houser.plblogjak-wykryc-i-usunac-robaki-w-domu
Natasha Michalska
Natasha Michalska 07.11.2022 1 167 wyświetleń

Jak wykryć i usunąć robaki w domu?

Jak wykryc i usunac robaki w domu

Domy są dla robaków bardzo atrakcyjnym miejscem ze względu na ciepło, dostęp do jedzenia i względne bezpieczeństwo. Niestety ich pojawienie się w naszym mieszkaniu zwiastuje problemy, ponieważ nie jest łatwo się ich pozbyć. W naszym artykule przedstawimy kilka porad dotyczących tego, jak wykryć i pozbyć się robaków z domu.

Jak sprawdzić, czy mamy robaki w domu?

Robaki w domu lub mieszkaniu nie zawsze będą widoczne gołym okiem. Część z nich unika człowieka lub stara się żerować dopiero w nocy. Często też wybierają miejsca, do których standardowo nie zaglądamy, jak np. szczeliny między panelami, różnego rodzaju dziury lub luki za meblami. Jak jednak sprawdzić, czy w naszym domu zalęgły się robaki?

Pierwszym i podstawowym sposobem jest obserwacja. Podczas sprzątania naszego domu powinniśmy zwracać uwagę na takie rzeczy jak nieprzyjemny zapach, ślady odchodów, czy martwe insekty. Dzięki nim będziemy w stanie ustalić, czy w naszym domu są robaki, a także ustalić ich gatunek. Pozwoli to na dobranie sposobu walki z nimi.

Jak uniknąć problemu z robakami w naszym mieszkaniu?

Chcąc uniknąć problemu z robakami w naszym domu lub mieszkaniu, powinniśmy przede wszystkim postawić na prewencję. Najlepszą metodą jest zadbanie o czystość i bieżące sprzątanie. Należy jednak pamiętać, że często nie wystarczy wyłącznie regularnie odkurzanie, pranie i mycie podłogi. Wystarczy zostawić na kilka dni owoce, a zaraz zauważymy dużą liczbę muszek owocówek. Analogicznie działa to również w innych przypadkach – szczególnie, gdy jakaś część jedzenia spadnie np. za szafkę i zapomnimy o tym przez dłuższy czas.

Inne czynniki, które mają na to wpływ to permanentna wilgoć w łazience, czy nagromadzenie się kurzu. Warto też mieć na uwadze, że robaki często pojawiają się w starych domach, w miejscach, gdzie są stare meble i podłogi, ponieważ to tam najłatwiej znaleźć im schronienie. Możemy więc zredukować ryzyko pojawienia się robaków, poprzez pozbycie się różnego rodzaju, szczelin, dziur i pęknięć oraz regularne dbanie o meble i podłogi.

Z jakimi rodzajami robaków możemy mieć do czynienia w domu?

W Polsce możemy spotkać wiele gatunków robaków, z czego niektóre mogą być groźne dla naszego zdrowia. Część z nich zauważymy gołym okiem i często bez większych problemów, będziemy mogli się ich pozbyć. W niektórych przypadkach może to jednak oznaczać długotrwałą i wymagającą walkę. Do najczęściej pojawiających się w naszych domach robaków należy:

  • rybik cukrowy – niewielki, lecz łatwo dostrzegalny robak z łuskowatym pancerzykiem, który najczęściej pojawia się w łazienkach;
  • pluskwa domowa – mały robak o spłaszczonym kształcie i czerwonej lub czerwonobrunatnej barwie, który żywi się krwią człowieka;
  • roztocza – niezwykle małe, trudne do wykrycia i pozbycia się stworzenia, lubiące kurz i pył;
  • karaluchy lub prusaki – wyjątkowo odporne robaki domowe, których pozbycie się jest trudne i często wymaga profesjonalnych zabiegów;
  • mrówki faraona – niewielkie i uporczywe stworzenia, które polują na resztki jedzenia i mogą gryźć człowieka;
  • mole ubraniowe – wyjątkowo szkodliwe robaki, niszczące odzież;
  • psotnik zakamarnik – małe, osiągające z reguły do dwóch milimetrów owady domowe, które preferuje ciepłe i wilgotne miejsca.

