Umowa dzierżawy gruntu rolnego zdefiniowana jest w artykułach od 693 do 709 kodeksu cywilnego. Na jej mocy właściciel oddaje dzierżawcy grunt rolny do dzierżawy, zaś dzierżawiący zobowiązuje się do zapłaty określonego czynszu. Poniżej przestawiamy umowę dzierżawy, której dotyczy pierwsza część wpisu oraz pokrótce omawiamy każdy z punktów, co znajduje się w drugiej części wpisu. Zaznaczamy, iż wpis nie ma charakteru porady prawnej, a jedynie informacji skonstruowanej na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.
Wzór umowy dzierżawy gruntu rolnego – do pobrania za darmo
Poniżej prezentujemy do pobrania za darmo wzór umowy, który można z powodzeniem wykorzystać do sporządzenia umowy pomiędzy wydzierżawiającym (właścicielem) a dzierżawcą (osobą, która chce korzystać z gruntu).
Pobierz wzór w dzierżawy gruntu w formacie .PDF – kliknij tutaj
Omówienie wzoru umowy
Do prawidłowego zawarcia umowy konieczne jest scharakteryzowanie stron umowy w taki sposób, by nie było wątpliwości co do tożsamości osób. Dzieje się to we wstępie, gdzie zapisuje się dane wydzierżawiającego oraz dzierżawcy (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego; w przypadku firm: nazwa firmy, imię i nazwisko osoby uprawnionej do reprezentowania firmy, adres siedziby firmy, numer NIP i REGON lub KRS). Dalsza charakteryzacja przebiega w artykule 1, który charakteryzuje przedmiot umowy i informuje, iż jest on własnością wydzierżawiającego.
Kolejne artykuły, których zapis jest obligatoryjny, określają zobowiązania wzajemne, czyli sposób rozliczania się za użytkowanie gruntu oraz okres umowy, na jaki oddany jest grunt. Doprecyzowania obu kwestii dokonuje się w kolejnych artykułach:
- Artykuł 2 określa wysokość czynszu, okres płatności (np. miesięczny, półroczny) i dzień płatności (np. do 10. dnia miesiąca, do 31 marca i 31 września danego roku);
- Artykuł 3 określa termin obowiązywania umowy (można również zawrzeć zapis o czasie nieokreślonym) oraz przesłanki do rozwiązania umowy – w tym także wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym – i sposób wypowiedzenia umowy;
- Artykuł 4 stanowi klauzulę informującą o tym, która ze stron ponosi ewentualne koszty wynikające z zawarcia umowy, np. koszt sporządzenia umowy notarialnej;
- Artykuł 5 jest klauzulą informującą o momencie wydania gruntu rolnego, czyli o dniu, w którym dzierżawca może rozpocząć władanie nad powierzonym dobrem;
Ostatnie trzy artykuły stanowią swoiste doprecyzowanie formalne, które powinno rozwiewać wszelkie wątpliwości natury prawnej. Nie są one obligatoryjne, jednak warto je zawrzeć, by w wypadku zauważenia ponadnormatywnego pogorszenia stanu gruntu rolnego dochodzić roszczeń od dzierżawiącego. Zaniechanie wpisania tych informacji do umowy może komplikować sprawę dochodzenia roszczeń zarówno na drodze polubownej, jak i sądowej. Na samym końcu umowy obie strony składają podpis, a umowa przygotowywana jest w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron umowy.
Należy pamiętać, iż w polskim prawie obowiązuje swoboda kształtowania umowy, co oznacza, że do zaproponowanego przez nas wzoru można dodać dodatkowe ustalenia. Do takich można zaliczyć między innymi ograniczenia swobody w zakresie rozporządzania danym gruntem (np. zakaz obsiewania gruntu rzepakiem). Warto jednak pamiętać, że każda tego rodzaju umowa musi zawierać niezbędne elementy, którymi są:
- Strony umowy;
- Przedmiot umowy;
- Wysokość czynszu oraz termin jego uiszczenia;
- Czas trwania umowy;
- Podpisy obu stron;