Ogłoszenia Nowe oferty Kategorie Agencje Deweloperzy
Dodaj ogłoszenie
houser.plblogmieszkanie-miescie-dom-wsi
Jakub Ferenz 24/08/2016 1 327 wyświetleń

Mieszkanie w mieście czy dom na wsi?

mieszkanie w mieście czy dom na wsi

W pewnym momencie swojego życia często stajemy przed dylematem takim jak to czy zamieszkać w mieście czy też wybrać spokojniejsze życie na wsi z dala od huku i miejskiego zgiełku. Obie te opcje mają oczywiście swoich zwolenników i przeciwników. Mało tego zarówno zwolennicy jednej jak i drugiej opcji mają całkiem sporo racji i mają zupełne prawo być zagorzałymi w swoich poglądach. Niewątpliwie bowiem zarówno życie miejskie jak i osiedlenie się na stałe na wsi mają swoje plusy i minusy.

SPOKOJNE ŻYCIE NA WSI
Sielanka, powolne tempo i relaks w otoczeniu przyrody. Tak z reguły wiele osób widzi życie na wsi. Rzeczywiście wiele z tych spraw się zgadza, ale też nie wszystkie. Dom na wsi to spory wysiłek jaki trzeba włożyć w jego utrzymanie każdego dnia. Rzeczywiście jednak tempo życia na wsi jest znacząco mniejsze, aniżeli w przypadku dużych miast. Tu możemy się zrelaksować, wypocząć, naładować swoje akumulatory. Wieś bez wątpienia daje znacznie więcej szansy na wypoczynek chociażby na dużym ogrodzie. To doskonałe miejsce do wychowywania swoich dzieci, które mają dostęp do czystej przyrody, a także na ogrodzie możemy dla nich ustawić zabawki ogrodowe, które sprawią, że ich dzieciństwo będzie jeszcze pozytywniejsze. To najważniejsze zalety życia na wsi, które wybiera wiele osób, którym właśnie na spokoju, ciszy i odpoczynku głównie zależy. Największą wadą takiego trybu życia niestety najczęściej jest odległość do pracy, jaką musimy codziennie pokonywać. Wyjątek stanowią osoby działające samodzielnie, dla których nie będzie problemem i trudnością mieszkanie na wsi. Przede wszystkim znacznie wygodniej i swobodniej żyje się w domu usadowionym na swojej działce prywatnej.

MIASTO – DLA DYNAMICZNYCH
Życie w mieście również ma wiele zalet. To przede wszystkim możliwość skorzystania z dobrodziejstw miasta takich jak bliskość miejsc pracy, doskonałe warunki zatrudnienia czy też dobra komunikacja i kultura. To właśnie dostęp do kultury i rozrywki wiele osób stawia na pierwszym miejscu na liście argumentów jeżeli chodzi o mieszkanie w mieście. Rzeczywiście to jedne z tych rzeczy, które w miastach praktycznie od zawsze nas pociągały. Możliwość spędzenia czasu w kinie, teatrze, operze, a także chodzenie na imprezy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne to domena przede wszystkim ludzi dynamicznych i chętnych do takiego trybu życia na wysokich obrotach. To właśnie sprawia, że głównie jest to rozważanie dla osób mocno się rozwijających, młodych i chętnych do osiągania dalszych sukcesów w życiu. również w młodym wieku, gdy jesteśmy bardzo towarzyscy miasto sprzyja poznawaniu nowych osób, nawiązywaniu nowych relacji i cieszeniu się życiem każdego dnia dzięki bogatej ofercie rozrywkowej. Niestety również tu znajdzie się nieco wad. Przede wszystkim najczęściej przyjdzie nam mieszkać w bloku, a więc pośród wielu innych ludzi. Nie dla każdego jest to rozwiązanie idealne. Ograniczona przestrzeń i prywatność są w przypadku wszystkich blokowisk największym problemem, z którym przychodzi się nam mierzyć w miastach.

CENA ZAKUPU
Zdecydowanie jednym z ważniejszych czynników decyzyjnych jest bez wątpienia w takich sytuacjach zawsze cena. W tym wypadku rzeczywiście cena mieszkania w mieście jest relatywnie niższa. Różnica jest dość istotna i właśnie dlatego również panuje przekonanie, że mieszkanie w domu na wsi faktycznie jest droższe od samego początku. Koszt budowy nowego domu na wsi doliczając do tego zakup niezbędnej do tego działki czasami jest nawet kilkukrotnie wyższy aniżeli koszt zakupu na przykład całkiem komfortowego mieszkania 3 lub 4 pokojowego w dobrej lokalizacji w mieście.

PORÓWNANIE KOSZTÓW UTRZYMANIA
Najważniejszym dla wielu czynnikiem jest koszt utrzymania jaki musimy ponosić każdego miesiąca w mieście i na wsi. W mieście nie musimy kupować gruntu, ani też wyposażenia technicznego do budynku, nie musimy dokonywać jego niezbędnych remontów, a co za tym idzie wszystkie te opłaty mamy wliczone włącznie z opłatami podstawowymi w ujednoliconym czynszu. To sprawia, że faktycznie miasto jest miejscem bardziej ekonomicznym. W prywatnym domu ulokowanym poza miastem musimy bowiem ponosić regularne koszty napraw wszystkich elementów wyposażenia budynku, które zwykle za stosunkowo tani czynsz są za nas robione w przypadku mieszkania w bloku. Ważnym kosztem również jest czas. W przypadku mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej nie musimy przejmować się samodzielnie wyborem fachowców takich jak ekipy remontowe czy dekarze. Wszystkim tym zajmują się osoby zarządzające naszym osiedlem.

ZŁOTY ŚRODEK?
Są jednak również zwolennicy złotego środka, za który często uważa się zamieszkanie w domu usytuowanym pod miastem. W przypadku podmiejskich miejscowości rzeczywiście koszt zakupu działki jest dość duży, ale w ostatecznym rozrachunku zyskujemy wygodne miejsce usytuowane blisko miasta, a więc miejsce to jest w pełni wygodne i pozwala na miejską dynamikę życia, a przy okazji na codzienny powrót do spokoju i ciszy w naszym domu. To drogi wariant, ale warty swojej ceny zdaniem wielu właśnie budujących się osób.

Przeczytaj najnowsze artykuły
Cofnięcie darowizny nieruchomości termin aktu notarialnego odwołanie
Cofnięcie darowizny. Czy można odwołać darowiznę nieruchomości?

Darowizna jest w świetle prawa umową prawa cywilnego, której celem jest przyniesienie korzyści osobie obdarowanej poprzez

05/02/2020
Podatek od sprzedaży nieruchomości mieszkania domy dzialki darowizna jak obliczyc jak uniknac
Podatek od sprzedaży nieruchomości - mieszkania lub działki: darowizna, ile wynosi, kto musi zapłacić, jak uniknąć podatku?

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości ( np. mieszkania, domu, działki, lokalu )? Sprawdzam ile wynosi, oraz kto i

04/25/2020
MDM czyli „Mieszkanie dla młodych”

„Mieszkanie dla młodych” to program dedykowany wszystkim tym, którzy poszukują własnego lokum, a nie koniecznie dysponują gotówką, aby je z

10/05/2016