houser.plblogjak-sprzedac-mieszkanie-z-zyskiem-poradnik-sprzedajacego-w-5-krokach
Natasha Michalska
Natasha Michalska 27.02.2021 1 197 wyświetleń

Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem – Poradnik sprzedającego w 5 krokach

Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem – Poradnik sprzedającego w 5 krokach 1

Sprzedaż własnej nieruchomości nigdy nie jest prostą decyzją, a już na pewno nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu lub emocji. W końcu nieruchomości to obiekty o znacznej wartości, z którym często dzielimy sporą część swojego życia. Niezależnie od jego stanu i lokalizacji, jesteśmy nierozerwalnie związani z miejscem naszego zamieszkania, a naszą osobowość kształtują wspomnienia z nim związane. Właśnie dlatego decydując się na sprzedaż mieszkania, musimy dobrze wiedzieć dlaczego to robimy. Na początek rozważmy więc za i przeciw.

1. Sprzedaż mieszkania – dlaczego warto?

Istnieje tysiące powodów dlaczego ludzie sprzedają swoje mieszkania. Według statystyk, najczęstszymi powodami sprzedaży są:

  1. Za mały metraż
  2. Nieodpowiednia lokalizacja
  3. Uciążliwe sąsiedztwo
  4. Zbyt niski standard
  5. Zbyt duże koszty utrzymania

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich powodów, dla których ludzie decydują się od sprzedać swoje mieszkanie. Łatwo się jednak zgodzić ze stwierdzeniem, iż po narodzinach dziecka mała kawalerka z reguły nie nadaje się do życia i wychowania typowej rodziny z dwójką dzieci. Nie trudno też sobie wyobrazić sytuację, gdy para małżonków otrzymuje mieszkanie w wyniku spadku lub darowizny, ale z uwagi na ich miejsce pracy, są zmuszeni dojeżdżać każdego dnia dziesiątki kilometrów w jedną i drugą stronę, aby zarobić na życie i utrzymać mieszkanie. To bardzo uciążliwe i może być mocnym argumentem za sprzedażą mieszkania. Równie męczący potrafią być hałaśliwi sąsiedzi, czy rozwijający się grzyb na ścianie. Powodów może być naprawdę mnóstwo, warto jednak oddzielić te naprawdę istotne, od błahych drobnostek z którymi możemy sobie łatwo poradzić. Decyzję o sprzedaży mieszkania powinniśmy więc zacząć od stworzenia listy mocnych argumentów, dla których naprawdę warte będzie poświęcenie czasu i środków na znalezienie nowego lokum.

2. Dlaczego nie warto sprzedawać mieszkania?

Być może urodziłeś się w mieszkaniu, które właśnie zamierzasz sprzedać? Albo to właśnie tu po raz pierwszy zobaczyłeś swoją drugą połówkę? A może lubisz swój widok z okna? Zadaj sobie tego typu pytania, a później uczciwie na nie odpowiedz. Nie zapomnij zapytać też o zdanie pozostałych członków rodziny i podejmijcie decyzje wspólnie. Być może początkowe powody, dla których postanowiliście sprzedać mieszkanie, okażą się na tyle małe i łatwe do rozwiązania, że w ogóle nie warto angażować się w procedurę sprzedaży. Przejrzysta lista za i przeciw pomoże Wam podjąć właściwą decyzję. Decyzję, która będzie miała swoje odbicie w Waszej rzeczywistości przez kolejne lata.

3. Zbadaj rynek i oszacuj realną wartość nieruchomości

Jeśli wszystkie argumenty za i przeciw zostały już dokładnie rozważone, a Ty i Twoja rodzina jesteście przekonani o słuszności sprzedaży mieszkania, w kolejnym kroku należy zadbać o realną wycenę nieruchomości. W tym celu warto będzie przejrzeć inne ogłoszenia sprzedaży mieszkań i skorzystać z narzędzia jakim jest porównywarka cen ofertowych i cen w przeliczeniu na m2, dostępną pod każdą ofertą w naszym serwisie. Dzięki porównywarce dowiesz się jaką cenę za podobne mieszkanie oferują inni sprzedający, przy uwzględnieniu takich parametrów jak metraż, lokalizacja, liczba pokoi, standard wykończenia czy wyposażenie.

porównanie cen rynkowych
porównanie cen rynkowych mieszkań w serwisie ogłoszeniowym houser.pl

Jeśli wolisz, by nieruchomość została wyceniona przez profesjonalistów, skorzystaj z usług rzeczoznawców majątkowych i zleć im przygotowanie operatu nieruchomości. Zwykle dla mieszkań wykorzystywane na cele prywatne operat wykonuje się metodą porównawczą, a w przypadku nieruchomości wykorzystywanej także w celach zarobkowych – metodą dochodową. W obu przypadkach dowiesz się jaka jest rzeczywista wartość twojej nieruchomości i będziesz mógł wystawić ogłoszenie sprzedaży z ceną dopasowaną do realiów rynku. Korzyści takiego rozwiązania jest co najmniej kilka, warto jednak wymienić 3 podstawowe:

  • sprzedaż mieszkania za realną, niezaniżoną cenę
  • szybsze znalezienie chętnych do kupna nieruchomości
  • rzetelną opinię biegłego nt. faktycznego stanu mieszkania

Kierując się własnymi szacunkami, łatwo o pomyłkę i błędną wycenę nieruchomości. Czasem chcąc zaoszczędzić, możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.

