houser.plblogjak-sprawdzic-granice-dzialki-przez-telefon
Natasha Michalska
Natasha Michalska 07.11.2022 691 wyświetleń

Jak sprawdzić granicę działki przez telefon?

Jak sprawdzic granice dzialki przez telefon

Czasem zdarza się, że szybko chcemy poznać przybliżone granice i inne parametry określonej działki. Może to wynikać zarówno z chęci jej zakupu, dzierżawy, jak też z konieczności załatwienia określonych spraw urzędowych. Proces ten w ostatnich latach znacznie się uprościł za sprawą postępu technologicznego oraz cyfryzacji wielu informacji. Dzięki nim, w prosty sposób jesteśmy w stanie zweryfikować granicę działki, a także ustalić wiele innych, przydatnych informacji.

Jakie dane katastralne możemy znaleźć w internecie?

Jeszcze do niedawna chcąc uzyskać informację w zakresie granicy działki, czy też innych związanych z nią danych, niezbędna była wizyta w urzędzie. Dopiero na podstawie złożonego wniosku mogliśmy uzyskać interesujące nas informację, przy czym w niektórych przypadkach mogło wiązać się z opłatą i długim czasem oczekiwania.

Obecnie w Polsce funkcjonuje kilka stron internetowych na których możemy sprawdzić interesujące nas dane dotyczące działek, w tym informacje o ich granicach. Do takiej weryfikacji nie jest potrzebny nawet numer konkretnej działki – wystarczy znać jej lokalizację, dzięki czemu będziemy mogli odnaleźć ją na mapie.

Strony zawierające tego typu dane, można podzielić na dwie grupy – publiczne oraz komercyjne. Serwisy publiczne są z reguły pierwotnym źródłem danych i to na ich podstawie powstają komercyjne odpowiedniki. Często jednak to strony komercyjne, z uwagi na przyjazny interfejs oraz połącznie wielu informacji, cieszą się większą popularnością. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że dostęp do oferowanych przez nie informacji, nierzadko wiąże się z opłatą. Na tego typu portalach – zarówno publicznych, jak i komercyjnych – poza informacjami o graniach działek, można znaleźć między innymi dane w zakresie:

  • granic jednostek administracyjnych;
  • adresów i ulic poszczególnych nieruchomości;
  • numerów ewidencyjnych działki oraz podstawowych informacji na jej temat;
  • różnego typu informacji w zakresie uzbrojenia terenu, gruntów podlegających ochronie, terenów zalewowych oraz innych informacji szczegółowych, pod warunkiem, że zostały dla danej lokalizacji opublikowane.

Warto zaznaczyć, że większość map, które dostępne są w tych serwisach ma charakter poglądowy i nie stanowi dokumentu. Przed rozpoczęciem inwestycji warto więc zweryfikować granicę działek we właściwym urzędzie lub skorzystać z usług geodety. Informacje dodatkowe, np. w zakresie uzbrojenia terenu będą natomiast dostępne jedynie da wybranych obszarów.

Jak sprawdzić granicę działki przez telefon?

Stały rozwój technologii mobilnej sprawił, że granice działki obecnie można sprawdzić również przez telefon. Warto podkreślić, iż nie chodzi w tym przypadku wyłącznie o uruchomienie przeglądarki i skorzystanie z jednej z opisanych wcześniej stron internetowych. W ostatnim czasie pojawiło się bowiem kilka dedykowanych na telefon aplikacji, które w szybki i wygodny sposób pozwalają zdobyć interesujące nas dane.

Aplikacje o których mowa, są z reguły do pobrania w sklepach dedykowanych dla poszczególnych rodzajów oprogramowania smartfona, a więc apple store – dla smartfonów apple oraz google play – dla smartfonów z androidem. By z nich skorzystać, wystarczy je pobrać, zainstalować i przyznać niezbędne uprawnienia, szczególnie dotyczące lokalizacji. Dzięki temu możemy skorzystać z kilku opcji, które są zależne funkcjonalności przewidzianych przez autorów danej aplikacji. Po pierwsze, możemy sprawdzić interesujące nas dane dotyczące granicy działek. Często ta funkcjonalność jest poszerzona o automatyczne pobieranie danych dla miejsce w których aktualnie się znajdujemy, co następuje poprzez GPS. Z tą technologią związana jest też druga opcja, która dotychczas zarezerwowana była dla geodetów, mianowicie dokonywanie pomiarów. W tym przypadku możemy wykorzystać telefon przykładowo do sprawdzenia zgodności fizycznej granicy z tą, jaka została określona na oficjalnie dostępnych mapach. Niektóre aplikacje pozwalają również na zapisywanie historii naszych lokalizacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko wrócić do interesującej nas działki i zweryfikować dane z innymi źródłami. Funkcjonalności poszczególnych aplikacji mogą są stopniowo rozszerzane, jednak część z nich może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Mimo wszystko, wykorzystanie smartfona w weryfikacji granicy działek staje się coraz bardziej popularne. Wynika to przede wszystkim z wygody oraz powszechnej dostępności. Staje się to szczególnie ważne, gdy poszukujemy działki pod budowę domu lub dzierżawę. Często sam wydruk mapy nie pozwala w takich przypadkach na rzetelne porównanie jej rozmiarów, szczególnie gdy przez długi czas zatarły się znaki graniczne, a właściciele nie zdecydowali się na ich wznowienie.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/jak-sprawdzic-granice-dzialki-przez-telefon/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją – najważniejsze informacje.
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją - najważniejsze informacje.

Korozja jest poważnym problemem dla żeliwa, ponieważ prowadzi do jego stopniowej degradacji i osłabienia. Skutki korozji

11.04.2024
Smart Home – nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu
Smart Home - nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu

Współczesny rynek technologiczny oferuje szeroko pojęte nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zmieniają postrzeganie codzienności. Smart

27.02.2024
Płyta fundamentowa – przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania
Płyta fundamentowa - przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania

Rolą fundamentu w każdej konstrukcji jest zapewnienie stabilności i trwałości. Spośród dostępnych wariantów, płyta fundamentowa

27.02.2024
Dom szkieletowy – wszystko co musisz wiedzieć
Dom szkieletowy - wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego? To ekonomiczne rozwiązanie mieszkaniowe przyciąga coraz większą uwagę n

27.02.2024