Ogłoszenia Nowe oferty Kategorie Lokalizacje Blog Agencje Deweloperzy
Dodaj ogłoszenie
houser.plblogodpis-z-ksiegi-wieczystej-jak-uzyskac-tradycyjnie-i-elektronicznie
Patryk Kwapis 29.04.2021 382 wyświetleń

Odpis z księgi wieczystej – jak uzyskać tradycyjnie i elektronicznie?

jak uzyskać odpisz z księgi wieczystej tradycyjnie w urzędzie i elektronicznie przez internet

“Księga wieczysta” to hasło, które przy zakupie nieruchomości odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Nic dziwnego, bowiem jest to jeden z podstawowych dokumentów, który wskazuje stan faktyczny danej nieruchomości. Dzięki niej można zweryfikować deklaracje rzekomego właściciela nieruchomości z obowiązującym stanem prawnym. Jak uzyskać taki odpis tradycyjnie, a jak elektronicznie?

Czym jest księga wieczysta i do czego będzie służyć jej odpis?

Księga wieczysta, skracana często do zapisu KW, to prowadzony publicznie rejestr, w którym znajdują się informacje na temat stanu prawnego danej nieruchomości. Jednakże ze względu na obowiązujące rozporządzenie o ochronie danych osobowych wgląd do poszczególnych ksiąg nie odbywa się na zasadzie dobrowolności. Aby uzyskać możliwość weryfikacji takiego dokumentu, konieczne jest przeprowadzenie szeregu procedur, w tym także uzasadnienie przed sądem interesu, na podstawie którego chcemy przejrzeć daną księgę wieczystą. Sprawa będzie o wiele prostsza, jeśli będziemy znali numer księgi wieczystej, która zostanie nam dobrowolnie podana przez właściciela danej nieruchomości. 

Przy pomocy księgi wieczystej dowiemy się szeregu istotnych informacji. Pierwszy dział zawiera ogólne informacje na temat nieruchomości: jej adres, metraż, liczbę kondygnacji czy pomieszczeń. Dział drugi to informacje na temat właściciela lub użytkownika danej nieruchomości, a w przypadku kilku użytkowników dowiemy się także o udziałach każdej z osób. Kolejny dział z kolei prezentuje informacje o prawach i roszczeniach co do danego lokalu; w tym miejscu znajdują się wpisy dotyczące ewentualnej egzekucji z nieruchomości. Ostatni, czwarty dział to informacja na temat wpisów hipotecznych wraz z ich precyzyjnym określeniem co do wysokości, waluty lub podmiotu, na rzecz którego ustanowiono hipotekę.

Wielu właścicieli mieszkań czy domów, którzy przygotowują się do sprzedaży lokalu, ułatwia proces weryfikacji i decyduje się na samodzielne pobranie odpisu księgi wieczystej. Dokument ten będzie potwierdzać wszelkie ustalenia, których potencjalny nabywca zechce dokonać i zweryfikować ze stanem prawnym. Proces uzyskania odpisu jest stosunkowo prosty, jednak ze względu na niecodzienność zjawiska, jakim jest sprzedaż mieszkania, może wprowadzić w zakłopotanie. Poniżej zostawiamy wskazówki, jak uzyskać dokument zarówno tradycyjnie, czyli bez użycia elektroniki, jak i przy pomocy Internetu. Zachęcamy również do zapoznania się z wcześniejszym artykułem, w którym wyjaśniamy, jak uzyskać numer księgi wieczystej bez znajomości właściciela gruntu lub domu.

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej w tradycyjny sposób?

Ta metoda wymaga wizyty w sądzie rejonowym właściwym dla okręgu zlokalizowanej nieruchomości. Interesować będzie nas WKW, czyli Wydział Ksiąg Wieczystych, który nieodpłatnie udostępni nam stosowny rejestr do wglądu. By tak się stało, musimy podać pracownikowi sądu numer interesującej nas księgi wieczystej. Następnie udajemy się do specjalnej czytelni, w której zapoznajemy się z treścią księgi wieczystej. Możliwe jest także uzyskanie odpisu zwykłego (zwanego również odpisem aktualnym) za stosowną opłatą. Jeżeli jesteśmy właścicielem, współwłaścicielem lub udziałowcem nieruchomości, której dotyczy księga wieczysta, nie będziemy mieli problemu z wglądem do całości dokumentu. Jeśli jednak jesteśmy zwykłymi interesariuszami, wówczas tylko część księgi udostępniona nam zostanie do swobodnego wglądu. Wobec pozostałej części dokumentu konieczne będzie ujawnienie interesu prawnego takiego działania.

Jak uzyskać odpis z KW elektronicznie?

Elektroniczne uzyskanie odpisu księgi wieczystej jest niezwykle proste i zajmuje mniej niż 5 minut. Wszelkie procedury możemy zorganizować całkowicie bezpłatnie na rządowej stronie https://ekw.ms.gov.pl/. Zawiera ona wszystkie informacje dotyczące danej nieruchomości, które następnie można zapisać na urządzeniu w formacie PDF. Wchodząc na stronę główną znajdziemy kilka opcji do wyboru – wybieramy pierwszą z nich, oznaczoną jako “Przeglądanie księgi wieczystej”. Następnie wybieramy właściwą sygnaturę księgi zgodną z umiejscowieniem działki i podajemy numer wraz z cyfrą kontrolną. Jeśli wszystkie dane uzupełniliśmy prawidłowo, na nasz komputer pobrany zostanie plik stanowiący odpis księgi wieczystej. Tak przygotowany dokument możemy wydrukować, a następnie udostępnić do wglądu osobom trzecim. Jeśli zainteresowany będzie podważać autentyczność wydruku, możliwe jest potwierdzenie zgodności przedłożonych informacji ze stanem faktycznym. Wówczas wystarczy wybrać zakładkę “Weryfikacja autentyczności wydruku”, a następnie podać numer identyfikacyjny wydruku.

Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
pomysly na aranzacje sciany w salonie inspiracje porady
Ściana w salonie – Pomysły, porady i inspiracje na ciekawą aranżację

Salon to „serce” całego domu, który tętni życiem, jednocześnie stanowiąc wizytówkę mieszkania. To tutaj podej

15.10.2021
co na sciene w kuchni pomysly porady inspiracje
Co na ścianę w kuchni? Pomysły i porady

Dekorowanie mieszkania to proces holistyczny, wymagający zachowania spójności aranżacyjnej. Nieprzemyślane urządzan

15.10.2021
ile kosztuje remont lazienki
Ile kosztuje remont łazienki?

Łazienka to jedno z najbardziej kosztownych pomieszczeń do remontu – przelicznik kosztów ponoszonych na metr kwadrat

15.10.2021
jak ocieplic blaszany garaz wolnostojacy
Jak ocieplić blaszany garaż?

Garaże blaszane cieszą się dużą popularnością z uwagi na praktyczność, mobilność i niedrogi koszt zakupu. „B

15.10.2021