houser.plblogpodatek-od-nieruchomosci-jak-wypelnic-przelew-poradnik
Patryk Kwapis
Patryk Kwapis 12.10.2021 6 881 wyświetleń

Podatek od nieruchomości – jak wypełnić przelew? [PORADNIK]

Podatek od nieruchomosci – jak wypelnic przelew poradnik

Rozliczanie się przy pomocy przelewów internetowych jest bardzo wygodną metodą płatności. Taką metodą jesteśmy w stanie nie tylko odebrać wynagrodzenie z pracy, przelać kieszonkowe dziecku czy kupić nowy sprzęt w sklepie internetowym. Przy pomocy przelewu internetowego możemy także opłacić zobowiązania podatkowe, w tym podatek od nieruchomości. Dziś przedstawiamy krok po kroku metodę, jak wypełnić przelew na podatek od nieruchomości.

Przelew na podatek od nieruchomości – czego potrzebujemy?

Decydując się na zapłatę podatku od nieruchomości przelewem internetowym, potrzebne nam będą trzy elementy:

  • Rachunek bankowy, którego posiadaczem jest osoba zobowiązana do zapłaty;
  • Dostęp do sieci Internet z poziomu komputera, laptopa lub urządzenia mobilnego;
  • Decyzja od Urzędu Miejskiego lub Urzędu Gminy o wysokości podatku;

Dane posiadacza rachunku bankowego muszą być zgodne z danymi osoby zobowiązanej do zapłaty. Nie można wykonać przelewu na podatek od nieruchomości z konta kuzyna, znajomej czy kolegi z pracy. Dostęp do sieci Internet jest kwestią oczywistą – bez połączenia z Internetem nie będzie możliwości zalogowania się do bankowości mobilnej. Co za tym idzie – nie będzie możliwości zlecenia przelewu. 

Zatrzymajmy się na chwilę przy decyzji urzędów związanych z wysokością podatku od nieruchomości. Każdego roku gminy samodzielnie ustalają wysokość podatku od nieruchomości, który nie może być większy niż stawki maksymalne wskazane w ustawie. Warto więc wstrzymać się z samodzielnymi wyliczeniami – może się okazać bowiem, że gmina określi niższą stawkę i dzięki temu kwota do uregulowania będzie mniejsza. O decyzji zostaniemy poinformowani stosownym pismem, chyba że wysokość zobowiązania nie przekroczy 8,51 złotych – wówczas nie będziemy musieli płacić daniny.

Decyzję na temat wysokości podatku otrzymamy najpóźniej do końca lutego danego roku. Jeżeli wysokość naszego zobowiązania nie przekracza kwoty 100 złotych, wówczas całość podatku wpłacamy w pierwszym terminie. Jeśli kwota będzie wyższa, podatek należy uregulować w czterech ratach płatnych w następujących terminach:

  • Pierwsza rata: do 15 marca;
  • Druga rata: do 15 maja;
  • Trzecia rata: do 15 września;
  • Czwarta rata: do 15 listopada;

Krok 1: Zaloguj się do bankowości mobilnej

Gdy zbliża się termin płatności podatku od nieruchomości, konieczne będzie wykonanie przelewu. Logujemy się więc do bankowości mobilnej, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Korzystamy tylko z zabezpieczonego połączenia (zielona kłódka w pasku przeglądarki), a całą czynność wykonujemy w ramach sieci domowej. Unikamy otwartych sieci Wi-Fi; tam bowiem najłatwiej o atak hackerski. Po zalogowaniu upewniamy się, że na naszym rachunku osobistym dostępne są środki do wykonania przelewu.

Krok 2: Wybierz formularz podatkowy

W menu banku wyszukujemy zakładkę „Przelewy” i wchodzimy do funkcjonalności przelewów. Następnie wyszukujemy i wybieramy opcję „Przelew podatkowy” – wybierając standardowe rozliczenie, rozliczenie ZUS lub jakiekolwiek inne nie będzie możliwości wykonania przelewu. Pamiętaj, by wybrać odpowiedni formularz podatkowy zgodny z tym, który zostanie wskazany na blankiecie przelewu. Po wyborze odpowiedniego formularza możesz przejść do wprowadzania danych.

Krok 3: Wprowadź dane podatnika i informacje związane z opłatą

Większość banków automatycznie uzupełni Twoje dane, jak np. imię, nazwisko, numer PESEL czy adres zamieszkania. Zweryfikuj je i w przypadku ewentualnych błędów nanieś poprawki. Następnie wprowadź dane niezbędne do prawidłowego rozliczenia przelewu: wskaż właściwy urząd i wprowadź kwotę przelewu. Pamiętaj, że jeżeli płacisz zobowiązanie w formie raty, kwota zobowiązania musi zostać podzielona na 4 – tyle, ile płacisz rat. Jeśli na Twoim zobowiązaniu będzie widnieć kwota 240 złotych, to podczas jednej raty przelewasz tylko 60 złotych.

Pamiętaj o potwierdzeniu!

Kiedy już wypełnisz wszystkie dane, pamiętaj, by po wykonaniu transakcji wygenerować potwierdzenie przelewu. Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. Wybierając odpowiednią opcję podczas wprowadzania danych i dodatkowo wpisać swój adres e-mail. Potwierdzenie przelewu zostanie wysłane na skrzynkę mailową.
  2. Po wykonaniu przelewu wchodząc w historię transakcji i po wybraniu właściwego przelewu klikając w przycisk „pobierz potwierdzenie” lub „generuj potwierdzenie”. Potwierdzenie przelewu zostanie pobrane i zapisane w formacie PDF.

Wiele osób bagatelizuje ten krok lub w ogóle zapomina o możliwości potwierdzenia przelewu. Błąd! Wydruk potwierdzenia będzie przydatny w sytuacji, gdy stosowny urząd zarzuci nam brak uiszczenia opłaty lub nieterminową wpłatę. Jeśli tak by się stało, nie będziemy musieli nerwowo przeszukiwać historii rachunków bankowych. Dowód potwierdzający naszą rację będzie dostępny pod ręką – takie potwierdzenie wraz z odwołaniem można przedstawić organowi kierującemu wobec nas zarzuty.

Jeżeli nie chcesz korzystać z bankowości internetowej, możesz uregulować podatek w kasie gminy lub w placówkach i filiach PKO Banku Polskiego położonych na terenie danej gminy lub miasta (jeśli jest on wyznaczony na inkasenta gminy). Te formy płatności – podobnie jak przelew internetowy – nie będą obciążone prowizją lub opłatami transferowymi. Chcąc otrzymać potwierdzenie, należy poprosić obsługującego nas pracownika o wydruk przed dokonaniem operacji.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/podatek-od-nieruchomosci-jak-wypelnic-przelew-poradnik/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją – najważniejsze informacje.
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją - najważniejsze informacje.

Korozja jest poważnym problemem dla żeliwa, ponieważ prowadzi do jego stopniowej degradacji i osłabienia. Skutki korozji

11.04.2024
Smart Home – nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu
Smart Home - nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu

Współczesny rynek technologiczny oferuje szeroko pojęte nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zmieniają postrzeganie codzienności. Smart

27.02.2024
Płyta fundamentowa – przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania
Płyta fundamentowa - przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania

Rolą fundamentu w każdej konstrukcji jest zapewnienie stabilności i trwałości. Spośród dostępnych wariantów, płyta fundamentowa

27.02.2024
Dom szkieletowy – wszystko co musisz wiedzieć
Dom szkieletowy - wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego? To ekonomiczne rozwiązanie mieszkaniowe przyciąga coraz większą uwagę n

27.02.2024