Opinia rzeczoznawcy majątkowego pozwoli na bardziej realne oszacowanie wartości mieszkania i pomoże uniknąć zbyt niskiej kwoty sprzedaży.

Jeżeli pieniądze nie mają dla Ciebie aż takiego znaczenia jak czas, weź pod uwagę fakt, że ogłoszenia które poparte są wyceną rzeczoznawcy, zyskują więcej w oczach potencjalnych nabywców i są chętniej kupowane z uwagi na profesjonalną analizę i realną wycenę. Pamiętaj, że kupujący nie chcą przepłacać, a mając przed sobą wycenę, wiedzą że proponowana cena nie jest “wyssana z palca”, ale jest poparta uczciwą analizą lokalnego rynku. Informacja, że nieruchomość została wyceniona w oparciu o aktualny operat szacunkowy, przyspiesza decyzję o sprzedaży nawet trzykrotnie.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż wycena pozwala spojrzeć na nasze mieszkanie oczami fachowca i zwiększyć wartość nieruchomości poprzez doliczenie jego atutów, które nie mają inne obiekty, a które w Twoim przekonaniu nie mają znaczenia. Przykładowo dla Ciebie bliska lokalizacja do szkoły lub sklepu, może być czymś oczywistym, jednak dla innych może być to kluczowa wartość dodana za którą są skłonni dopłacić. Warto wziąć to pod uwagę.

4. Publikacja ogłoszenia w internecie

Jeśli listę argumentów za i przeciw oraz realne oszacowanie wartości nieruchomości masz już za sobą, czas przejść do realnych działań i zamieścić ogłoszenie sprzedaży w sieci. Istnieje wiele serwisów ogłoszeniowych w polskim internecie, część z nich jest płatnych, a inne jak nasz portal pozwalają na zamieszczanie darmowych ogłoszeń nieruchomości. Aby dodać ogłoszenie nieruchomości zarejestruj lub zaloguj się w serwisie i przejdź do kreatora dodawania nowego ogłoszenia.

W kilku prostych i przejrzystych krokach, uzupełnij wszystkie pola formularza. Pola, które koniecznie powinny zostać wypełnione to:

  • tytuł ogłoszenia
  • opis nieruchomości
  • lokalizacja (miasto i dokładny adres)
  • cena i powierzchnia
  • dobrej jakości zdjęcia

Jak widać nie ma tego dużo, a wypełnienie tych kilku najistotniejszych pól nie powinni zająć zbyt wiele czasu. Warto jednak postawić się na miejscu osób przeglądających naszą ofertę i uzupełnić ogłoszenie o kilka opcjonalnych, ale znacznie zwiększających atrakcyjność ogłoszenia pól dodatkowych. Są to:

  • Informacje dodatkowe – czyli szczegółowe informacje dotyczące stanu i wyposażenia mieszkania. Zaznacz jaka jest forma własności mieszkania, wskaż czy posiada garaż lub miejsce parkingowe, określ rodzaj kuchni i materiał z jakich zostały wykonane okna. Równie istotny jest system ogrzewania oraz miesięczne uśrednione koszty utrzymania nieruchomości. Uzupełnienie tych pól z pewnością pomoże Kupującym właściwie oszacować, czy Twoja nieruchomość jest dla nich odpowiednia oraz pomoże oszczędzić czasu przy wyjaśnianiu tych wszystkich kwestii podczas pierwszej rozmowy telefonicznej lub przy oględzinach mieszkania.
  • Określ dostępne media oraz wskaż mocne strony lokalizacji nieruchomości – należy wskazać czy do mieszkania doprowadzona jest kanalizacja, woda, prąd, gaz lub inne media. Ponadto pokaż Kupującym dlaczego zakup mieszkania w tej okolicy jest opłacalny – wskaż na bezpośrednie sąsiedztwo np. kościoła, szkoły lub centrum handlowego. Te informacje są naprawdę cenne.
  • Plany pięter – jeśli mieszkanie jest dwupoziomowe, możesz dołączyć rzuty każdego piętra. Jeśli nie, a Ty posiadasz szkice powierzchni całego mieszkania z podziałem i metrażem każdego pomieszczenia, warto je dołączyć do Twojego ogłoszenia.
  • Film – materiał wideo zamieszczony w serwisie Youtube, który prezentuje Twoje mieszkanie jest świetnym pomysłem, na przyciągnięcie uwagi dodatkowych klientów. Wyróżnij swoją ofertę na tle innych ogłoszeń i spraw by Kupujący poczuli się jakby byli w oferowanym mieszkaniu bez wstawania od komputera. Uwaga – ta funkcja zwiększa szansę na udaną sprzedaż nawet sześciokrotnie.
  • Ostatnim, ale równie istotnym elementem jest podanie informacji kontaktowych do sprzedawcy. Posiadanie najlepszej oferty zawierającej dziesiątki profesjonalnych zdjęć i atrakcyjny materiał filmowy zdadzą się na nic, jeśli nie podasz w ogłoszeniu telefonu i adresu email do kontaktu. Sprawdzaj pocztę i odbieraj połączenia z nieznanych numerów regularnie, aby nie przegapić kontaktu ze strony Kupujących!

