Ogłoszenia Nowe oferty Kategorie Agencje Deweloperzy
Dodaj ogłoszenie
houser.plblogmdm-czyli-mieszkanie-dla-mlodych
Jakub Ferenz 05/10/2016 1 080 wyświetleń

MDM czyli „Mieszkanie dla młodych”

„Mieszkanie dla młodych” to program dedykowany wszystkim tym, którzy poszukują własnego lokum, a nie koniecznie dysponują gotówką, aby je zakupić. Nie da się ukryć, że w XXI wieku zakup nieruchomości, stanowi pewne wyzwanie natury finansowej. Od stycznia 2014 roku można jednak starać się o pomoc w tej sprawie ze strony państwa. Jak wygląda ta kwestia od strony praktycznej? Co trzeba wiedzieć, zanim przystąpi się do programu? A także, jakie warunki trzeba spełniać, aby w ogóle o pomoc się ubiegać?

Wbrew temu, co większość z Was myśli, pomoc państwa w programie „Mieszkanie dla młodych” nie polega na darowiźnie w postaci nieruchomości na naszą rzecz, a stosunkowo niewielkiemu dofinansowaniu wkładu własnego. Uwaga! Oznacza to, że aby ubiegać się o tą pomoc należy posiadać już pewne zaplecze finansowo. Rodziny z trójką i więcej dzieci własnych bądź przysposobionych mogą dodatkowo ubiegać się o pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Uprzywilejowane są również osoby, które rozpoczęły budowę własnego lokum – mieszkania bądź domu jednorodzinnego. Mogą one skorzystać z częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby wziąć udział w rządowym programie „Mieszkanie dla młodych”? Po pierwsze nie można posiadać żadnego innego mieszkania – dotyczy to wszystkich ubiegających się za wyjątkiem osób/rodzin z trojgiem i więcej dzieci. Po drugie, osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi być w określonym wieku – nie starsza aniżeli 35 lat. W przypadku małżeństw zawsze decyduje wiek młodszego małżonka. Uwaga! Ten warunek również nie dotyczy osób/rodzin z trojgiem i więcej dzieci. Po trzecie, aby starać się o tzn. MDM należy zaciągnąć kredyt, na co najmniej 50 procent ceny mieszkania i na co najmniej 15 lat. Końcowo, po czwarte cena „upatrzonego” przez nas mieszkania, nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

Czy warto brać udział w programie „Mieszkanie dla młodych”? Nie da się nie zauważyć, że chętnych na pomoc państwa w tym zakresie nie brakuje. Dopłata szacuje się następująco:

• 10 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby samotne, małżeństwa bezdzietne;
• 15 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby/małżeństwa wychowujące co najmniej 1 dziecko;
• 20 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby/małżeństwa wychowujące dwójkę dzieci;
• 30 procent dopłaty do wkładu własnego – osoby/małżeństwa wychowujące przynajmniej trójkę dzieci;
• 5 procent (dodatkowe) na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu – osoby/małżeństwa, którym w ciągu 5 lat od daty przystąpienia do programu MDM (zakupu mieszkania) urodziło się/zostało przysposobione trzecie bądź kolejne dziecko;
• Dopłata indywidualna, liczona na podstawie wskaźnika określonego dla danej lokalizacji;
• Dopłata do 50 metrów kwadratowych, ale nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania;
• Dopłata do 65 metrów kwadratowych, ale nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania – dla osób/rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci.

Sama procedura ubiegania się o dofinansowanie jest prosta. Wniosek o dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla młodych” składa się wraz z wnioskiem o kredyt, w wybranym wcześniej przez nas banku. Dodatkowo należy zaopatrzyć się następujące dokumenty: oświadczenie o nieposiadaniu aktu własności bądź współwłasności lokalu mieszkalnego, spółdzielczego bądź domu jednorodzinnego – na dzień składania wniosku oraz na dzień nabycia mieszkania (za wyjątkiem osób/rodzin wychowujących 3 lub więcej dzieci; zobowiązanie do rozwiązania umowy najmu i opuszczenia zajmowanego wcześniej lokalu mieszkalnego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy (jeżeli wynajmujemy lokal bądź posiadamy spółdzielcze lokatorskie prawa do wynajmu); a także oświadczenie o tym, iż nabywane mieszkanie będzie wykorzystywane na własne potrzeby mieszkaniowe. Oczywiście bank może wymusić na nas dodatkowe dokumenty – zależnie od wewnętrznych procedur. Po złożeniu wniosku dalsze czynności odbywają się poza naszym zakresem.

Docelowo program „Mieszkanie dla młodych” realizowany będzie do 2018 roku. Rządowe dopłaty przysługują na następujące rodzaje nieruchomości: lokale mieszkaniowe z rynku pierwotnego, wtórnego oraz domy jednorodzinne. Warto podkreślić, że pomoc wsparcie państwa dotyczy wyłącznie zakupu lokalu mieszkaniowego/domu jednorodzinnego, nie zaś ewentualnych budynków gospodarczych, miejsc parkingowych czy też… wykończenia wnętrza.
Limity w MDM odnoszą się do maksymalnej ceny za jeden metr kwadratowy. Wartości te zmieniają się regularnie, co kwartał. Zgodnie z obowiązującym prawem są różne dla poszczególnych lokalizacji – miast wojewódzkich, gmin sąsiadujący z miastem wojewódzkim oraz innych gmin. Od limitów zależy, czy dana nieruchomość może zostać objęta rządowym programem, czy też nie. Z zasady kwoty te mają być dopasowane do sytuacji panującej na rynku. W praktyce w wielu przypadkach są nieadekwatne do cen nieruchomości w danej lokalizacji, co przekłada się otrzymaną w przyszłości nieruchomość.

Przeczytaj najnowsze artykuły
Cofnięcie darowizny nieruchomości termin aktu notarialnego odwołanie
Cofnięcie darowizny. Czy można odwołać darowiznę nieruchomości?

Darowizna jest w świetle prawa umową prawa cywilnego, której celem jest przyniesienie korzyści osobie obdarowanej poprzez

05/02/2020
Podatek od sprzedaży nieruchomości mieszkania domy dzialki darowizna jak obliczyc jak uniknac
Podatek od sprzedaży nieruchomości - mieszkania lub działki: darowizna, ile wynosi, kto musi zapłacić, jak uniknąć podatku?

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości ( np. mieszkania, domu, działki, lokalu )? Sprawdzam ile wynosi, oraz kto i

04/25/2020
MDM czyli „Mieszkanie dla młodych”

„Mieszkanie dla młodych” to program dedykowany wszystkim tym, którzy poszukują własnego lokum, a nie koniecznie dysponują gotówką, aby je z

10/05/2016