houser.plblogjakie-domy-sa-najtansze-w-budowie
Patryk Kwapis
Patryk Kwapis 15.10.2021 680 wyświetleń

Jakie domy są najtańsze w budowie?

jakie domy tanie w budowie najtansze bez pozwolenia na budowe

Budowy domu kojarzone są najczęściej z długim, żmudnym procesem i wydatkiem sięgającym kilkuset tysięcy złotych. Na szczęście, nie musimy być milionerami, by pozwolić sobie na budowę praktycznego, funkcjonalnego i przytulnego domu. Istnieją tanie domy, których koszt budowy nie przekroczy zakupu dwupokojowego mieszkania w średniej wielkości mieście. Jakie domy są najtańsze w budowie i jak wybudować tani dom?

Co wpływa na koszt budowy domu?

Budowa domu to przedsięwzięcie, które wymaga ogromnego samozaparcia, cierpliwości i niemałych nakładów finansowych. Szczególnie ta ostatnia kwestia odstrasza pojedynczych inwestorów lub blokuje plany związane z samodzielnym wznoszeniem domu wolnostojącego. Ceny materiałów budowlanych rosną, fachowcy się cenią, wobec czego konieczne jest branie znacznej poprawki na nieprzewidziane, dodatkowe koszty. Warto jednak mieć świadomość, co tak naprawdę wpływa na koszt budowy domu – w dużym skrócie jest to wybrany projekt oraz zespół budowlany zatrudniony do realizacji projektu. Oczywistą kwestią jest, że indywidualna praca architekta budowlanego będzie o wiele bardziej kosztowna niż zakup gotowej propozycji. Podobnie z budowlańcami – komfort wykonania całej inwestycji przez zatrudnione osoby wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jakie elementy domu wpływają na finalny koszt? Poniżej przedstawiamy sześć najdroższych kwestii, które mogą skutecznie uszczuplić budżet inwestorski:

  1. Nieregularność bryły – im więcej kątów, tym więcej mostków termicznych, a co za tym idzie większe nakłady na uszczelnienia. Prostokątne domy są o wiele tańsze niż te, które zawierają wiele „łamań” obrysu, nie wspominając o fantazyjnych kształtach z półokręgami czy innymi nieregularnościami.
  2. Piwnica – szacuje się, że wykonanie solidnego podpiwniczenia to koszt około 50.000 – 90.000 złotych w zależności od metrażu, rodzaju gruntu i szeregu innych czynników. Jeśli nie potrzebujemy piwnicy lub możemy ją zastąpić spiżarnią, zrezygnujmy z tej inwestycji.
  3. Garaż – zależnie od wybranej bramy, ilości stanowisk i jego wykończenia, garaż może stanowić dodatkowy koszt sięgający nawet 60.000 złotych. Tańsza alternatywa? Wiata zewnętrzna, która równie dobrze ochroni samochód przed deszczem, śniegiem czy innymi opadami.
  4. Balkon – kolejny koszt, który wynika z adaptacji, hydroizolacji i doszczelnienia termicznego nie tylko balkonu, ale i przestrzeni okołobalkonowej. Zależnie od metrażu i sposobu wykończenia balkonu, dodatek ten może kosztować od 15.000 złotych do nawet – uwaga – 50.000 złotych.
  5. Piętrowość domu – inwestorzy często wybierają między poddaszem użytkowym a dołożeniem pierwszego piętra. Pierwszy z wyborów może stanowić delikatny dyskomfort funkcjonowania w spadach, jednak druga opcja to dodatkowe obciążenie budżetu nawet do 20.000 złotych.
  6. Zatrudnienie ekipy budowlanej – niestety, tutaj mamy dylemat pomiędzy szybko wykonanymi pracami (niespełna 6-8 miesięcy przy pełnej ekipie budowlanej i co najmniej dwa razy tyle przy samodzielnej budowie domu) a wysokimi kosztami (około 40% łącznej kwoty budowy jako wynagrodzenia dla pracowników przy nieodpłatności samodzielnej budowy).

