Według danych jednej z czołowych firm leasingujących pojazdy, blisko 80% przedsiębiorców decyduje się na leasing operacyjny zamiast leasingu finansowego. Czy jest to decyzja słuszna? Trudno ocenić, nie znając kondycji finansowej przedsiębiorstwa, motywacji osób decyzyjnych czy też nie wiedząc, czym różni się leasing operacyjny od finansowego. Ten artykuł wyjaśni różnice pomiędzy obiema formami finansowania oraz wskaże sytuacje, w których jedna z metod jest wyraźnie lepsza od drugiej.
Czym jest leasing operacyjny?
Leasing operacyjny, zwany także leasingiem usługowym, polega na przekazaniu pewnego dobra w użytkowanie. Stroną przekazującą jest Leasingodawca, zaś podmiotem biorącym przedmiot w użytkowanie jest Leasingobiorca. Właścicielem dobra przez cały czas użytkowania pozostaje Leasingodawca, po jego stronie też leży dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy leasingu Leasingobiorca może za z góry określoną kwotę wykupić dobro od Leasingodawcy, chyba że umowa nie przewiduje takiej możliwości.
Przy leasingu operacyjnym przedsiębiorca wykazuje większe koszty uzyskania przychodu: do tej kategorii wlicza się zarówno opłata wstępna, jak i całość raty leasingowej. VAT rozliczany jest w taki sposób, że jego równomierną część powiększa ratę leasingową (np. jeśli VAT wynosi 9.000 PLN, a przedmiot leasingujemy przez 36 miesięcy, to podatek od towarów i usług będzie rozliczany jako 36 * 250 PLN). Dodatkowo, na poczet kosztów można zaliczyć wszelkie wydatki związane z użytkowaniem przedmiotu, np. paliwo do samochodu.
Czym jest leasing finansowy?
Leasing finansowy z kolei jest wariantem rzadziej wybieranym ze względu na swoją specyfikę i korzyści finansowe tylko w określonych warunkach. Podobnie jak przy wariancie operacyjnym, tak i tu mamy do czynienia ze stronami: Leasingodawcą i Leasingobiorcą. Ich rozumienie podatkowo-prawne jest jednak zgoła odmienne: Leasingodawca dostarcza przedmiot, natomiast jego obsługą i amortyzacją finansową zajmuje się w całości Leasingobiorca. Ze względu na ten fakt VAT również jest inaczej rozliczany – naliczany jest on w całości i z góry, czyli koszt ponoszony jest już we wstępnej fazie korzystania z przedmiotu.
Natura leasingu finansowego polega na zwiększeniu wartości majątku, co pozwala z kolei na podniesienie wartości całego przedsiębiorstwa. Tutaj jednak należy wspomnieć, że kosztem uzyskania przychodu nie będzie cała rata leasingowa, ale jedynie jej część odsetkowa. Ta niedogodność jest jednak rekompensowana przez możliwość tworzenia odpisów amortyzacyjnych, co ułatwia zarządzanie przychodami i kosztami firmy. Leasing finansowy można zatem porównać do kredytu, w której środkiem kredytowania nie jest gotówka, a pewien przedmiot.
Kiedy leasing operacyjny, a kiedy finansowy?
Nie da się ukryć, iż leasing operacyjny jest o wiele prostszy w rozliczeniu, jednocześnie daje z reguły większe korzyści podatkowe dla Leasingobiorcy – szczególnie, jeśli działa on w sektorze mikro- i małych przedsiębiorstw. Wiele firm będących Leasingodawcami preferuje rozliczenie leasingu właśnie w systemie operacyjnym, dlatego można stwierdzić, iż jest to podstawowa forma tej umowy. Osobom, które wolą uniknąć naliczenia VAT w pełnej wysokości już w początkowym okresie użytkowania dobra również rekomendowane będzie skorzystanie z leasingu operacyjnego.
Nie zawsze jednak leasing operacyjny będzie korzystniejszą opcją od leasingu finansowego; zdarzają się takie sytuacje, iż pierwsza z opcji nie będzie dostępna. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku bardzo krótkiego okresu leasingowego, np. 18 lub mniej miesięcy. Leasing operacyjny z reguły musi trwać co najmniej 24 lub 36 miesięcy, jednak nie więcej niż 60 miesięcy, przez co jakikolwiek inny okres leasingowania “skazuje” przedsiębiorcę na wariant finansowy. Ten wariant ma też swoje korzyści dla osób, którym zależy na utrzymaniu niższych stawek podatku VAT leasingowanego przedmiotu, np. 8% dla sprzętu medycznego. Dzieje się tak, ponieważ w ewidencji leasing finansowy widnieje jako “dostawa towarów”, nie zaś jako odrębna usługa (jak w przypadku leasingu operacyjnego). Biorąc używany przedmiot w leasing, przy wariancie finansowym możliwe jest zastosowanie amortyzacji o podwyższonej stawce, co przy odpowiedniej polityce finansowej przedsiębiorstwa również może dać wymierne korzyści.
Podsumowując: w większości przypadków korzystniejszym wariantem jest leasing operacyjny i to ten rodzaj rozliczenia będzie nam proponowany najczęściej. Jeśli jednak firma jest VAT-owcem i chce odpowiednio szybko wykazać zobowiązanie podatkowe lub jeśli chce samodzielnie dokonywać odpisów amortyzacyjnych, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie leasing finansowy. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto skorzystać z kalkulatora leasingowego, jak również skorzystać z usług doradców podatkowych. Dzięki temu możliwe będzie przekalkulowanie firmowych wydatków i wybranie korzystniejszego rozwiązania.