houser.plblogkwiaty-na-balkon-w-mieszkaniu-5-ciekawych-propozycji
Natasha Michalska
Natasha Michalska 08.11.2022 596 wyświetleń

Kwiaty na balkon w mieszkaniu – 5 ciekawych propozycji

Kwiaty na balkon w mieszkaniu – ciekawych propozycji

Balkon jest miejscem, który może zapewnić nam intymny dostęp do rekreacji na powietrzu. Pozwala on na stworzenie własnej, zielonej enklawy, nawet w środku miasta. Często jednak pozostaje dylemat dotyczący tego, jakie rośliny powinny się na nim znaleźć. W naszym artykule omówimy 5 najciekawszych naszym zdaniem propozycji, które pozwolą udekorować Twój balkon.

Kwiaty na balkonie – kilka ogólnych uwag

Na początek warto zapoznać się z kilkoma ważnymi wskazówkami dotyczącymi uprawiania roślin na balkonie – szczególnie kwiatów. Pierwszy z czynników, który powinniśmy wziąć pod uwagę to oczywiście wielkość balkonu oraz jego ułożenie. W przypadku dużych powierzchni mamy wiele możliwości aranżacji, jednak wiele mieszkań posiada małe, mające zaledwie kilka metrów kwadratowych balkony, przez co ważne staje się odpowiednie dobranie gatunków, które z jednej strony będą się prawidłowo rozwijać, a z drugiej strony zapewnią nam estetykę i komfort w utrzymaniu.

Drugi z czynników dotyczy tego, w czym będziemy uprawiać nasze rośliny. Chodzi tu głównie o to, czy będą to doniczki stojące na podłodze, parapecie, czy wiszące na barierkach. Mimo tego, że większość kwiatów balkonowych nie ma wielkich wymagań co do miejsca, to jednak warto wziąć ten element pod uwagę.

Następny czynnik związany jest z tym od której strony posiadamy balkon, a także czy jest on w miejscu zacisznym. To akurat element, który może mieć duże znaczenie dla samej żywotności roślin i ich prawidłowego rozwoju. Przeszkodą w tym zakresie, mogą być zarówno miejsca z małym dostępem do światła, jak też miejsca nadmiernie wystawione na promienie słoneczne – czyli przykładowo balkony od strony południowej, gdzie słońce może być zbyt intensywne. W przypadku, gdy nasz balkon jest wystawiony na przeciągi, to warto postawić na rośliny o wyższej odporności, dla których wiatr nie będzie straszny.

Petunie i pelargonie – klasyka polskich balkonów w nowej odsłonie

W trakcie poszukiwań z pewnością spotkaliśmy się z jednymi z najpopularniejszych kwiatów na polskich balkonach, czyli petuniami orz pelargoniami. Są one obecne w polskich domach już od kilku dekad i bardzo dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne.

Petunie to doskonały wybór na balkon, który ma dobry dostęp do słońca, a więc sprawdzi się na uprawach usytuowanych od strony południowej i zachodniej. Do wyboru jest mnóstwo odmian, o wielu kolorach, dzięki czemu będą stanowić dobry zalążek całej aranżacji. Warto podkreślić, iż surfinia, która jest jedną z odmian petunii, ze względu na długie, rozgałęzione i przewisające  pędy sprawdzi się do uprawy w doniczkach zwisających.

Druga z roślin, która również jest dobrze znaną klasyką, to pelargonia. Jest to kwiat, który podobnie do surfinii doskonale sprawdzi się w uprawach w pojemnikach zwisających. Również nadaje się do uprawy przede wszystkim w balkonach południowych, jednak jest to roślina lubiąca cień, dlatego może stanowić dobrą alternatywę dla petunii.

Dzwonek i lobelia – delikatne kwiaty, kwitnące do jesieni

Jeśli szukasz delikatnych, optymistycznych kwiatów na swój balkon, to warto postawić na kolorowe dzwonki i lobelie. Są to rośliny, które zakwitają wiosną lub wczesnym latem i utrzymują się do późnej jesieni.

Dzwonek jest kwiatem, który lubi żyzną, rozpuszczalną ziemię. Ze względu na to, że lubi cień, to idealnie sprawdzi się na balkonie od strony północnej, przez co może być alternatywą, dla wielu innych wymagających kwiatów. Na uwagę zasługuje to, że kwitnie już od marca, aż do października, dzięki czemu jest to kwiat, który może nam towarzyszyć przez cały sezon.

Lobelia to podobnie, jak dzwonek delikatny kwiat, który kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Warto o niej pomyśleć przede wszystkim, jeśli ma się balkon zachodni, jednak ze względu na to, że lubi miejsca zacienione, to sprawdzi się też na inaczej ukierunkowanych uprawach. Lobelia posiada drobne, białe lub purpurowe kwiaty, które imponująco wyglądają zarówno w doniczkach stojących, jak i wiszących.

Gazania lśniąca – dodaj swojemu balkonowi kolorów

Doskonałym uzupełniniem dla wiszących dużych kwiatów lub drobnych odmian będzie gazania lśniąca. Jest to pochodząca z Afryki roślina, otwierająca swój kwiat jedynie na kilka godzin w ciągu dnia. W Polsce nie jest to jeszcze popularna roślina, jednak można ją spotkać w kilku odmianach pozwalających dobrać nam ciekawy kolor.

Gazania jest rośliną przeznaczoną na balkon słoneczny, kwitnącą całe kalendarzowe lato i jesień, aż do pierwszych przymrozków. Warto podkreślić, iż jest to roślina wymagająca w uprawie, ponieważ lubi żyzną, często nawożoną glebę.

Planując uprawę kwiatową na balkonie warto wziąć pod uwagę szereg czynników, wśród których najważniejszym jest nasłonecznienie i cisza. Do wyboru mamy całą kombinację roślin, od wiszących z dużymi kwiatami, poprzez drobne rośliny utrzymujące się długi czas, aż do egzotycznych odmian, które doskonale uzupełnią naszą aranżację. Odpowiednio dobrane i skomponowane rośliny pozwolą nam się cieszyć relaksem na wypełnionym kwiatami balkonie, od wiosny, aż do późnej jesieni, a jeśli tylko starczy nam na to miejsca i energii – to naszą uprawę możemy wzbogacić o zioła i drobne warzywa.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/kwiaty-na-balkon-w-mieszkaniu-5-ciekawych-propozycji/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją – najważniejsze informacje.
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją - najważniejsze informacje.

Korozja jest poważnym problemem dla żeliwa, ponieważ prowadzi do jego stopniowej degradacji i osłabienia. Skutki korozji

11.04.2024
Smart Home – nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu
Smart Home - nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu

Współczesny rynek technologiczny oferuje szeroko pojęte nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zmieniają postrzeganie codzienności. Smart

27.02.2024
Płyta fundamentowa – przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania
Płyta fundamentowa - przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania

Rolą fundamentu w każdej konstrukcji jest zapewnienie stabilności i trwałości. Spośród dostępnych wariantów, płyta fundamentowa

27.02.2024
Dom szkieletowy – wszystko co musisz wiedzieć
Dom szkieletowy - wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego? To ekonomiczne rozwiązanie mieszkaniowe przyciąga coraz większą uwagę n

27.02.2024