Powyżej przytoczone gatunki, to jedynie kilka przykładów robaków domowych. Powinniśmy mieć jednak na uwadze, to, że do każdego z tych gatunków powinniśmy podejść w odrębny sposób, pamiętając o zasadach ostrożności.

Jakie są sposoby walki z robakami?

W zasadzie możemy wyróżnić dwa podstawowe sposoby wali z robakami. Pierwsze z nich to metody naturalne, które są zależne od gatunku i nie zawsze bywają skuteczne. Wiele robaków nie znosi niektórych, intensywnych zapachów, dlatego w przypadku zauważenia konkretnego gatunku można sprawdzić, jak można się go pozbyć przy pomocy naturalnych składników. Przykładem takiej metody jest stosowanie specjalnej pasty z mięty na mrówki faraona. Niektóre robaki nie lubią też octu, przez co wśród wielu naturalnych sposobów pozbycia się robaków,  wskazuje się na jego zastosowanie.

Skuteczniejszą formą są różnego rodzaju mechaniczne i chemiczne środki zwalczania robaków. Pierwszym z nich jest lampa owadobójcza. To szybki i skuteczny sposób, który sprawdzi się przede wszystkim w zwalczaniu różnego rodzaju muszek i komarów. Bazuje na specjalnym światle ultrafioletowym, są bezzapachowe i nie używa się w nich środków chemicznych, dzięki czemu można jest stosować zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Kolejny sposób, to ultradźwięki. Mowa tutaj o specjalnych urządzeniach emitujących fale dźwiękowe w częstotliwości najczęściej 30-60 kHz, które stwarzają wibrację odbierane przez insekty. Za ich sprawą szkodniki mogą odczuwać dyskomfort, przestać się rozmnażać i w efekcie wynieść z mieszkania.

Następny sposób to udoskonalenie naturalnych metod, gdyż także jest związane z intensywnymi zapachami, których nie znoszą poszczególne insekty. W celu pozbycia się przykładowo pluskiew lub karaluchów można skorzystać z urządzeń generujących gryzący dla nich dym, który powinien sprawić, że uciekną.

Wartą uwagi formą zwalczania robaków – szczególnie jeśli nie zdążyły się nadmiernie rozmnożyć są różnego rodzaju pułapki. Część z nich, po wcześniejszej identyfikacji intruzów, możemy skonstruować sami, korzystając z porad internetowych, natomiast inne możemy zakupić w sklepach. Pułapki często stosuje się w połączeniu z innymi metodami.

Do jednej z ostatnich metod należą środki chemiczne. Ich skład i sposób działania różni się i jest zależny od rodzaju insekta, z którym walczymy. Warto jednak pamiętać, ze jest to forma zwalczania robaków, która nieprawidłowo zastosowana może być niebezpieczna również dla człowieka.

Podsumowując, w celu uniknięcia robaków w naszym domu warto postawić na prewencję, a gdy te metody zawiodą, to po identyfikacji insekta, możemy wybierać spośród wielu sposobów walki. W przypadku, jeśli nasze domowe metody zawiodą, prawdopodobnie pozostaje nam skorzystanie z usług profesjonalnej dezynsekcji. Należy jednak pamiętać, by każdą z metod, przede wszystkim te związane z środkami chemicznymi, stosować z ostrożnością i troską o zdrowie swoje i najbliższych. 

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/jak-wykryc-i-usunac-robaki-w-domu/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Jeśli rozważasz modernizację swojego systemu grzewczego, pompy ciepła mogą być atrakcyjną opcją ze względu na ich ef

24.05.2024
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie

Wybór odpowiedniej podłogi do naszego domu to decyzja, która może mieć długotrwały wpływ na komfort, estetykę i funk

24.05.2024
Alarm do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Alarm do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

Rozważając instalację systemu alarmowego w mieszkaniu w bloku, kluczowy jest wybór pomiędzy systemem przewodowym a bezpr

22.05.2024
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?

Wysoka stopa bezrobocia w Hiszpanii, zwłaszcza wśród młodzieży, w istotny sposób przyczynia się do niższej siły naby

22.05.2024