houser.plblogile-kosztuje-odrolnienie-dzialki
Natasha Michalska
Natasha Michalska 07.11.2022 740 wyświetleń

Ile kosztuje odrolnienie działki?

Ile kosztuje odrolnienie dzialki na czym polega zasady system bonitacyjny

Odrolnienie działki jest atrakcyjnym sposobem na pozyskanie miejsca pod budowę domu. Decydują o tym często koszty które są niższe, niż w przypadku działek typowo budowalnych, a  także atrakcyjne tereny, w otoczeniu natury. Pozyskanie odpowiedniej działki pod budowę domu może być jednak trudne i kosztowne. Przepisy polskiego prawa, mające na celu ochronę gruntów ornych przed zmianą ich przeznaczenia bywają skomplikowane i zawiłe. Dodatkowym czynnikiem, który nierzadko weryfikuje plany odrolnienia są też związany z tym koszty.

Na czym polega odrolnienia działki?

Odrolnienie działki związane jest z formalną zmianą jej przeznaczenia. Jak już wspominaliśmy w innych naszych wpisach – grunty w Polsce objęte są systemem klasyfikacji, czyli bonitacji. W jego ramach, na podstawie szeregu czynników związanych z właściwościami gruntu oraz jego uksztaltowaniem i położeniem, szacowana jest jego klasa bonitacyjna. Przewidziano łącznie 9 klas od I do VI, z czego niektóre (jak III i IV) posiadają dodatkowe oznaczenia a,b lub z (klasa VI).

Procedury związane z odrolnieniem stają się skomplikowane przede wszystkim dla klas I-III, gdzie wymagana jest zgoda Ministra właściwego ds. rolnictwa – chociaż są w tym zakresie pewne wyjątki.

Jak długo trwa proces odrolnienia gruntu?

Odrolnienie gruntu jest procesem, który można załatwić osobiście, korespondencyjnie, a także przez internet. Wniosek może złożyć właściciel gruntu, posiadacz samoistny, zarządca lub użytkownik, a także użytkownik wieczysty oraz dzierżawca. Dokument wraz z niezbędnymi załącznikami składa się do właściwego urzędu. Sprawę można załatwić w:

  • starostwach powiatowych;
  • urzędach miast i gmin;
  • urzędach dzielnicowych m. st. Warszawy;
  • urzędach miast na prawach powiatu.

Proces odrolnienia gruntu, po skompletowaniu przez nas niezbędnej dokumentacji jest względnie szybki. Trwa on z reguły miesiąc, jednak może się przedłużyć do dwóch miesięcy. Po uzyskaniu negatywnej decyzji, można złożyć od niej odwołanie. W przypadku, gdy uzyskamy decyzję pozytywną, to możemy rozpocząć ubieganie się o pozwolenie na budowę. 

Za co musimy zapłacić?

Koszty ponoszone podczas odrolnienia gruntów obejmują szereg opłat administracyjnych, a często powinniśmy w nich również uwzględnić pomoc profesjonalistów, którzy przygotują dla nas niezbędną dokumentację. Opłaty możemy ponosić m.in. za:

  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
  • odpis z księgi wieczystej;
  • należność za odrolnienie;
  • opłatę roczną za odrolniony grunt.

W tym kontekście warto zaznaczyć, iż samo złożenie wniosku o odrolnienie jest bezpłatne.

Jakie są koszty odrolnienia?

Przechodząc jednak do sedna, postaramy się przybliżyć, jakie są potencjalne koszty związane z odrolnieniem. Tak naprawdę, pierwsze z wymienionych wcześniej elementów, czyli różnego rodzaju wypisy, odpisy oraz pozostałe czynności związane z kompletacją dokumentacji – nie wiążą się ze znacznymi kosztami. Z reguły oscylują wokół kilkuset złotych. Największy wydatek czeka nas w zakresie samej należności za odrolnienie, której wysokość uzależniona od klasy gruntu.  

W tym zakresie stosuje się wartości określone w ustawie z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zgodnie z art. 12 pkt. 7 tej ustawy,  należność za wyłączenie z produkcji 1 ha gruntów rolnych jest obliczana na podstawie wartości z poniższej tabeli.

Grunty orne i sadyŁąki i pastwiska trwałe
KlasaNależnośćKlasaNależność
Gleby pochodzenia mineralnego i organicznego
I437 175Ł i PS I437 175
II378 885Ł i PS II361 398
IIIa320 595Ł i PS III291 450
IIIb262 305  
Gleby pochodzenia mineralnego
IVa204 015Ł i PS IV174 870
IVb145 725Ł V145 725
V116 580PS V116 580
VI87 435Ł i PS VI87 435
1

Źródło: Art. 12 ust. 7 ustawy z dnia dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych (T.j. Dz. U. 2021 poz. 1326).

Warto jednak pamiętać, że przy obliczaniu należności, koszt odrolnienia działki trzeba pomniejszyć o wartość rynkową gruntu, co wynika z art. 12 ust. 6 ustawy. Z wniesienia należności zwolnione są także grunty o powierzchni do 500 metrów kwadratowych, w przypadku budowy domu jednorodzinnego oraz do 200 metrów kwadratowych na każdy lokal mieszkalny, w  przypadku budowy budynku wielorodzinnego. Jeśli przekroczy się te wartości, wówczas to od nadwyżki naliczone zostaną należności i opłaty roczne.

Ponadto warto pamiętać o opłacie rocznej, którą jesteśmy zobowiązani ponosić przez 10 lat. W tym przypadku nie ma znaczenia kwota, którą zapłaciliśmy za dany grunt.

Podsumowując można stwierdzić, że koszty odrolnienia gruntu są duże, jednak najczęściej nie odstrasza to inwestorów, gdyż często zakup, a następnie odrolnienie takiej działki z reguły są opłacalne. Warto pamiętać, że przedstawione wyliczenia dotyczą określonego stanu prawnego i przykładowej sytuacji, natomiast w praktyce, zawsze warto je oszacować indywidualnie, z odpowiednim wyprzedzeniem. Cenne w tym zakresie może okazać się zaciągnięcie porady we właściwym urzędzie lub u specjalizującego się w tej kwestii prawnika.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/ile-kosztuje-odrolnienie-dzialki/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Jeśli rozważasz modernizację swojego systemu grzewczego, pompy ciepła mogą być atrakcyjną opcją ze względu na ich ef

24.05.2024
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie

Wybór odpowiedniej podłogi do naszego domu to decyzja, która może mieć długotrwały wpływ na komfort, estetykę i funk

24.05.2024
Alarm do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Alarm do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

Rozważając instalację systemu alarmowego w mieszkaniu w bloku, kluczowy jest wybór pomiędzy systemem przewodowym a bezpr

22.05.2024
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?

Wysoka stopa bezrobocia w Hiszpanii, zwłaszcza wśród młodzieży, w istotny sposób przyczynia się do niższej siły naby

22.05.2024