5. Formalności przy sprzedaży mieszkania

Jeśli wszystkie kroki zostaną wykonane prawidłowo, możesz spodziewać się w krótkim czasie natężonego kontaktu w sprawie zakupu mieszkania. Pamiętaj aby kierować się rozsądkiem, a nie emocjami i podpisać umowę sprzedaży z osobą, która zaoferuje kwotę nie tylko mającą odzwierciedlenie w aktualnej sytuacji na rynku ale również odpowiadającą Twoim oczekiwaniom. Gdy już dojdziecie do porozumienia, nadejdzie czas na dopełnienie formalności i zawarcie cywilnej umowy kupna sprzedaży nieruchomości. Do zawarcia takiej umowy konieczna będzie wizyta u notariusza, który potwierdzi zawarcie transakcji i zadba o aktualizację wpisów w księdze wieczystej nieruchomości. Koszty notarialne z reguły ponosi Kupujący, jednak jest to kwestia umowna, do ustalenia przed sprzedażą.

Wzór umowy sprzedaży nieruchomości znajdziesz poniżej – do pobrania w formacie .doc i .pdf

Wzór umowy sprzedaży nieruchomości w formacie .DOC – pobierz tutaj

Wzór umowy sprzedaży nieruchomości w formacie .PDF – pobierz tutaj

Zawarcie przyrzeczonej umowy kupna sprzedaży mieszkania, a następnie notarialne potwierdzenie zmiany właściciela nieruchomości, to niestety nie koniec formalności. Po zakończeniu transakcji, otrzymaniu wpłaty oraz przekazania kluczy do mieszkania dla nowych nabywców, czeka nas jeszcze dopełnienie obowiązku podatkowego w postaci odprowadzenia podatku od wzbogacenia. Należy pamiętać, że na jego uiszczenie mamy 14 dni kalendarzowych od daty zawarcia umowy cywilnoprawnej sprzedaży nieruchomości.

Pomimo, że cała procedura sprzedaży mieszkania wydaje się, żmudna i czasochłonna, pamiętać należy, że na końcu tej drogi nasze role się odwrócą i nadejdzie czas na znalezienie nowego, wymarzonego miejsca do zamieszkania. Wówczas to my staniemy się Kupującymi a sprzedawcy będą zabiegać o naszą uwagę proponując ciekawe ogłoszenia nieruchomości.

To jak? Jesteś już gotowy(a) by rozpocząć kolejną przygodę i zamieszkać w nowym miejscu? Jeśli tak, zacznij od przejrzenia aktualnych ogłoszeń nieruchomości na houser.pl 🙂

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/jak-sprzedac-mieszkanie-z-zyskiem-poradnik-sprzedajacego-w-5-krokach/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją – najważniejsze informacje.
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją - najważniejsze informacje.

Korozja jest poważnym problemem dla żeliwa, ponieważ prowadzi do jego stopniowej degradacji i osłabienia. Skutki korozji

11.04.2024
Smart Home – nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu
Smart Home - nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu

Współczesny rynek technologiczny oferuje szeroko pojęte nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zmieniają postrzeganie codzienności. Smart

27.02.2024
Płyta fundamentowa – przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania
Płyta fundamentowa - przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania

Rolą fundamentu w każdej konstrukcji jest zapewnienie stabilności i trwałości. Spośród dostępnych wariantów, płyta fundamentowa

27.02.2024
Dom szkieletowy – wszystko co musisz wiedzieć
Dom szkieletowy - wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego? To ekonomiczne rozwiązanie mieszkaniowe przyciąga coraz większą uwagę n

27.02.2024