houser.plblogco-mozna-odliczyc-od-podatku-przy-remoncie-mieszkania
Patryk Kwapis
Patryk Kwapis 12.10.2021 2 586 wyświetleń

Co można odliczyć od podatku przy remoncie mieszkania?

Co mozna odliczyc od podatku przy remoncie mieszkania

Remont mieszkania to proces długotrwały, skomplikowany i dość kosztowny. W polskim prawie istnieje kilka ulg podatkowych, które możemy zastosować, by znacząco obniżyć koszty adaptacji, remontu czy modernizacji mieszkań i domów jednorodzinnych. Niestety, korzystanie z ulg nie zawsze jest możliwe. Jakie warunki należy spełnić by móc skorzystać z odliczenia od podatku? Przy jakich czynnościach nabędziemy ulgę od podatku?

Czy osoba fizyczna może odliczyć materiały remontowe od podatku?

Prawo stanowiące o możliwości odliczania kosztów poniesionych podczas remontu w ostatnich latach zostało zaostrzone. Możliwość ubieganie się o zwrot podatku VAT za zakup materiałów do remontu domu lub mieszkania jest już przeszłością. Skorzystanie z ulgi podatkowej jest teraz możliwe tylko w przypadku zaspokojenia własnych potrzeb mieszkalnych, czyli między innymi:

  • Budowy pierwszego domu jednorodzinnego;
  • Rozbudowy oraz nadbudowy domu na cele mieszkalne;
  • Przystosowanie niemieszkalnej części budynku na mieszkalną (np. adaptacja strychu na poddasze użytkowe);
  • Posiadania na własność działki, na której ma powstać dom bądź dom pod rozbudowę; 

W innych przypadkach niestety nie będziemy mogli skorzystać z odliczenia podatku VAT za remont, co zapewne zmartwi niejedną osobę. Są jednak jeszcze inne odliczenia, które pomogą odciążyć budżet przy remoncie – co więcej, te odliczenia przysługują osobom fizycznym.

Termomodernizacja a odliczenie podatkowe

Być może planujesz zrobić termomodernizację budynku, czyli przeprowadzić remont, który ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną budynku. To szereg prac, które dobrze wykonane skutkują zmniejszeniem zużycia energii, a co za tym idzie – dalszym obniżeniem rachunków. Mowa tu przede wszystkim o energii służącej do ogrzewania domu i wody użytkowej, zmianę lub modernizację źródeł energii w domu, jak i ograniczenie strat energii cieplnej w budynku. Aby termomodernizacja przynosiła widoczne skutki, musi zostać przeprowadzona kompleksowo, co znaczy, że muszą zostać wykonane następujące prace:

  • Uszczelnienie drzwi oraz okien;
  • Montaż ocieplenia ścian;
  • Dodatkowe ocieplenie stropów i podłóg;
  • Wymiana bądź modernizacja urządzenia grzewczego;

Termomodernizacja podlega uldze podatkowej, lecz dotyczy ona wyłącznie budynków jednorodzinnych już wybudowanych (nie ma możliwości skorzystania z ulgi w trakcie budowy). Odliczyć w ramach ulgi można między innymi:

  • Wymianę stolarki zewnętrznej;
  • Instalację pompy ciepła; 
  • Koszty materiałów budowlanych do ocieplenia budynku oraz instalacji cieplnej;
  • Koszty kotła gazowego oraz kotła olejowego kondensacyjnego;
  • Demontaż źródła ciepła na paliwo stałe;
  • Montaż kolektora słonecznego, jak również instalacji fotowoltaicznej; 
  • Koszty materiałów do wykonania systemu rekuperacyjnego (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła lub z odzyskiem ciepła i chłodu);

Przykładów można byłoby mnożyć – my jedynie podaliśmy te, które najczęściej spotyka się w pracach termomodernizacyjnych. Przed termomodernizacją warto się zorientować, za co dokładnie będziemy mogli odliczyć podatek. Warto pamiętać, że wszystkie wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez podatników, którzy nie korzystają ulgi z tego podatku. W ostatnim roku kwota, którą można było odliczyć, wynosiła 53.000 złotych na jednego podatnika. Oznacza to, że gdy korzystamy z ulgi podatkowej na termomodernizację wraz z małżonkiem, kwota, która możemy odliczyć, wynosi nawet do 106.000 złotych.

House flipperzy a remontowanie mieszkań

House flipping to – w dużym skrócie skrócie – zakup zaniedbanego mieszkania po okazyjnej cenie, wyremontowanie go oraz odsprzedanie z zyskiem. Nieco więcej informacji na temat house flippingu przekazaliśmy we wpisie dotyczącym inwestycji w nieruchomości. Takie osoby obracają mieszkaniami i domami znacznie częściej, toteż ich działania podlegają opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży nieruchomości (19% od dochodu). Gdy jesteśmy prawnymi właścicielami nieruchomości, którą chcemy zbyć, by nabyć i wyremontować inną, mamy prawo do pomniejszenia zysku o wydatki na adaptację mieszkania. Co za tym idzie, nabywamy prawo do opłacenia niższego podatku – od kwoty przychodów odejmuje się koszty adaptacji, co daje nam mniejszą kwotę przychodu i niższy podatek do zapłacenia. 

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, prawo do ulgi nabywa się po poniesieniu wydatków takich jak zakup paneli podłogowych, płytek ceramicznych, drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych i wykonanie przyłączy. Ulgą objęty jest także „biały montaż”, czyli instalacja armatury łazienkowej – wanny, prysznica, baterii prysznicowej czy umywalki. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie koszty można odliczyć – do takich nie zalicza się zakupu artykułów, które nie są niezbędne do zamieszkania. Przykładowo, koszty nabycia i montażu kuchenki gazowej, szaf, drobnego AGD czy RTV nie uprawnia do nabycia ulgi podatkowej z tytułu adaptacji mieszkania.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/co-mozna-odliczyc-od-podatku-przy-remoncie-mieszkania/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją – najważniejsze informacje.
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją - najważniejsze informacje.

Korozja jest poważnym problemem dla żeliwa, ponieważ prowadzi do jego stopniowej degradacji i osłabienia. Skutki korozji

11.04.2024
Smart Home – nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu
Smart Home - nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu

Współczesny rynek technologiczny oferuje szeroko pojęte nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zmieniają postrzeganie codzienności. Smart

27.02.2024
Płyta fundamentowa – przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania
Płyta fundamentowa - przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania

Rolą fundamentu w każdej konstrukcji jest zapewnienie stabilności i trwałości. Spośród dostępnych wariantów, płyta fundamentowa

27.02.2024
Dom szkieletowy – wszystko co musisz wiedzieć
Dom szkieletowy - wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego? To ekonomiczne rozwiązanie mieszkaniowe przyciąga coraz większą uwagę n

27.02.2024