houser.plblogjak-zaprojektowac-ogrod-w-domu
Patryk Kwapis
Patryk Kwapis 26.08.2021 985 wyświetleń

Jak zaprojektować ogród w domu?

Jak zaprojektować ogród w domu

Właściciele domów oraz terenów zielonych przed mieszkaniem mają szansę na stworzenie wyjątkowego ogrodu. To miejsce będzie ich prywatną zieloną oazą, która posłuży do wypoczynku i rekreacji zarówno domownikom, jak i odwiedzającym gościom. Jak zaprojektować ogród w domu, by cieszył on oko i pozwalał na funkcjonalne korzystanie? Zostawiamy kilka wskazówek, o których warto pamiętać przy projektowaniu ogrodu.

Ogród niczym pomieszczenie

Projektując ogród, nie możesz opierać się wyłącznie na oczekiwaniach i wizualizacji powstałej w Twojej wyobraźni. Konieczne jest podejście jak do projektowania pomieszczenia, a co za tym idzie – wykonanie odpowiednio wyskalowanego rzutu. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko sprawdzenie faktycznie dostępnej powierzchni aranżacyjnej, ale także wydzielenie stref nasadzenia. Na kartce możemy rozdysponować i wskazać części ogrodu tak, by uzyskać efekt spójności i płynnego przechodzenia od strefy do strefy. Pamiętaj także o zaznaczeniu obrysu domu oraz przeszkód w postaci furtki, ścieżki czy istniejących wcześniej drzew, których nie chcesz lub nie możesz wyciąć.

Sprawdź warunki naturalne ogrodu

Zdecydowana większość osób chce nasadzić w swoim ogrodzie kwiaty, warzywa, zioła lub inną roślinność, która będzie pełnić funkcje dekoracyjno-użytkowe. Równocześnie zapomina się, że warunki glebowe lub ekspozycja słoneczna mogą stanowić o sukcesie lub porażce tego przedsięwzięcia. Nawet intensywne nawożenie czy szczególna pielęgnacja mogą być niewystarczające w obliczu niekorzystnego pH gleby czy ziemi ubogiej w próchnicę. Warto też poczynić obserwację w zakresie stanowiska nasłonecznienia danego fragmentu ogrodu. Jeśli słońca pada na dany teren przez minimum 6 godzin w ciągu dnia, mówić będziemy o stanowisku słonecznym, 6 do 3 godzin to stanowisko półcieniste, a mniej niż 3 godziny to stanowisko zacienione.

Określ rolę i przeznaczenie ogrodu

Mając już podstawowe informacje na temat naszego ogrodu oraz sporządzony plan, należy się zastanowić, jakie funkcje musi pełnić nasz ogród. Należy pamiętać też, że istnieją różne style ogrodnicze, np. amerykański, służący przede wszystkim rekreacji, angielski, który zachwyca swoją tajemniczością i naturalnością czy użytkowy, w którym całość podporządkowana jest uprawom warzyw, ziół, krzaków i drzew owocowych. Określając rolę i przeznaczenie ogrodu minimalizujemy ryzyko, że postawimy na zły styl ogrodu, co mogłoby skutkować chaosem aranżacyjnym. Ten krok pomoże także wytyczyć ścieżki oraz zastosować odpowiedni materiał do ich wyznaczenia.

Projektując, myśl o przyszłości

Część osób popełnia ten błąd, że sadzi rośliny zbyt gęsto, przez co nie mają one możliwości do wzrostu i rozwoju. Projekt ogrodu należy wykonać z myślą o tym, jak będzie wyglądać za rok, za 5 i za 10 lat. To, że tuż po nasadzeniu pojawiają się puste przestrzenie i ziemiste „placki” bez roślin nie oznacza, że stan ten nie ulegnie zmianie. To trochę tak, jakbyśmy kupowali garniturek dziecięcy naszemu nowo narodzonemu synowi z nadzieją, że to właśnie w nim pójdzie do ślubu. Pod hasłem „myśląc o przyszłości” kryje się także przewidywana wysokość roślin po etapie wzrostu. Ogród bowiem należy projektować zgodnie z zasadą „niższe rośliny bliżej wejścia, wyższe rośliny w dalszych częściach ogrodu.

Nie wahaj się poprosić o pomoc eksperta

Czasami w naszym ogrodzie chcielibyśmy mieć wszystko, ale po wizualizacji okazuje się, że nic ze sobą nie współgra i otrzymujemy irytującą, nieuporządkowaną przestrzeń. Zdajemy sobie sprawę, że projektowanie ogrodu to trudna sztuka, na której nie każdy musi się znać. Lepiej więc sięgnąć po poradę i fachową pomoc eksperta, który pomoże nam założyć ogród zgodny z naszymi oczekiwaniami. Co więcej, taka osoba kompleksowo „przeszkoli” nas w zakresie pielęgnacji zieleni – kiedy i jak podlewać rośliny, czy stosować dodatkowe suplementy oraz jakich narzędzi używać w codziennej pracy. Zdecydowanie lepiej jest więc skontaktować się z doświadczoną osobą lub przedsiębiorstwem zajmującym się pielęgnacją ogrodów niż samodzielnie błądzić i dokonywać wyborów po omacku.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/jak-zaprojektowac-ogrod-w-domu/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Jeśli rozważasz modernizację swojego systemu grzewczego, pompy ciepła mogą być atrakcyjną opcją ze względu na ich ef

24.05.2024
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie

Wybór odpowiedniej podłogi do naszego domu to decyzja, która może mieć długotrwały wpływ na komfort, estetykę i funk

24.05.2024
Alarm do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Alarm do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

Rozważając instalację systemu alarmowego w mieszkaniu w bloku, kluczowy jest wybór pomiędzy systemem przewodowym a bezpr

22.05.2024
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?

Wysoka stopa bezrobocia w Hiszpanii, zwłaszcza wśród młodzieży, w istotny sposób przyczynia się do niższej siły naby

22.05.2024