Dodaj ogłoszenie
houser.plblogtlenek-wegla-jak-sprawdzic-czy-nie-ulatnia-sie-czad
Natasha Michalska 08.11.2022 563 wyświetleń

Tlenek węgla – jak sprawdzić, czy nie ulatnia się czad?

Tlenek wegla – jak sprawdzic czy nie ulatnia sie czad

W sezonie zimowym, media często informują o zatruciach tlenkiem węgla. Warto pamiętać, że zaczadzenie jest bardzo niebezpieczne, a niezauważone odpowiednio wcześnie, może prowadzić do śmierci. W efekcie warto poznać sposoby na to, jak sprawdzić, czy w naszym mieszkaniu nie ulatnia się czad.

Czym jest tlenek węgla i skąd się bierze w powietrzu?

Czad jest nieorganicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy tlenków węgla, w ramach którego węgiel występuje w drugim stopniu utleniania. Jest to bardzo niebezpieczna substancja, szczególnie ze względu na fakt, iż jest trudna, a wręcz niemożliwa do wykrycia gołym okiem. Cechami charakterystycznymi czadu jest bowiem to, iż jest to gaz:

  • bezwonny;
  • bezbarwny;
  • nieposiadający smaku;
  • lżejszy od powietrza.

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania zarówno organicznych, jak i nieorganicznych substancji. Może się zatem ulatniać między innymi w mieszkaniach, gdzie do ogrzewania wykorzystuje się piecyki gazowe. Często do zaczadzenia dochodzi w blokach z wielkiej płyty, gdzie woda jest ogrzewana piecykiem gazowym, a instalacje ze względu na upływ czasu nie spełniają już najważniejszych wymogów bezpieczeństwa.

Jak sprawdzić, czy w naszym mieszkaniu ulatnia się tlenek węgla?

Bezwonność, brak smaku i bezbarwność czadu a także to, iż jest to substancja wysoko toksyczna sprawia, że jest to gaz szczególnie niebezpieczny dla naszego zdrowia. Brak możliwości wykrycia obecności tlenku węgla gołym okiem sprawia, że powinniśmy zdać się na technologię. W tym przypadku pomóc w wykryciu ulatniającego się tlenku węgla mogą czujniki czadu.

Profesjonalne, elektroniczne czujniki czadu składają się z ogniwa elektrochemicznego, na którym dochodzi do utleniania tlenku węgla, co powoduje przepływ prądu i związaną z tym różnicę potencjałów. Efektem tego procesu jest reakcja wywołująca alarm – najczęściej dźwiękowy oraz wizualny (w postaci np. migającej diody). Czujniki są z reguły tak zaprojektowane, by były w stanie reagować na nawet na najmniejsze stężenie tlenku węgla w powietrzu.

Warto podkreślić, że detektor czadu jest małym i niedrogim urządzeniem, dlatego powinien znaleźć się w każdym mieszkaniu.

Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed czadem?

Poza inwestycją w detektor czadu, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszego domu lub mieszkania, przed ulatnianiem się tlenku węgla. Kluczowe w tym aspekcie jest bieżące dokonywanie przeglądów, zarówno piecyka, jak też instalacji kominowej i wentylacyjnej. Należy też zwrócić uwagę na ogólne parametry w zakresie wentylacji naszego mieszkania, sprawdzając przykładowo szczelność okien. Jest to szczególnie ważne, po przeprowadzeniu prac remontowych, gdzie mogły nastąpić różnego rodzaju ingerencję w instalację, jak również po wymianie okien, kiedy to ich szczelność będzie zbyt wysoka.

W zakresie przeciwdziałania ulatniania się tlenku węgla, ważne jest też wspomniane już wyposażenie się w odpowiedni detektor. Ten powinien być umieszczony w pomieszczeniach, gdzie może dojść do rozprzestrzenienia się tlenku węgla. Warto przemyśleć również opcję zainstalowania w mieszkaniu większej liczby detektorów, które zwiększają szansę na wykrycie czadu. Ponadto ważne jest również to, by na bieżąco wymieniać ich baterię i weryfikować sprawność urządzenia.

Co zrobić, gdy dojdzie do ulotnienia się tlenku węgla?

Po wykryciu czadu należy jak najszybciej zadbać o to, by znaleźć się w miejscu gwarantującym dopływ powietrza. Najlepiej jest otworzyć okna i niezwłocznie opuścić mieszkanie. Po stwierdzeniu ulatniania się tlenku węgla warto też zawiadomić odpowiednie służby pod numerem 112. Nie należy z tym zwlekać, szczególnie gdy my bądź jeden z domowników poczujemy się gorzej.

Po całym zajściu powinniśmy dokładnie wywietrzyć mieszkanie, a także kompleksowo sprawdzić i udrożnić całą instalację. Podsumowując należy stwierdzić, iż tlenek węgla jest wyjątkowo niebezpiecznym i zdradliwym gazem. Z tego względu powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć się przed zatruciem. Powinno to nastąpić zarówno w aspekcie profilaktyki, czyli bieżącego przeglądu i dbania i sprawność instalacji oraz odpowiednią cyrkulację powietrza, jak też w aspekcie jego wykrywania, poprzez zainwestowanie w czujnik czadu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nadal wielu Polaków korzysta w swoich mieszkaniach z piecyków gazowych, które zwiększają ryzyko ulatniania się czadu. Ta drobna inwestycja pomoże nam poczuć się bezpiecznie we własnym mieszkaniu i uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami.

Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Ewolucja nieruchomosci jak zmieniaja sie nasze domy i miejsca pracy wraz z rozwojem spoleczenstwa i technologii
Ewolucja nieruchomości: jak zmieniają się nasze domy i miejsca pracy wraz z rozwojem społeczeństwa i technologii.

Nieruchomości od wieków stanowią jedno z najcenniejszych dóbr na świecie. Ich wartość nieustannie rośnie, a co za tym

19.03.2023
krokow do skutecznej inwestycji w nieruchomosci od wyboru lokalizacji po zarzadzanie najemcami
5 kroków do skutecznej inwestycji w nieruchomości: od wyboru lokalizacji po zarządzanie najemcami

Inwestycja w nieruchomości jest jednym z najpopularniejszych sposobów pomnażania majątku. Jednak, aby inwestycja była op

czy warto zainwestowac w nieruchomosci pod wynajem analiza oplacalnosci
Czy warto zainwestować w nieruchomości pod wynajem? Analiza opłacalności

Inwestycja w nieruchomości pod wynajem to jeden z najpopularniejszych sposobów na pomnażanie swojego majątku. Jednak, zan

kiedy warto przeprowadzic sie do miasta
Kiedy warto przeprowadzić się do miasta?

Przeprowadzka do miasta to poważna decyzja życiowa, która może przynieść wiele korzyści, ale także wiąże się z pew

12.03.2023