houser.plblogjakie-rasy-psow-najlepiej-sprawdza-sie-w-malym-mieszkaniu-w-bloku
Patryk Kwapis
Patryk Kwapis 15.01.2022 801 wyświetleń

Jakie rasy psów najlepiej sprawdzą się w małym mieszkaniu w bloku?

jakie rasy psow do malego mieszkania w bloku

Wydaje się, że mieszkanie w bloku to przeszkoda nie do pokonania, jeśli chce się zaadoptować psa. Nic bardziej mylnego! Oczywiście nie wszystkie psy będą szczęśliwe, przebywając w małej przestrzeni bez stałego ogródka, ale są takie, które nie potrzebują rozległych łąk, by być szczęśliwe. Dla niektórych ras znacznie większym luksusem od potężnego areału zieleni ogrodowej ważniejsze będzie towarzystwo człowieka. Jakie rasy najlepiej nadają się do małego mieszkania w bloku?

Czego potrzebuje pies w mieszkaniu?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – co do tego nie ma wątpliwości i tak powinien być traktowany. Każdy mały czworonóg, także ten mieszkający w bloku do sprawnego funkcjonowania potrzebuje kliku podstawowych rzeczy:

  • Pożywienia, dostępu do świeżej wody i światła słonecznego – to absolutnie niezbędne minima, które są uregulowane prawnie. Brak któregokolwiek z tych elementów może zostać sklasyfikowane nawet jako forma znęcania się nad zwierzęciem;
  • Legowiska i miejsca do jedzenia – w końcu każdy z nas potrzebuje mieć swoją przestrzeń. Nie inaczej jest z psami, które aby czuły się bezpiecznie potrzebują swojego stałego miejsca odpoczynku i do otrzymywania posiłków;
  • Zabawki – nie zawsze możemy spędzać w domach całe dnie, dlatego zadbajmy o to, by nasz pupil się nie nudził. Dobra zabawa potrafi doskonale pobudzać inteligencję oraz zwinność, a to również niezbędne do zachowania psa w zdrowiu; 
  • Rodzina i psi znajomi – psy to zwierzęta socjalne, które potrzebują towarzystwa w takim samym stopniu, jak i ludzie. Dlatego pamiętaj o tym, by poświęcać psu jak najwięcej uwagi, zadbaj także o możliwość zabawy z innymi psami.

Dlaczego nie powinno się wybierać dużych psów do małych mieszkań?

Adopcja zwierzaka to ogromna odpowiedzialność dla właścicieli – muszą oni zadbać o jego zdrowie i samopoczucie, a także wychować do życia wśród ludzi. Oczywistością jest to, że każdy pies, bez względu na rasę potrzebuje ruchu. To absolutna podstawa, by zadbać o jego komfort psychiczny, zdrowie fizyczne i kondycję. Banałem może okazać się również to, że im większy pies, tym więcej ruchu i większa odpowiedzialność. Dlatego przy wyborze pupila do mieszkania w bloku należy uwzględnić jego wielkość – dla dużego zwierzaka apartament może być jak klatka, w której nie znajdzie przestrzeni dla siebie. Mniejsze czworonogi zupełnie inaczej odbiorą tę przestrzeń, interpretując ją jako wystarczającą do potrzeb.

Jakie inne czynniki są ważne przy wyborze rasy psa do bloku?

Mieszkając w bloku, jesteśmy zewsząd otoczeni sąsiadami, którzy mogą być wrażliwi na hałasy. Decydując się na psa w takiej okolicy, należy uszanować potrzeby innych mieszkańców. Jest to szczególnie ważne w nowym budownictwie – często zwykło się mówić, że w takich mieszkaniach „ściany są z dykty” i słychać nawet kichnięcie czy zwyczajne rozmowy. W takim przypadku świetnie sprawdzą się rasy psów o łagodnym usposobieniu: takie, które nie będą lubiły hałasować, albo te, które łatwo wytrenować. 

Nie jest też tajemnicą, że niektóre rasy mają słabość do leniuchowania. To doskonali domatorzy, którzy po spacerze zamiast kolejnego biegania za zabawkami wybiorą cieplutką kanapę. Dzięki temu pozostawione same sobie na jakiś czas nie będą się męczyć ani nudzić – najprawdopodobniej grzecznie udadzą się na drzemkę. Te psiaki nie mają też problemu z chwilową nieobecnością właściciela – nie powinny one wyć, zawodzić lub wydawać innych, przeraźliwie smutnych dźwięków.

