houser.plblogbudowa-domu-bez-pozwolenia-to-mozliwe
Patryk Kwapis
Patryk Kwapis 19.08.2021 884 wyświetleń

Budowa domu bez pozwolenia – to możliwe!

budowa domu bez pozwolenia na budowę do m do m polski ład nowy

Wielu osobom budowa domu kojarzy się z szeregiem obowiązków, wypełnianiem stosu dokumentów czy regularnym odwiedzaniem urzędów. Okazuje się jednak, że możesz wybudować własne lokum w ekspresowym tempie – bez zezwoleń i bez zdawania się na łaskę urzędniczą. Zgodnie z obowiązującym planem budowlanym, istnieje możliwość wybudowania domu bez pozwoleń, co więcej – nie trzeba być właścicielem działki, na której ma stanąć dom. Jak wygląda budowa domu bez pozwolenia i czy jest to kosztowne przedsięwzięcie – sprawdzimy w poniższym artykule.

Budowa domu do 35m2

Zapewne większość z nas słysząc słowo „dom” myśli o jednorodzinnej zabudowie z piętrem lub użytkowym poddaszem, piwnicą i garażem. Dla części osób taka powierzchnia jednak może być zbyt duża, dla innych z kolei wizja biegania z dokumentami od urzędu do urzędu stanowi barierę blokującą przed realizacją marzeń. Zarówno dla jednych, jak i drugich istnieje fantastyczne rozwiązanie w postaci domu budowanego na zgłoszenie. Czym się różni taki dom od budynku wzniesionego na mocy pozwolenia na budowę? Przede wszystkim – nie jest się zdanym na łaskę lub niełaskę urzędników; w przypadku domów do 35 m2 zwyczajnie oznajmia się fakt wznoszenia takiego lokalu. Co istotne, dom do 35 m2 nie musi znajdować się na działce, którego jesteśmy właścicielami – wystarczy, że posiadamy stosowne zezwolenie właściciela gruntów.

Nim zasiądziesz do planowania przestrzeni wewnątrz domu, musisz pamiętać o trzech istotnych założeniach, które należy spełnić podczas budowy takiego lokalu:

  • Dom musi być parterowy, dopuszczalna jest także otwarta antresola – nie może mieć piętra ani piwnicy;
  • Metraż budynku może mieć maksymalnie 35 m2 mierzonych według zewnętrznego obrysu ścian i nie może ona stanowić połączonej dobudówki do istniejącego budynku;
  • Na każdych 500 m2 działki może stać wyłącznie jeden taki budynek;

Należy zaznaczyć, że warunki te muszą zostać spełnione łącznie; jeśli więc zaplanujesz podpiwniczenie lub planowałeś wykonać salon na 40 m2 – konieczne będzie zrewidowanie swoich planów.

Gotowe domy bez pozwolenia na budowę

Wiele młodych osób marzy o uniezależnieniu się od rodziny i przeprowadzce do własnego mieszkania lub domu w atrakcyjnej okolicy. Ceny takich lokali są dla wielu nie do zaakceptowania, a jeśli już godzą się oni na taki wydatek, to pojawia się problem odmowy przyznania kredytu hipotecznego. Alternatywą jest gotowy dom bez pozwoleń, którego wzniesienie i wyposażenie może stanowić około 40-50% kwoty, jakiej oczekują deweloperzy za dwupokojowe mieszkanie na obrzeżach miasta. Nic więc dziwnego, że usługa ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a odpowiedzią na wzmożony popyt jest istnienie firm oferujących gotowy dom modułowy. Znaleźliśmy jedną z takich firm i zapoznaliśmy się z przygotowaną informacją handlową na temat oferowanego produktu. Wizualizacja przedstawia otwartą przestrzeń, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów, m.in.:

  • Biuro lub gabinet do świadczenia usług jednoosobowej działalności gospodarczej;
  • Przestrzeń do realizowania swoich hobby, np. warsztat lub pracownia artystyczna;
  • Miejsce służące do noclegu pracowniczego dla osób zatrudnionych w sąsiedztwie;
  • Prywatna siłownia lub mini-SPA z jacuzzi, sauną i miejscem do wypoczynku;

Jak widać, pomysłów jest wiele, a po galeriach i wizualizacjach można stwierdzić, iż powyższe propozycje nie są ewenementem. Co więcej, cena takich realizacji waha się od 80.000 złotych do 159.000 złotych – to znacznie mniej niż kosztuje mieszkanie lub dom zarówno na rynku wtórnym, jak i prywatnym. Przedsięwzięcie obejmuje dostarczenie poszczególnych elementów budynku wraz z ich usytuowaniem, nabywcy pozostanie jedynie doposażyć wnętrze o takie elementy jak łóżko, komplet wypoczynkowy czy dekoracje.

Program „Polski Ład” i zwiększenie 35 m2 do 70 m2.

Ogłoszony program rządowy „Polski Ład” wprowadza szereg zmian w przestrzeni publicznej i prywatnej. Jedno z założeń stwierdza, że limit 35 m2 zostanie zwiększony dwukrotnie, dzięki czemu budowane domy bez pozwolenia będą mogły poszczycić się metrażem do 70 m2. Takie rozwiązanie dzieli społeczeństwo – inżynierowie i geodeci alarmują, że zwiększy się liczba samowoli budowlanych, a co za tym idzie, wzrośnie odsetek katastrof budowlanych. Przeciwne głosy dobiegają od producentów domków modułowych, którzy przekonują, iż ich produkty posiadają szereg pozwoleń i spełniają rygorystyczne normy. My wstrzymamy się z oceną tego projektu, jednak możemy w ciemno stwierdzić, że przybędzie osób korzystających z takich rozwiązań, a nowo powstające domy bez pozwoleń będą świetną opcją dla młodych par i singli, którzy nie potrzebują pokaźnych metrażów do szczęśliwego życia.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/budowa-domu-bez-pozwolenia-to-mozliwe/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Jeśli rozważasz modernizację swojego systemu grzewczego, pompy ciepła mogą być atrakcyjną opcją ze względu na ich ef

24.05.2024
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie

Wybór odpowiedniej podłogi do naszego domu to decyzja, która może mieć długotrwały wpływ na komfort, estetykę i funk

24.05.2024
Alarm do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Alarm do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

Rozważając instalację systemu alarmowego w mieszkaniu w bloku, kluczowy jest wybór pomiędzy systemem przewodowym a bezpr

22.05.2024
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?

Wysoka stopa bezrobocia w Hiszpanii, zwłaszcza wśród młodzieży, w istotny sposób przyczynia się do niższej siły naby

22.05.2024