Salon to miejsce, w którym toczy się znaczna część życia w całym domu. To tutaj podejmujemy gości oraz spotykamy się całą rodziną po pracy i zajęciach szkolnych. To tu oglądamy wspólnie seriale, niekiedy też korzystamy z salonu jak z jadalni czy sypialni. Miejsce to powinno być reprezentacyjne, a zarazem komfortowe i przytulne. Jak urządzić salon, by spełniał on swoją niezwykle istotną rolę?
Nadaj salonowi wiodącą rolę
Czy zastanawialiście się, dlaczego salon ma zazwyczaj największy metraż wśród pomieszczeń w całym mieszkaniu? Odpowiedź jest prosta: ponieważ pełni on najwięcej ról i to w nim gromadzi się najwięcej osób. Dla części osób jest to połączenie sypialni z pokojem dziennym, dla innych to miks pokoju do pracy z pokojem do wypoczynku i rekreacji. Brak jadalni sprawia, że to salon przejmuje rolę miejsca do konsumowania posiłków z rodziną oraz podwieczorków ze znajomymi. Pośród tych wszystkich zadań należy wyodrębnić jedno, kluczowe, które nada kierunek dalszemu urządzaniu wnętrza. Jeśli ma to być miejsce naszej pracy lub prywatna biblioteczka, zainwestujmy w szafy z półkami na książki zamiast miejsca na przechowywania ubrań. Jeżeli chcemy tutaj podejmować gości i spotykać się z rodziną, zadbajmy o duży, niższy stół, wygodną sofę i komodę. Jeśli zaś salon będzie jednocześnie miejscem, w którym będziemy nocować, zadbajmy o towarzystwo szafek nocnych i regałów w sąsiedztwie rozkładanej wersalki.
Wyznaczanie stref w salonie
Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest jednoznacznie zdefiniować przestrzeń w salonie i że w dalszym ciągu ma być on wielozadaniowy. Może się okazać, że konieczne będzie umieszczenie stanowiska komputerowego do pracy i nauki w tym miejscu. Może też być tak, że część ubrań nie zmieści się w sypialni, przez co będą one przeniesione do innej szafy. Aby cała przestrzeń była przemyślana i schludnie uporządkowana, warto wyznaczyć specjalne strefy. Można je oddzielić poprzez inny dobór mebli, położenie dywanu w jednej strefie i zrezygnowanie z niego w drugiej lub przez inne kolory ścian. Pomysłów jest sporo, jednak wyjściowym pytaniem powinno być: ile stref potrzebuję w salonie? Zazwyczaj wyodrębnia się dwie strefy: jadalnianą i rekreacyjną; opcjonalnie można dodać strefę pracy (w niej znajdziemy m.in. biurko komputerowe, sprzęt IT, biblioteczkę i regały na dokumenty). Wyraźne wyodrębnienie stref pozwoli Ci na zachowanie porządku, ładu i harmonii w całym pomieszczeniu.
Zachowaj umiar w zakupie mebli i dodatków
Wiele salonów projektowanych samodzielnie ma ten problem, że znajdzie się w nim przesyt wszystkiego – od mebli przez dekoracje aż po akcesoria ścienne. Nasze myślenie zazwyczaj bazuje na tym, że warto dokupić kilka krzeseł w zapasie, w końcu nie wiadomo, czy i kiedy zjawią się goście. Efekt jest taki, że przez zdecydowaną większość czasu korzysta się z fotela lub sofy, a cztery dodatkowe krzesła stoją i zabierają przestrzeń. Jeśli zaś chodzi o ozdoby, warto się zastanowić, jak często kupujemy dany dodatek pod wpływem impulsu. Kryształowy wazon, nowoczesna lampa podłogowa, elegancka ramka na fotografie – to wszystko kumuluje się i miesza pod postacią bliżej nieokreślonego, niespójnego stylu. To niestety rzutuje na pomieszczenie, a efekt niedopasowania mebli i akcesoriów dodatkowo pogłębia kolorystyczny misz masz na ścianie. Warto więc wyznaczyć katalog potrzeb, które ma spełniać salon i trzymać się ich – bez dokupienia dodatkowych krzeseł, większego stołu czy przesytu ozdób. Czasami mniej znaczy więcej, a od natłoku dodatków z czasem będziemy czuć się po prostu nieswojo.
Zadbaj o spójność stylistyczną
Ten akapit stanowi niejako rozwinięcie poprzedniego – nie przesadzajmy z dodatkami, ale też nie kumulujmy stylów aranżacyjnych. Meble w stylu francuskim do wnętrza industrialnego lub nowoczesny zegar w stylu vintage pasuje niczym pięść do oka. Nawet styl eklektyczny, uznawany przez wielu za zbieraninę wszystkiego, ma w swoim miksie barw i struktur pewną metodę. Nim jeszcze ruszysz na łowy do sklepu budowlanego i salonu meblowego, wybierz wiodący styl i zastanów się nad ewentualnymi aranżacjami pokrewnymi. Przykładowo, elementy pasujące do stylu Hampton jednocześnie będą dopasowane do stylu marynistycznego i niektórych przestrzeni stylu prowansalskiego i skandynawskiego. Nie będą natomiast pasować do ciężkich, egzotycznych elementów stylu kolonialnego czy surowego industrializmu. Wybór konkretnego stylu powinien być konsekwentnie realizowany: od dobrania odpowiednich paneli podłogowych lub gresu przez zakup kompletu mebli aż po najdrobniejsze dodatki.