Gubienie sierści w przypadku większości ras psów jest nieuniknione, a na małych powierzchniach opadłe włoski widoczne są bardziej. Ten problem odczuwalny jest szczególnie mocno, jeśli pupil nie miał możliwości zgubić ich podczas zabawy na spacerze. Idealnym rozwiązaniem są rasy o krótkiej sierści lub te, które nie gubią jej prawie wcale. Niektóre rasy lub hybrydy, jak np. cavapoo mają sierść o budowie przypominającej ludzki włos. Takie psiaki nie tylko rzadziej gubią sierść, ale także nie uczulają alergików.

Jakie rasy najlepiej nadają się do małych mieszkań?

Uwzględniając wszelkie środowiskowe czynniki, wytypowaliśmy przykładowe 5 ras psów, które doskonale odnajdą się w małym mieszkaniu: 

  • Hawańczyk – nieduże, ciche i chętne do nauki – osobniki tej rasy ważą zazwyczaj około 7 kg, uwielbiają zabawę i towarzystwo ludzi, uczą się bardzo szybko i uwielbiają być nagradzane za dobre sprawowanie. Potrzebują bardzo dużo towarzystwa i nienawidzą samotności, dlatego nie jest to odpowiednia rasa dla sporadycznych lokatorów. 
  • Maltańczyk – mały, uroczy i nie gubi sierści – ważą od 3 do 5 kg, uwielbiają towarzystwo i łatwo przyzwyczajają się do obcych. Dobrze czują się w małych przestrzeniach i praktycznie nie gubią sierści, ale wymaga dokładniej pielęgnacji związanej z umaszczeniem i oczami. 
  • Yorkshire terrier (potocznie York) – malutkie, niezwykle towarzyskie i odpowiednie dla alergików – to chyba najmniejsza rasa w tym zestawieniu, ponieważ ich waga oscyluje w okolicy 3 kg, łatwo się uczą, są dość energiczne i nie uczulają, ich właściciele muszą pogodzić się z nieustannym byciem śledzonym.  
  • Cavalier King Charles Spaniel – dostojne, inteligentne i wesołe – te ważące około 7 kg psy to doskonali towarzysze, zawsze chętni na zabawę i głaskanie. Bardzo szybko się uczą i są dość łatwe do ułożenia, ale bardzo źle znoszą samotność. Ich inteligencja zachęca do wykorzystania potencjału i nauczenia psiaka sztuczek.
  • Basenji – leniuchy o kociej naturze – to największa rasa na liście, nadająca się do nieco większych przestrzeni, ich waga to średnio 10 kg. Są bardzo niezależne i bywają uparte, ale bardzo dbają o czystość, uwielbiają leniuchować pod warunkiem, że otrzymały wystarczającą ilość ruchu na dworze i są niezwykle ciche.
A może adopcja?

Wiele osób obawia się adopcji, jednakże niezależnie od wieku psa właściciele powinni bez trudu go ułożyć. Takie zwierzęta po otrzymaniu nowego domu z natury stają się niezwykle wdzięczne i grzeczne, a tym samym nie sprawiają kłopotów. Zazwyczaj łatwo też określić jak bardzo urosną szczeniaki, więc adoptując malucha powinno obejść się bez niespodzianek. Dlatego adopcja to dobry pomysł także dla tych, którzy mieszkają w bloku. Należy jednak pamiętać, że pracownicy schroniska lub TOZów mogą udać się na oględziny mieszkania. Jeśli będziemy w stanie wygospodarować przestrzeń do rekreacji, odpoczynku i żywienia psa, akceptacja warunków mieszkalnych będzie formalnością.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/jakie-rasy-psow-najlepiej-sprawdza-sie-w-malym-mieszkaniu-w-bloku/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Jeśli rozważasz modernizację swojego systemu grzewczego, pompy ciepła mogą być atrakcyjną opcją ze względu na ich ef

24.05.2024
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie

Wybór odpowiedniej podłogi do naszego domu to decyzja, która może mieć długotrwały wpływ na komfort, estetykę i funk

24.05.2024
Alarm do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Alarm do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

Rozważając instalację systemu alarmowego w mieszkaniu w bloku, kluczowy jest wybór pomiędzy systemem przewodowym a bezpr

22.05.2024
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?

Wysoka stopa bezrobocia w Hiszpanii, zwłaszcza wśród młodzieży, w istotny sposób przyczynia się do niższej siły naby

22.05.2024