houser.plblogprocedury-nabywania-nieruchomosci-przez-cudzoziemcow
Patryk Kwapis
Patryk Kwapis 16.08.2021 1 117 wyświetleń

Procedury nabywania nieruchomości przez cudzoziemców

procedury nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w polsce

Co zrobić, by stać się właścicielem nieruchomości zlokalizowanej w Polsce? Nic wielkiego – znaleźć interesujący Cię lokal, ustalić cenę zakupu, podpisać umowę w formie aktu notarialnego, wypłacić należność i dopełnić kilku formalności administracyjno-prawnych. Znacznie trudniejsze zadanie stoi przed cudzoziemcami pochodzącymi spoza EOG i Szwajcarii, którzy zobowiązani są do uzyskania promesy. Jak wyglądają procedury nabywania nieruchomości przez cudzoziemców? Kto może uzyskać pozwolenie na zakup, a kto takiego pozwolenia nie otrzyma? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym wpisie.

Nabywanie nieruchomości przez osoby z EOG lub Szwajcarii

Polska, jako jeden z 30 krajów tworzących Europejski Obszar Gospodarczy, może cieszyć się znacznymi ułatwieniami w zakresie szeroko rozumianych operacji finansowych. Do tego grona należy zaliczyć także Szwajcarię, która de iude nie jest członkiem EOG, jednak de facto podpisała porozumienie pozwalające na uczestnictwo w uproszczonych procedurach transakcyjnych. Na mocy międzynarodowych ustaleń i ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, każdy obywatel państwa członkowskiego EOG lub Szwajcarii może nabyć dom, mieszkanie, lokal usługowy czy inną nieruchomość w Polsce tak samo łatwo, jak rodowity Polak.

Pisząc w tym artykule o cudzoziemcach, będziemy przez to rozumieć osoby spoza EOG lub Szwajcarii, a więc przede wszystkim obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji i Armenii; dodatkowo będą to także osoby prawne i spółki z siedzibą poza EOG i Szwajcarii. Te osoby obowiązywać będzie specjalna ścieżka proceduralna, w której między innymi konieczne będzie wykazanie więzi między cudzoziemcem a Polską, przedstawieniem źródła, z którego pochodzą środki na zakup nieruchomości czy wylegitymowaniem się stosownym zezwoleniem na pobyt.

Promesa na zakup nieruchomości

Aby cudzoziemiec mógł w pełni legalnie nabyć nieruchomość w Polsce, powinien on posiadać zezwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Należy więc w pierwszej kolejności złożyć wniosek do MSWiA osobiście lub korespondencyjnie, przy użyciu drogi listowej. Taki dokument warto złożyć po konsultacji z radcą prawnym lub osobą obeznaną w omawianym zagadnieniu – wniosek błędnie wypełniony lub zawierający braki formalne nie będzie rozpatrywany. 

Co wpisuje się w dokumencie? Poza danymi osobowymi jednego lub dwóch wnioskodawców (wniosek o promesę można składać wspólnie z bliską osobą lub spółką w firmie), konieczne jest dokładne określenie nieruchomości, której zakupem jesteśmy zainteresowani. Wskazać należy dokładną lokalizację domu lub mieszkania, numeru księgi wieczystej, numeru działki ewidencyjnej oraz powierzchni w hektarach. Tutaj należy dodać komentarz – maksymalna powierzchnia nieruchomości nabywana na potrzeby życiowe nie może przekroczyć 0,5 hektara. 

Poza określeniem działki oraz nieruchomości, konieczne będzie wykazanie źródła pochodzenia środków finansowych na zakup nieruchomości, np. z kredytu, z pożyczki, a jeśli źródłem są własne oszczędności, należy przedstawić źródło pochodzenia odłożonego kapitału, np. z umowy o pracę. Wnioskodawca będzie także musiał określić, w jakim celu nabywa nieruchomość: czy jest to potrzeba mieszkaniowa, czy też będzie prowadzona tam działalność gospodarcza. Na koniec pozostaje określenie czynności prawnej, w wyniku której dojdzie do zmiany właściciela nieruchomości oraz wskazanie więzi z Polską – tego można dokonać na kilka sposobów, o czym napiszemy nieco później. 

Kto może otrzymać pozwolenie na zakup?

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie rządowej, zezwolenie na zakup otrzyma każdy wnioskodawca, którego transakcja nie spowoduje naruszenia obronności i porządku publicznego Rzeczypospolitej Polskiej, a także nie dojdzie do naruszenia polityki społecznej. Jeśli Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie miało wątpliwości co do złożonego wniosku, w sprawę mogą zostać zaangażowane dwie kolejne jednostki państwowe: Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa. Aby zminimalizować taki scenariusz, warto wskazać niezaprzeczalną więź z Polską na jeden z dostępnych sposobów:

  • Udokumentowana polska narodowość lub pochodzenie;
  • Małżeństwo z osobą, która jest obywatelem Polski;
  • Posiadanie zezwolenia na pobyt stały, czasowy lub rezydenturę długoterminową UE;
  • Członkostwo w zarządzie kontrolowanej spółki handlowej;
  • Prowadzenie działalności rolniczej lub gospodarczej zgodnie z właściwymi przepisami prawa polskiego;

Jeśli przeznaczeniem nieruchomości będzie wykorzystanie w działalności gospodarczej, to dodatkowo konieczne będzie wykazanie, że lokal jest niezbędny do zaspokojenia bieżących i przyszłych potrzeb firmy. Może więc to być dom, w którym otworzymy pensjonat, garaż do prowadzenia warsztatu samochodowego lub lokal usługowo-handlowy, w którym otworzymy agencję marketingową. 

Pozwolenie nie jest konieczne w sytuacji, gdy nabywa się:

  • Samodzielny lokal mieszkalny określony w art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali;
  • Garaż lub miejsce parkingowe w garażu podziemnym, o ile jest się właścicielem lokalu mieszkalnego i zajdzie potrzeba garażowania pojazdu;
  • Nieruchomość, a nabywcą jest osoba z rezydenturą długoterminową UE lub zezwoleniem na pobyt stały, która mieszka na terenie Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 5 lat od uzyskania wymienionych pozwoleń;
  • Nieruchomość, która wejdzie w skład wspólnoty majątkowej z obywatelem Polski, a sam wnioskodawca mieszka na terenie RP od co najmniej 2 lat od uzyskania rezydentury długoterminowej UE lub zezwolenia na pobyt stały;
  • Nieruchomość od właściciela lub wieczystego użytkownika mieszkającego w niej od co najmniej pięciu lat, a od którego zachodzi prawo dziedziczenia w dniu nabycia.
[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/procedury-nabywania-nieruchomosci-przez-cudzoziemcow/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Styl kawaii – co to jest?
Styl kawaii – co to jest?

Styl kawaii to japoński trend estetyczny, który można przetłumaczyć jako „uroczy”, „słodki” lub
„delikatny

03.10.2024
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Jeśli rozważasz modernizację swojego systemu grzewczego, pompy ciepła mogą być atrakcyjną opcją ze względu na ich ef

24.05.2024
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie

Wybór odpowiedniej podłogi do naszego domu to decyzja, która może mieć długotrwały wpływ na komfort, estetykę i funk

24.05.2024
Alarm do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Alarm do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

Rozważając instalację systemu alarmowego w mieszkaniu w bloku, kluczowy jest wybór pomiędzy systemem przewodowym a bezpr

22.05.2024