houser.plblogjak-zostac-agentem-nieruchomosci-ile-zarabia-agent-nieruchomosci
Patryk Kwapis
Patryk Kwapis 16.08.2021 1 023 wyświetleń

Jak zostać agentem nieruchomości? Ile zarabia agent nieruchomości?

Jak zostać agentem nieruchomości pośrednikiem brokerem

Myśląc o wymarzonej pracy, zapewne wielu z nas oczekuje połączenia ciekawego zawodu z atrakcyjnymi zarobkami. Coraz częściej chcemy nie tylko satysfakcjonującej wypłaty, ale także możliwości realizowania własnych pasji. Dla osób z zacięciem do nieruchomości, dobrze czujących się w handlu oraz lubiących kontakt z klientem bez wątpienia ciekawą propozycją będzie zawód agenta nieruchomości. Jak zostać takim agentem, jak wygląda codzienność zawodowa oraz na jakie wynagrodzenia mogą liczyć agenci nieruchomości?

Codzienność agenta nieruchomości

Osoba zatrudniona na stanowisku agenta nieruchomości skupia w sobie szereg obowiązków na pograniczu pracy biurowej oraz obsługi klienta. Z jednej strony konieczne jest prawidłowe prowadzenie dokumentacji, bieżące aktualizowanie ofert w bazie oraz prowadzenie ewidencji osobistej, z drugiej zaś kluczowe jest pozyskiwanie klientów – zarówno sprzedających, jak i potencjalnych kupców. Pracując jako agent nieruchomości, możemy spodziewać się pracy pełnej wyzwań, bez rutyny i powtarzalnych schematów, co sprawia, że dla osoby energiczne, rozmowne i ekstrawertyczne będą zadowolone ze swojej codzienności. Główną satysfakcję będzie dawać praca w terenie oraz pośredniczenie w rozmowach między zainteresowanymi stronami. Introwertycy i osoby statyczne z kolei komfortowo poczują się w trakcie typowo biurowych obowiązków, wliczając w to internetowe poszukiwania mieszkań na sprzedaż

Co powinno cechować dobrego agenta nieruchomości? Będą to przede wszystkim kompetencje miękkie, takie jak zorganizowanie, komunikacyjność i kreatywność. Pierwsza z nich odnosi się do zarządzania swoimi obowiązkami, planowaniem spotkań i starannym dopełnianiu wszelkich formalności. Druga kwestia to umiejętność rozmowy z klientem, empatia, zdolność pozyskiwania kluczowych informacji oraz odczytywania sygnałów niewerbalnych. Kreatywność z kolei odnosi się przede wszystkim do sposobu prezentacji mieszkania – wyeksponowanie zalet z pewnością przyczyni się do lepszych wyników sprzedażowych. Nie można też zapominać o kompetencjach twardych, czyli znajomości rynku nieruchomości oraz kwestii prawnych związanych z obrotem nieruchomości. Co prawda, nie ma wymogów odnośnie ukończonych studiów czy posiadania licencji, ale bez podstawowej wiedzy, jak na przykład stawki za metr kwadratowy w obszarze pracy, ani rusz.

Zarobki i benefity agentów nieruchomości 

Według raportu płacowego z 2020 roku, osoby zatrudnione w biurach nieruchomości mogą liczyć na uśrednione wynagrodzenie rzędu 5000 PLN brutto, co daje kwotę około 3600 PLN „na rękę”. Widełki zarobków takich agentów są stosunkowo szerokie – można natrafić na ogłoszenia, w których oferowana stawka nie przekracza 3400 PLN brutto, czyli 2500 PLN netto, a są też tacy agenci, którzy przekraczają swoimi wypłatami 7000 PLN brutto, co daje 5000 PLN „na rękę”. Skąd tak duże rozbieżności? Przede wszystkim różnica ta bierze się ze sposobu wynagradzania agentów: zdecydowana większość biur preferuje model rozliczeniowy podstawa + prowizja. Kwota podstawy zwykle nie przekracza najniższej krajowej, która na 2020 rok wynosiła 2600 PLN brutto (1920,62 PLN netto). Prowizja z kolei polega na procentowym dodatku na podstawie wolumenu obrotu, czyli łącznej sumy sprzedanych / wynajętych mieszkań. Nie można także zapominać, że agenci nieruchomości bardzo często są uczestnikami wewnętrznych konkursów i planów sprzedażowych, które mogą wpływać na wzrost wynagrodzenia.

Na jakie benefity mogą liczyć agenci nieruchomości? Tutaj istotną rolę odgrywa forma zatrudnienia, bowiem przy B2B panuje inny poziom dodatków pozapłacowych niż przy umowie o pracę. Przy rozliczeniu B2B biuro nieruchomości najczęściej proponuje narzędzia do pracy dopuszczone do użytku prywatnego: auto służbowe, laptop czy smartphone klasy premium. Na umowie o pracy z kolei możemy spotkać standardowy pakiet kafeteryjny, czyli karta Multisport, bony Sodexo lub inne formy bonifikat finansowych. Coraz częstszym dodatkiem są premie stażowe, zniżki ryczałtowe na paliwo lub posiłki spożywane z klientami oraz częściowy lub całościowy zwrot kosztów za zakup ubioru służbowego.

Jak zostać agentem nieruchomości?

Jeszcze kilkanaście lat temu kandydat na agenta nieruchomości musiał uzyskać licencję pośrednika; w związku z deregulacją tego zawodu w 2013 roku ten próg wejścia nie jest już wymagany. Co prawda, w dalszym ciągu można przystąpić do egzaminu organizowanego przez Polską Federację Rynku Nieruchomości, jednak współcześnie licencja ta jest traktowana bardziej jako potwierdzenie kompetencji czy „dyplom do gablotki”. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwsza lepsza osoba nie zostanie przyjęta na stanowisko agenta nieruchomości. Konieczne jest wykazanie się minimum wykształceniem średnim oraz dobrą znajomością lokalnego rynku mieszkaniowego. Mogą paść podstawowe pytania na temat toczących się inwestycji, mniej lub bardziej prestiżowych osiedli w okolicy czy o orientacyjne ceny nieruchomości w wybranej części miasta. Przystępując do pracy, obowiązkowo należy wykupić polisę odpowiedzialności cywilnej dedykowanej agentom nieruchomości – to jednak zadanie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub zarządzają takim biurem. Podsumowując: w drodze po zawód agenta nieruchomości liczą się przede wszystkim zdolności personalne, otwartość charakteru oraz umiejętność obsługi klienta. Sam zawód zaś daje satysfakcję tym, którzy cenią sobie kontakt z innymi osobami, a i wynagrodzenie może być dla wielu atrakcyjne.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/jak-zostac-agentem-nieruchomosci-ile-zarabia-agent-nieruchomosci/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Jeśli rozważasz modernizację swojego systemu grzewczego, pompy ciepła mogą być atrakcyjną opcją ze względu na ich ef

24.05.2024
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie

Wybór odpowiedniej podłogi do naszego domu to decyzja, która może mieć długotrwały wpływ na komfort, estetykę i funk

24.05.2024
Alarm do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Alarm do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

Rozważając instalację systemu alarmowego w mieszkaniu w bloku, kluczowy jest wybór pomiędzy systemem przewodowym a bezpr

22.05.2024
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?

Wysoka stopa bezrobocia w Hiszpanii, zwłaszcza wśród młodzieży, w istotny sposób przyczynia się do niższej siły naby

22.05.2024