houser.plblogodszkodowanie-za-zalanie-mieszkania-jakie-sa-koszty-i-kto-je-ponosi
Patryk Kwapis
Patryk Kwapis 14.02.2021 5 454 wyświetleń

Odszkodowanie za zalanie mieszkania – jakie są koszty i kto je ponosi?

Co zrobić gdy dochodzi do zalania mieszkania kto ponosi koszty zalania mieszkania ubezpieczenie nieruchomości na wypadek zalania wodą

Zalane mieszkanie to jedno z najmniej przyjemnych doświadczeń, jakie może nas dotknąć lub które możemy wywołać. Często jest to działanie zupełnie nieumyślne, bowiem za szkodę są odpowiedzialni nie tyle feralni sąsiedzi, co błędy instalacyjne popełnione jeszcze na etapie budowy lub wykończenia mieszkania. Co zrobić w sytuacji, gdy zalanie mieszkania stanie się faktem? Jakie są koszty zalania i kto będzie musiał je pokryć?

Co zrobić, gdy dochodzi do zalania mieszkania?

Zalanie mieszkania to nieprzyjemna sytuacja, której nie zawsze można było zapobiec. Oczywiście, niektóre wypadki możemy “wywołać” samodzielnie, jak na przykład zapchany odpływ pod prysznicem czy nieszczelność wężyków lub kolanek pod umywalką albo zlewem. Znakomita większość przypadków jednak dotyczy sytuacji, w której to sąsiad nad nami jest sprawcą mokrej plamy i sączącej się wody z sufitu. Jeśli zauważymy wyciek, przede wszystkim należy zachować spokój i wykonać sześć kroków, które zwiększą naszą szansę na wypłatę odszkodowania:

 1. Zlokalizuj źródło wycieku, by określić, który z sąsiadów mógł wywołać zalanie; być może po ustaleniu tego miejsca okaże się, że to wina Twojej instalacji sanitarnej i wizyta u osób piętro nad Tobą nie będzie konieczna. Jeśli jest to możliwe i przydatne, zakręć zawory wodne w swoim mieszkaniu;
 2. Zabezpiecz dobra znajdujące się wokół wycieku (szczególnie uważaj na sprzęty elektryczne – z nimi obchodź się z ostrożnością, by nie doszło do porażenia!) oraz podstaw wiaderko, by do niego mogła kapać woda;
 3. Zawiadom sąsiada, którego podejrzewasz o sprawstwo zalania i poproś go o zakręcenie zaworów wodnych rozprowadzających wodę po jego mieszkaniu;
 4. Poinformuj zarządcę budynku o zalaniu – jeśli usterka dotyczy pionów wodnych, poproś o tymczasowe odcięcie wody w całym pionie bloku;
 5. Wykonaj zdjęcia i nagraj krótkie video w obecności przynajmniej dwóch świadków przedstawiające wyciek – dobrze by było, gdyby data lub czas nagrania nie pozostawiały wątpliwości (można to zrobić poprzez konfigurację smartfonu przed rozpoczęciem nagrania lub po prostu nagrać urządzenie wyświetlające datę i godzinę).
 6. Sporządź protokół zalania, w którym uwzględnisz:
  • Datę i godzinę zalania;
  • Adres mieszkania, w którym doszło do zalania;
  • Imię i nazwisko właściciela mieszkania;
  • Okoliczności, w których ujawniono zalanie, przyczynę oraz jego lokalizację;
  • Opis szkód wraz z dokładnym uwzględnieniem wszystkich strat;
  • Dane osoby lub podmiotu odpowiedzialnego za zalanie;
  • Dane osobowe świadków zdarzenia;
  • Podpis administratora budynku oraz właściciela mieszkania;

Od kogo domagać się odszkodowania za zalanie mieszkania?

Sytuacja, w której zostaliśmy zalani, rozpoczyna całą procedurę dochodzenia swoich praw od właściwego sprawcy. Nie zawsze bywa tak, że to sąsiad jest winny – niekiedy winą może być obarczona spółdzielnia, która nie przeprowadziła okresowej kontroli instalacji wodnej, a nawet deweloper, który dopuścił się zaniedbań lub działania niezgodnego ze sztuką budowlaną. Tutaj odszkodowanie wymagać będzie postępowania sądowego, o ile podmiot obciążony winą nie posypie głowy popiołem. Jeśli do tego dojdzie, powołany zostanie biegły sądowy, który oszacuje straty – te z kolei można skonfrontować z własną wyceną, by w sytuacji znaczącej różnicy zaskarżyć raport biegłego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że postępowanie sądowe może wymagać od nas nakładów finansowych (założenie sprawy w sądzie, opłacenie biegłych), które zostaną zwrócone tylko w sytuacji, gdy wygramy postępowanie. Znacznie lepiej jest wcześniej wykorzystać środki polubowne pod postacią mediacji czy postępowania ugodowego. 

