houser.plblogjak-urzadzic-salon-w-mieszkaniu
Patryk Kwapis
Patryk Kwapis 20.08.2021 1 083 wyświetleń

Jak urządzić salon w mieszkaniu?

Jak urządzić salon w mieszkaniu w bloku w domu z aneksem kuchennym

Salon to miejsce, w którym toczy się znaczna część życia w całym domu. To tutaj podejmujemy gości oraz spotykamy się całą rodziną po pracy i zajęciach szkolnych. To tu oglądamy wspólnie seriale, niekiedy też korzystamy z salonu jak z jadalni czy sypialni. Miejsce to powinno być reprezentacyjne, a zarazem komfortowe i przytulne. Jak urządzić salon, by spełniał on swoją niezwykle istotną rolę?

Nadaj salonowi wiodącą rolę

Czy zastanawialiście się, dlaczego salon ma zazwyczaj największy metraż wśród pomieszczeń w całym mieszkaniu? Odpowiedź jest prosta: ponieważ pełni on najwięcej ról i to w nim gromadzi się najwięcej osób. Dla części osób jest to połączenie sypialni z pokojem dziennym, dla innych to miks pokoju do pracy z pokojem do wypoczynku i rekreacji. Brak jadalni sprawia, że to salon przejmuje rolę miejsca do konsumowania posiłków z rodziną oraz podwieczorków ze znajomymi. Pośród tych wszystkich zadań należy wyodrębnić jedno, kluczowe, które nada kierunek dalszemu urządzaniu wnętrza. Jeśli ma to być miejsce naszej pracy lub prywatna biblioteczka, zainwestujmy w szafy z półkami na książki zamiast miejsca na przechowywania ubrań. Jeżeli chcemy tutaj podejmować gości i spotykać się z rodziną, zadbajmy o duży, niższy stół, wygodną sofę i komodę. Jeśli zaś salon będzie jednocześnie miejscem, w którym będziemy nocować, zadbajmy o towarzystwo szafek nocnych i regałów w sąsiedztwie rozkładanej wersalki.

Wyznaczanie stref w salonie

Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest jednoznacznie zdefiniować przestrzeń w salonie i że w dalszym ciągu ma być on wielozadaniowy. Może się okazać, że konieczne będzie umieszczenie stanowiska komputerowego do pracy i nauki w tym miejscu. Może też być tak, że część ubrań nie zmieści się w sypialni, przez co będą one przeniesione do innej szafy. Aby cała przestrzeń była przemyślana i schludnie uporządkowana, warto wyznaczyć specjalne strefy. Można je oddzielić poprzez inny dobór mebli, położenie dywanu w jednej strefie i zrezygnowanie z niego w drugiej lub przez inne kolory ścian. Pomysłów jest sporo, jednak wyjściowym pytaniem powinno być: ile stref potrzebuję w salonie? Zazwyczaj wyodrębnia się dwie strefy: jadalnianą i rekreacyjną; opcjonalnie można dodać strefę pracy (w niej znajdziemy m.in. biurko komputerowe, sprzęt IT, biblioteczkę i regały na dokumenty). Wyraźne wyodrębnienie stref pozwoli Ci na zachowanie porządku, ładu i harmonii w całym pomieszczeniu.

Zachowaj umiar w zakupie mebli i dodatków

Wiele salonów projektowanych samodzielnie ma ten problem, że znajdzie się w nim przesyt wszystkiego – od mebli przez dekoracje aż po akcesoria ścienne. Nasze myślenie zazwyczaj bazuje na tym, że warto dokupić kilka krzeseł w zapasie, w końcu nie wiadomo, czy i kiedy zjawią się goście. Efekt jest taki, że przez zdecydowaną większość czasu korzysta się z fotela lub sofy, a cztery dodatkowe krzesła stoją i zabierają przestrzeń. Jeśli zaś chodzi o ozdoby, warto się zastanowić, jak często kupujemy dany dodatek pod wpływem impulsu. Kryształowy wazon, nowoczesna lampa podłogowa, elegancka ramka na fotografie – to wszystko kumuluje się i miesza pod postacią bliżej nieokreślonego, niespójnego stylu. To niestety rzutuje na pomieszczenie, a efekt niedopasowania mebli i akcesoriów dodatkowo pogłębia kolorystyczny misz masz na ścianie. Warto więc wyznaczyć katalog potrzeb, które ma spełniać salon i trzymać się ich – bez dokupienia dodatkowych krzeseł, większego stołu czy przesytu ozdób. Czasami mniej znaczy więcej, a od natłoku dodatków z czasem będziemy czuć się po prostu nieswojo.

Zadbaj o spójność stylistyczną

Ten akapit stanowi niejako rozwinięcie poprzedniego – nie przesadzajmy z dodatkami, ale też nie kumulujmy stylów aranżacyjnych. Meble w stylu francuskim do wnętrza industrialnego lub nowoczesny zegar w stylu vintage pasuje niczym pięść do oka. Nawet styl eklektyczny, uznawany przez wielu za zbieraninę wszystkiego, ma w swoim miksie barw i struktur pewną metodę. Nim jeszcze ruszysz na łowy do sklepu budowlanego i salonu meblowego, wybierz wiodący styl i zastanów się nad ewentualnymi aranżacjami pokrewnymi. Przykładowo, elementy pasujące do stylu Hampton jednocześnie będą dopasowane do stylu marynistycznego i niektórych przestrzeni stylu prowansalskiego i skandynawskiego. Nie będą natomiast pasować do ciężkich, egzotycznych elementów stylu kolonialnego czy surowego industrializmu. Wybór konkretnego stylu powinien być konsekwentnie realizowany: od dobrania odpowiednich paneli podłogowych lub gresu przez zakup kompletu mebli aż po najdrobniejsze dodatki.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/jak-urzadzic-salon-w-mieszkaniu/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Jeśli rozważasz modernizację swojego systemu grzewczego, pompy ciepła mogą być atrakcyjną opcją ze względu na ich ef

24.05.2024
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie

Wybór odpowiedniej podłogi do naszego domu to decyzja, która może mieć długotrwały wpływ na komfort, estetykę i funk

24.05.2024
Alarm do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Alarm do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

Rozważając instalację systemu alarmowego w mieszkaniu w bloku, kluczowy jest wybór pomiędzy systemem przewodowym a bezpr

22.05.2024
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?

Wysoka stopa bezrobocia w Hiszpanii, zwłaszcza wśród młodzieży, w istotny sposób przyczynia się do niższej siły naby

22.05.2024