Kupno działki budowlanej nie zawsze oznacza nabycie całego kompletu wymaganych rzeczy. Coraz częściej zdarza się, że sprzedawane działki nie są uzbrojone, ponieważ uzbrajanie może być problematyczne i zmniejsza przychód ze sprzedaży działki. Przed nabyciem działki bez uzbrojenia warto zasięgnąć informacji o kosztach takiej inwestycji oraz czynnościami, które należy wykonać, by świeżo nabyta działka została szybko i łatwo uzbrojona.
Uzbrojenie działki – co to znaczy?
Terminem uzbrojenia działki określa się szereg czynności administracyjnych i budowlanych, dzięki którym nowo budowane nieruchomości mają dostęp do wody, gazu, prądu, kanalizacji czy innych mediów. Informacje na temat uzbrojenia i przyłączy znajdują się w księdze wieczystej, więc warto je sprawdzić jeszcze przed zakupem działki. Okazać się może, że uzbrojenie działki będzie bardzo nieopłacalne, gdyż konieczne będzie stworzenie nowej infrastruktury. Takie działanie z kolei może iść w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, nie wspominając o wielomiesięcznych procedurach, które nie muszą zakończyć się po naszej myśli.
Kiedy mamy możliwość wykonania podłączeń do sieci, która jest umiejscowiona bezpośrednio przy terenie działki, poniesiemy najniższe koszty i obędzie się bez szeregu dodatkowych czynności administracyjnych. Co w przypadku, gdy takie przyłącza nie znajdują się obok terenu naszej działki? Wykonanie jest o wiele trudniejsze, wymaga większego nakładu pracy i środków, jednak sama czynność nie jest niemożliwa. Czasami trzeba poprowadzić całe orurowanie przez sąsiednie działki, lecz dobrą informacją jest to, że właściciel sąsiedniej działki jest zobowiązany do udostępnienia swojego terenu pod ten cel. Co istotne, pod niektóre media nie trzeba zbroić działki, jednakże wtedy należy zastosować zgodną z prawem alternatywę. Mowa tutaj o np. alternatywnych sposobach ogrzewania, pozyskiwania prądu czy odprowadzania kanalizacji.
Uzbrojenie działki w wodę oraz uśrednione koszty
Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać, jest zorientowanie się, czy w pobliżu znajdują się lokalne sieci kanalizacyjne i wodociągowe. Jeśli w pobliżu mamy takie sieci, z reguły będą one stanowić własność gminy. Gmina określa warunki podłączenia i zazwyczaj pokrywa koszty budowy przyłączy. Zakłady zarządzające siecią stosunkowo często finansują rozbudowę istniejących już sieci kanalizacji i wodociągów, jednakże nie jest to regułą.
Coraz częściej spotykaną praktyką w wielu gminach jest pobieranie opłaty, która jest formą udziału w kosztach budowy, którą ponosi właściciel działki. Ta opłata może sięgać nawet do połowy kosztów związanych z podłączeniem sieci wodnociągowych i kanalizacyjnych, co niejednokrotnie wiąże się z wydatkiem rzędu około 6.000 – 10.000 złotych za całą działkę. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę udogodnienie otrzymywane w postaci kanalizacji.
Jeśli działka nie ma w pobliżu sieci wodno-kanalizacyjnej, należy złożyć wniosek do urzędu gminy, w której znajduje się działka, o wydanie zezwolenia na wykopanie studni oraz szamba lub zezwolenie na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Kwota ta nie różni się wiele od opłat za podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej i również wynosi około 10 tysięcy złotych. Jest to jednak rozwiązanie nieco bardziej uciążliwe, związane z koniecznością regularnego wywozu szamba.
Uzbrojenie działki w prąd oraz uśrednione koszty
Aby uzbroić działkę w prąd, należy udać się do zakładu energetycznego oraz złożyć w nim wniosek na określenie warunków przyłączenia działki. Gdy działka leży na obszarze, w którym gmina przygotowała założenia dla planu zaopatrzenia w energię elektryczną, zakład naliczy zryczałtowaną opłatę zgodną z taryfikatorem dla danego terenu oraz przedsiębiorstwa. Na finalną kwotę składa się moc przyłączeniowa oraz rodzaj i długość przyłącza.
Statystyczne kwoty za uzbrojenie w prąd kablowy wynoszą około 60-80 złotych za 1kW, a w napowietrzny około 45-55 złotych za 1kW. Jeżeli przyłącza mają powyżej 200 metrów, zazwyczaj cena za 1kW jest wyższa i należy doliczyć około 20-60 złotych za każdy dodatkowy metr. Kwoty te obejmują kompleksowe podłączenie energii elektrycznej, projekt i montaż złącza, liczników, bezpieczników oraz innych wymaganych elementów. Uśrednione kwoty uzbrojenia działki w energię elektryczną wynoszą od 3.000 do 6.000 złotych.
Uzbrojenie działki w prąd jest fundamentalnym procesem, by otrzymać zezwolenie na budowę domu. W przeciwieństwie do uzbrojenia działki w wodę, nie ma tutaj żadnych przewidzianych alternatyw – nie pomogą tu ani farmy fotowolaticzne, ani hipotetyczny magazyn agregatów prądotwórczych. Niestety, w niektórych przypadkach, gdy linie energetyczne są zbytnio oddalone od działki, przyłączenie prądu jest niemożliwe.
Uzbrojenie działki w gaz oraz uśrednione koszty
Podobnie jak ma się to w przypadku podłączenia energii elektrycznej, jeśli sieć gazowa jest blisko działki, otrzymamy zryczałtowaną opłatę za przyłącze i jego wykonanie. Koszt przyłącza gazowego wynosi od 2 do 2,5 tysięcy złotych, z czego opłata ta jest za odcinek 15-20 metrów. Każdy kolejny metr będzie nas kosztował dodatkowo około 100 złotych. Gdy w pobliżu nie mamy przyłącza do sieci gazowej, rozwiązaniem jest instalacja zbiornika na gaz płynny, który można wydzierżawić od dostawcy. Warto jednak pamiętać, że wykonanie przyłącza lub instalacja zbiornika na gaz płynny nie jest obligatoryjne. Można używać alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu – prądem, pompą ciepła czy ekogroszkiem.