm-czyli-mieszkanie-dla-mlodych/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Smart Home – nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu
Smart Home - nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu

Współczesny rynek technologiczny oferuje szeroko pojęte nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zmieniają postrzeganie codzienności. Smart

27.02.2024
Płyta fundamentowa – przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania
Płyta fundamentowa - przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania

Rolą fundamentu w każdej konstrukcji jest zapewnienie stabilności i trwałości. Spośród dostępnych wariantów, płyta fundamentowa

27.02.2024
Dom szkieletowy – wszystko co musisz wiedzieć
Dom szkieletowy - wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego? To ekonomiczne rozwiązanie mieszkaniowe przyciąga coraz większą uwagę n

27.02.2024
Stan deweloperski mieszkania – co to znaczy?
Stan deweloperski mieszkania - co to znaczy?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym często łączy się z terminem "stan deweloperski". To pojęcie, które określa etap przygotowania nieruchomoś

27.02.2024