houser.plblogjak-wykryc-i-usunac-robaki-w-domu
Natasha Michalska
Natasha Michalska 07.11.2022 1 083 wyświetleń

Jak wykryć i usunąć robaki w domu?

Jak wykryc i usunac robaki w domu

Domy są dla robaków bardzo atrakcyjnym miejscem ze względu na ciepło, dostęp do jedzenia i względne bezpieczeństwo. Niestety ich pojawienie się w naszym mieszkaniu zwiastuje problemy, ponieważ nie jest łatwo się ich pozbyć. W naszym artykule przedstawimy kilka porad dotyczących tego, jak wykryć i pozbyć się robaków z domu.

Jak sprawdzić, czy mamy robaki w domu?

Robaki w domu lub mieszkaniu nie zawsze będą widoczne gołym okiem. Część z nich unika człowieka lub stara się żerować dopiero w nocy. Często też wybierają miejsca, do których standardowo nie zaglądamy, jak np. szczeliny między panelami, różnego rodzaju dziury lub luki za meblami. Jak jednak sprawdzić, czy w naszym domu zalęgły się robaki?

Pierwszym i podstawowym sposobem jest obserwacja. Podczas sprzątania naszego domu powinniśmy zwracać uwagę na takie rzeczy jak nieprzyjemny zapach, ślady odchodów, czy martwe insekty. Dzięki nim będziemy w stanie ustalić, czy w naszym domu są robaki, a także ustalić ich gatunek. Pozwoli to na dobranie sposobu walki z nimi.

Jak uniknąć problemu z robakami w naszym mieszkaniu?

Chcąc uniknąć problemu z robakami w naszym domu lub mieszkaniu, powinniśmy przede wszystkim postawić na prewencję. Najlepszą metodą jest zadbanie o czystość i bieżące sprzątanie. Należy jednak pamiętać, że często nie wystarczy wyłącznie regularnie odkurzanie, pranie i mycie podłogi. Wystarczy zostawić na kilka dni owoce, a zaraz zauważymy dużą liczbę muszek owocówek. Analogicznie działa to również w innych przypadkach – szczególnie, gdy jakaś część jedzenia spadnie np. za szafkę i zapomnimy o tym przez dłuższy czas.

Inne czynniki, które mają na to wpływ to permanentna wilgoć w łazience, czy nagromadzenie się kurzu. Warto też mieć na uwadze, że robaki często pojawiają się w starych domach, w miejscach, gdzie są stare meble i podłogi, ponieważ to tam najłatwiej znaleźć im schronienie. Możemy więc zredukować ryzyko pojawienia się robaków, poprzez pozbycie się różnego rodzaju, szczelin, dziur i pęknięć oraz regularne dbanie o meble i podłogi.

Z jakimi rodzajami robaków możemy mieć do czynienia w domu?

W Polsce możemy spotkać wiele gatunków robaków, z czego niektóre mogą być groźne dla naszego zdrowia. Część z nich zauważymy gołym okiem i często bez większych problemów, będziemy mogli się ich pozbyć. W niektórych przypadkach może to jednak oznaczać długotrwałą i wymagającą walkę. Do najczęściej pojawiających się w naszych domach robaków należy:

  • rybik cukrowy – niewielki, lecz łatwo dostrzegalny robak z łuskowatym pancerzykiem, który najczęściej pojawia się w łazienkach;
  • pluskwa domowa – mały robak o spłaszczonym kształcie i czerwonej lub czerwonobrunatnej barwie, który żywi się krwią człowieka;
  • roztocza – niezwykle małe, trudne do wykrycia i pozbycia się stworzenia, lubiące kurz i pył;
  • karaluchy lub prusaki – wyjątkowo odporne robaki domowe, których pozbycie się jest trudne i często wymaga profesjonalnych zabiegów;
  • mrówki faraona – niewielkie i uporczywe stworzenia, które polują na resztki jedzenia i mogą gryźć człowieka;
  • mole ubraniowe – wyjątkowo szkodliwe robaki, niszczące odzież;
  • psotnik zakamarnik – małe, osiągające z reguły do dwóch milimetrów owady domowe, które preferuje ciepłe i wilgotne miejsca.