Tani dom nie oznacza klitki lichej jakości

Wiele osób żyje w przekonaniu, że ograniczony budżet skazuje inwestora na brzydotę, niską jakość i mały metraż nieodpowiadający potrzebom życiowym. Błąd! Na rynku bez problemu znajdziemy projekty czteropokojowych domów o powierzchni około 100-120 m2, gdzie koszt budowy zamyka się w 170.000 złotych, a sam gotowy projekt dostępny jest za mniej niż 3000 złotych. Pozostałe koszty, czyli wykończenie wnętrza, zależą tak naprawdę od samego inwestora; finalna aranżacja wnętrza wynosi od 55.000 złotych do nawet 140.000 złotych. Jeśli więc dysponujemy działką na własność, to przy budżecie mniejszym niż 300.000 złotych z powodzeniem wzniesiemy estetyczny, solidnie wykonany dom o prostej bryle, z dwuspadowym dachem.

Domy modułowe i domy bez pozwoleń

Ciekawą propozycją są domy modułowe, czyli konstrukcje wznoszone na uprzednio przygotowanym schemacie przy użyciu niemalże w pełni gotowych komponentów. Taka forma przypominająca układanie puzzli lub gotowanie zupki chińskiej sprawia, że czas potrzebny do zbudowania domu jest maksymalnie skrócony. Warto pamiętać, że nie są to „a’la domy” czy „imitacje domów” – zachowana jest pełna funkcjonalność tego typu obiektów. Cena za tego typu konstrukcję wraz ze wzniesieniem jest naprawdę atrakcyjna i najtańsze warianty nie przekraczają 100.000 złotych. Wadą takiego rozwiązania jest brak swobody w zakresie projektowania kształtu domu czy układu pomieszczeń – producent niejako narzuca nam swój koncept, w obrębie którego się poruszamy.Specyficznym rodzajem domów są zabudowania, których obrys ścian zewnętrznych nie przekracza 35 m2. które nie potrzebują standardowej procedury urzędowej i wydania pozwolenia. Co więcej – takie domy mogą zostać wzniesione na działce, która jest w posiadaniu innej osoby (o ile uzyskamy zgodę na takie działanie właściciela terenu). Wiele osób traktuje tego typu inwestycję jako przybudówkę rekreacyjną, np. domek letniskowy stawiany w okolicach jeziora czy w górach. Ostatnio jednak rząd coraz śmielej mówi o zwiększeniu limitu metrażu do 70 m2, a to już jest ustawna przestrzeń do życia. Należy jednak pamiętać, że wspomniany dom modułowy nie może mieć podpiwniczenia ani piętra – dozwolona jest jedynie antresola. Jednak koszt takiego przedsięwzięcia zdecydowanie przewyższa ewentualne minusy; domy do 35 m2 można znaleźć już od 60.000 złotych, a do 70 m2 już od 85.000 złotych.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/jakie-domy-sa-najtansze-w-budowie/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją – najważniejsze informacje.
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją - najważniejsze informacje.

Korozja jest poważnym problemem dla żeliwa, ponieważ prowadzi do jego stopniowej degradacji i osłabienia. Skutki korozji

11.04.2024
Smart Home – nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu
Smart Home - nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu

Współczesny rynek technologiczny oferuje szeroko pojęte nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zmieniają postrzeganie codzienności. Smart

27.02.2024
Płyta fundamentowa – przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania
Płyta fundamentowa - przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania

Rolą fundamentu w każdej konstrukcji jest zapewnienie stabilności i trwałości. Spośród dostępnych wariantów, płyta fundamentowa

27.02.2024
Dom szkieletowy – wszystko co musisz wiedzieć
Dom szkieletowy - wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego? To ekonomiczne rozwiązanie mieszkaniowe przyciąga coraz większą uwagę n

27.02.2024