Przeanalizujmy teraz sytuację, w której winny jest sąsiad. Możliwe są tutaj cztery scenariusze, w zależności od posiadanego przez sprawcę ubezpieczenia (zakładamy, że my jesteśmy ubezpieczeni):

 1. Sąsiad ma OC rozszerzone (obejmujące nasze szkody) – po zgłoszeniu sprawy przez sąsiada wystarczy poinformować naszego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Do 3 dni od zaistnienia szkody spodziewać się możemy wizyty rzeczoznawcy ubezpieczyciela, który oszacuje szkody. Jeżeli dojdzie do szacunków ze strony naszego i “sąsiadowego” ubezpieczyciela, można skonfrontować szacunki i zaskarżyć naszego ubezpieczyciela w przypadku znacznej różnicy. Do 30 dni od zgłoszenia szkody pieniądze trafią na nasze konto.
 2. Sąsiad ma OC podstawowe (obejmujące tylko jego mieszkanie) – wówczas konieczne będzie zgłoszenie szkody do naszego ubezpieczyciela, bowiem ubezpieczenie sąsiada obejmie tylko i wyłącznie podstawowy zakres prac. Dalsze postępowanie wygląda analogicznie, jak w punkcie A.
 3. Sąsiad nie ma OC i chce rozwiązać sprawę polubownie – jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przywrócenie mieszkania do stanu sprzed zalania, co oznacza, że sąsiad albo będzie musiał samodzielnie wykonać prace i odkupić sprzęt, albo zlecić te zadania fachowcom.
 4. Sąsiad nie ma OC i nie chce rozwiązania polubownego – powołujemy rzeczoznawcę, który wykona samodzielną wycenę, a następnie kierujemy powództwo cywilne przeciwko sąsiadowi, dołączając szacunki rzeczoznawcy oraz wykonane zdjęcia i video jako materiał dowodowy.

Jakie są koszty remontu mieszkania po zalaniu?

Wielu osobom wydaje się, że po zalaniu wystarczy tylko posprzątać, osuszyć ściany w mieszkaniu, ewentualnie pomalować nacieki środkiem antygrzybicznym i na nowo odmalować ściany. Błąd. Jeden z internetowych kosztorysów za zalanie salonu o powierzchni około 23 m2 i sąsiadującej sypialni o metrażu 11 m2 opiewał na kwotę – uwaga – 31 595,75 PLN! Ponad 30 tysięcy złotych konieczne byłoby na samo przywrócenie mieszkania sprzed stanu zalania – bez uwzględnienia zalanych mebli, zniszczonych sprzętów RTV i innych prac podwyższających standard życia. Na tę kwotę złożyły się:

 • Naprawa tynków, powłok malarskich, osuszanie i zabezpieczanie ścian wraz z robocizną: 4851,76 PLN
 • Wymiana drzwi i okien tarasowych w sypialni oraz w salonie wraz z robocizną: 9833,48 PLN
 • Wymiana stolarki wraz z robocizną: 9765,08 PLN
 • Wymiana podłogi, prace naprawcze, zabezpieczenie i robocizna: 6291,91 PLN
 • Prace uzupełniające: 853,52 PLN  

Kwota ta spokojnie może przekroczyć 50 tysięcy złotych, jeśli zalany zostanie sprzęt elektroniczny typu telewizor, komputer, kino domowe oraz konieczna będzie wymiana mebli: łóżko z materacem, regał nocny, komoda, szafa przesuwna, salonowa sofa i stolik kawowy. 

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/odszkodowanie-za-zalanie-mieszkania-jakie-sa-koszty-i-kto-je-ponosi/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Jeśli rozważasz modernizację swojego systemu grzewczego, pompy ciepła mogą być atrakcyjną opcją ze względu na ich ef

24.05.2024
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie

Wybór odpowiedniej podłogi do naszego domu to decyzja, która może mieć długotrwały wpływ na komfort, estetykę i funk

24.05.2024
Alarm do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Alarm do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

Rozważając instalację systemu alarmowego w mieszkaniu w bloku, kluczowy jest wybór pomiędzy systemem przewodowym a bezpr

22.05.2024
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?

Wysoka stopa bezrobocia w Hiszpanii, zwłaszcza wśród młodzieży, w istotny sposób przyczynia się do niższej siły naby

22.05.2024