Powyżej przytoczone gatunki, to jedynie kilka przykładów robaków domowych. Powinniśmy mieć jednak na uwadze, to, że do każdego z tych gatunków powinniśmy podejść w odrębny sposób, pamiętając o zasadach ostrożności.

Jakie są sposoby walki z robakami?

W zasadzie możemy wyróżnić dwa podstawowe sposoby wali z robakami. Pierwsze z nich to metody naturalne, które są zależne od gatunku i nie zawsze bywają skuteczne. Wiele robaków nie znosi niektórych, intensywnych zapachów, dlatego w przypadku zauważenia konkretnego gatunku można sprawdzić, jak można się go pozbyć przy pomocy naturalnych składników. Przykładem takiej metody jest stosowanie specjalnej pasty z mięty na mrówki faraona. Niektóre robaki nie lubią też octu, przez co wśród wielu naturalnych sposobów pozbycia się robaków,  wskazuje się na jego zastosowanie.

Skuteczniejszą formą są różnego rodzaju mechaniczne i chemiczne środki zwalczania robaków. Pierwszym z nich jest lampa owadobójcza. To szybki i skuteczny sposób, który sprawdzi się przede wszystkim w zwalczaniu różnego rodzaju muszek i komarów. Bazuje na specjalnym światle ultrafioletowym, są bezzapachowe i nie używa się w nich środków chemicznych, dzięki czemu można jest stosować zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Kolejny sposób, to ultradźwięki. Mowa tutaj o specjalnych urządzeniach emitujących fale dźwiękowe w częstotliwości najczęściej 30-60 kHz, które stwarzają wibrację odbierane przez insekty. Za ich sprawą szkodniki mogą odczuwać dyskomfort, przestać się rozmnażać i w efekcie wynieść z mieszkania.

Następny sposób to udoskonalenie naturalnych metod, gdyż także jest związane z intensywnymi zapachami, których nie znoszą poszczególne insekty. W celu pozbycia się przykładowo pluskiew lub karaluchów można skorzystać z urządzeń generujących gryzący dla nich dym, który powinien sprawić, że uciekną.

Wartą uwagi formą zwalczania robaków – szczególnie jeśli nie zdążyły się nadmiernie rozmnożyć są różnego rodzaju pułapki. Część z nich, po wcześniejszej identyfikacji intruzów, możemy skonstruować sami, korzystając z porad internetowych, natomiast inne możemy zakupić w sklepach. Pułapki często stosuje się w połączeniu z innymi metodami.

Do jednej z ostatnich metod należą środki chemiczne. Ich skład i sposób działania różni się i jest zależny od rodzaju insekta, z którym walczymy. Warto jednak pamiętać, ze jest to forma zwalczania robaków, która nieprawidłowo zastosowana może być niebezpieczna również dla człowieka.

Podsumowując, w celu uniknięcia robaków w naszym domu warto postawić na prewencję, a gdy te metody zawiodą, to po identyfikacji insekta, możemy wybierać spośród wielu sposobów walki. W przypadku, jeśli nasze domowe metody zawiodą, prawdopodobnie pozostaje nam skorzystanie z usług profesjonalnej dezynsekcji. Należy jednak pamiętać, by każdą z metod, przede wszystkim te związane z środkami chemicznymi, stosować z ostrożnością i troską o zdrowie swoje i najbliższych. 

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/jak-wykryc-i-usunac-robaki-w-domu/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją – najważniejsze informacje.
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją - najważniejsze informacje.

Korozja jest poważnym problemem dla żeliwa, ponieważ prowadzi do jego stopniowej degradacji i osłabienia. Skutki korozji

11.04.2024
Smart Home – nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu
Smart Home - nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu

Współczesny rynek technologiczny oferuje szeroko pojęte nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zmieniają postrzeganie codzienności. Smart

27.02.2024
Płyta fundamentowa – przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania
Płyta fundamentowa - przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania

Rolą fundamentu w każdej konstrukcji jest zapewnienie stabilności i trwałości. Spośród dostępnych wariantów, płyta fundamentowa

27.02.2024
Dom szkieletowy – wszystko co musisz wiedzieć
Dom szkieletowy - wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego? To ekonomiczne rozwiązanie mieszkaniowe przyciąga coraz większą uwagę n

27.02.2024