Przeglądając media społecznościowe, z pewnością zauważysz trend eksponowania balkonów skąpanych w roślinności i rozmaitych dodatkach. Na pewno robią one wrażenie swoją elegancją, estetyką i wzornictwem, jednak czy taki balkon zawsze jest praktyczny? Często połączenie funkcjonalnego i estetycznego balkonu jest trudnym wyzwaniem – podpowiemy, jak temu zaradzić i jak urządzić balkon, by zachwycał wyglądem i umożliwiał relaks.
Balkon – mała wielka przestrzeń
Do pewnego czasu balkony w naszej świadomości jawiły się jako zwykła dobudówka do przechowywania rzeczy lub palenia papierosów poza pomieszczeniami. Od kilku lat coraz więcej osób docenia te kilka metrów kwadratowych na świeżym powietrzu, urządzając tu pomieszczenie do relaksu, mini-ogród a nawet własny warzywniak i zielnik. To w końcu prywatna oaza, skrawek zieleni w betonowej dżungli czy miejsce, w której bez przeszkód możemy rozłożyć leżak, postawić na stoliku obok drinka i cieszyć się piękną pogodą. Takie możliwości w połączeniu ze stosunkowo niedużym kosztem zakupu akcesoriów balkonowych sprawiły, że Instagram, Pinterest i inne social media zasypane są inspiracjami na urządzenie tego elementu mieszkania. Budżet około 2 tysięcy złotych, odrobina pracy i nieco wyobraźni z powodzeniem pomogą zmienić zwykłą bryłę w fantastyczne miejsce do czytania, kącik relaksacyjny czy przestrzeń z domowymi warzywami i ziołami.
Roślinność na balkonie – sens całego przedsięwzięcia
Dla wielu osób start od roślinności może być sporym zaskoczeniem, wszak jesteśmy przyzwyczajeni, że projekt mieszkania zaczyna się od podłóg, ścian i armatury, następnie mebli, sprzętów i dodatków. Choć roślinność w domu pełni rolę funkcjonalnej ozdoby, to na balkonie stanowi serce, istotę całego przedsięwzięcia. Nie mówimy tu tylko o obecności roślin, ale przede wszystkim o jej rodzajach, ilości i zastosowaniach. Jedni zadowolą się trzema doniczkami z kwiatami, inni położą fantazyjny bluszcz na elewacji, a jeszcze inni postawią na sadzonki i krzaczki z roślinami spożywczymi. Zdecydowanie najwięcej pracy będzie w przypadku otwarcia mini-warzywnika – konieczne jest przygotowanie doniczek, ziemi i sadzonek. Przydałaby się także skrzynia, w której można schować wszelkiego rodzaju narzędzia; to z kolei może pełnić podwójnie funkcjonalną rolę jako skrytka i siedzisko. Część roślin, takich jak pomidory czy mini cytrusy mogą stać wyłącznie na twardym podłożu, zaś część, taka jak truskawki czy zioła z powodzeniem może zostać zawieszona na balustradzie. Wybierając warzywnik totalny, raczej nie pozostanie zbyt dużo przestrzeni na meble czy oświetlenie, niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by z ziołami na balustradzie urządzić ciekawą przestrzeń do relaksu i wypoczynku.
Meble i podłogi balkonowe
Zdecydowana większość balkonów w standardzie ma wykończoną podłogę w postaci płytek tarasowych. Choć jest to jakość do zaakceptowania, to można dodatkowo położyć inny, przyjemniejszy materiał, po którym będziemy mogli chodzić w skarpetkach lub na boso. Tutaj zazwyczaj wybór dokonuje się między dwoma propozycjami: sztuczną trawą lub drewnem. Pierwsza z wykładzin stanowi świetną kompozycję z roślinnością, która stoi na ziemi i z meblami metalowymi oraz rattanowymi, druga zaś świetnie podkreśli pozostałe drewniane akcesoria oraz kwiaty wiszące na balustradzie. A jakie meble warto zakupić na balkon? Na spotkania z przyjaciółmi: niski stolik kawowy i siedzisko; na domową strefę relaksu: wygodny leżak, opcjonalnie nieduży stolik; na funkcjonalne miejsce do spożywania posiłków: krzesło oraz wyższy stolik. Szukajmy podwójnych zastosowań, tak jak w akapicie wyżej ze skrzynią, na którą można narzucić koc, kilka poduszek i w prosty sposób przekształcić ją w siedzisko. Należy zwrócić uwagę na to, czy elementy wykładziny i meble odporne są na działanie promieni słonecznych, niewrażliwe na deszcz i mróz. Choć wiele portali wnętrzarskich zaleca stosowanie miękkich poduch i koców to rekomendujemy upewnienie się, że deszcz ich nie dosięgnie, co za tym idzie – lepiej zrezygnować z takich dodatków w sytuacji, gdy nasz balkon nie jest osłonięty.
Oświetlenie i dodatki na balkon
Wiele osób nieco zapomina o fakcie, iż balkon wciąż może być funkcjonalnym i przytulnym miejscem nawet po zachodzie słońca. Aby tak się stało, należy pamiętać o wyborze dodatkowego oświetlenia oraz – opcjonalnie – o moskitierze, która uchroni nas przed nocnymi nieprzyjemnościami z komarami. Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia zewnętrznego jest łańcuch świetlny złożony z małych kulek, zwanych cotton balls. Dobrym wyborem będą też ekologiczne lampki solarne, zewnętrzne łańcuchy LED oraz świeczki, które umieszczone w latarenkach dadzą zjawiskowy efekt. Właściciele domów jednorodzinnych mogą rozważyć także plafony lub kinkiety mocowane do elewacji; niestety, z uwagi na budynek wspólnotowy, takie rozwiązanie może nie być zaakceptowane w bloku mieszkalnym. To samo tyczy się ewentualnego przyozdobienia elewacji, które ingerowałoby w konstrukcję lub wygląd bloku mieszkalnego – warto uwzględnić ten fakt przy wyborze dodatków. Jeśli zaś chodzi o dodatki, prostym i tanim sposobem możemy dodać niepowtarzalnego charakteru poprzez dodanie skrzynek drewnianych z wrzosami krzewami, ozdobnych akcesoriów ogrodniczych pokroju konewki czy małych grabek i wspomniane wcześniej lampiony. Brak pomysłu nie jest problemem – inspiracje znajdą się zarówno w marketach budowlanych, gdzie od razu można nabyć komplet dekoracji ogrodowych na balkon.