Budowa własnego domu jednorodzinnego jest spełnieniem marzeń wielu Polek i Polaków. To bardzo poważna inwestycja, która wymaga starannego zaplanowania, znacznego zapasu gotówki oraz cierpliwości. Zbyt pochopna budowa sprawi, że w najlepszym czasie „przepalimy” budżet na niepotrzebne elementy, w najgorszym zostaniemy z pustym portfelem i niedokończonym szkieletem budynku. Ile kosztuje budowa domu i ile trwa jego budowa – o tym w dzisiejszym wpisie.
Budowa domu to nie tylko układanie cegieł!
Wiele osób, które nie miały styczności z branżą budowlaną sądzi, że budowa domu to tylko i wyłącznie fizyczna praca. Położenie fundamentu, wznoszenie ścian, osadzenie dachu, montaż drzwi i okien to nie jedyne elementy budowania własnego lokum. Faktyczne prace rozpoczynają się dużo wcześniej, już na etapie prawno-administracyjnym. Konieczne jest zakupienie działki, ewentualne przekształcenie działki rolnej na budowlaną, zdobycie pozwolenia na budowę czy uzbrojenie działki. Do prac fizycznych przystąpimy nie wcześniej niż w momencie wydania dziennika budowy, które stanowi swoiste zwieńczenie wszelkich procedur administracyjnych.
Otoczka okołoadministracyjna związana z uzyskaniem pozwolenia, a następnie odbiorem budynku może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Nic więc dziwnego, że sumaryczny czas budowy domu zazwyczaj liczy się w kwartałach, a nawet latach. Fizyczne wznoszenie budynku zależy także od tego, czy budujemy dom samodzielnie, z pomocą znajomych czy przy wykorzystaniu profesjonalnej firmy budowlanej. Nie bez znaczenia jest także technologia wznoszenia domu: tradycyjna (z wykorzystaniem murowania) jest dłuższa, jednak uchodzi za solidniejszą od technologii szkieletowej (z wykorzystaniem płyty fundamentowej i prefabrykatów). Przyjmujemy, że wznosimy dom parterowy bez podpiwniczenia w technologii tradycyjnej, bryła jest prosta, metraż wynosi około 120 m2, a kwestie administracyjne – w tym zakup działki – mamy już uregulowane.
Ile trwa budowa domu?
Starannie zaplanowany i osadzony w realnych ramach czasowych harmonogram prac pozwala oszacować czas trwania całego wznoszenia domu. Sam proces można podzielić na pięć kluczowych etapów: stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, prace dociepleniowe oraz prace wykończeniowe. Jak wyglądają poszczególne etapy i ile trwają – przedstawiamy w formie listy:
- Stan zerowy – określenie na etap budowy, w którym wyrównamy teren, wytyczymy działkę, wykonamy fundamenty i przygotujemy całość pod wzniesienie ścian nośnych. Pierwsze dwa etapy mogą zająć od dwóch do trzech dni przy wykorzystaniu sprzętu specjalistycznego (koparka) lub od dwóch do trzech tygodni przy wykorzystaniu łopaty i pracy ręcznej. Wykonanie fundamentów także różni się czasowo – decydując się na płytę fundamentową, możemy zamknąć temat w ciągu 7-10 dni. Klasyczne ściany fundamentowe i ławy z kolei to praca na 12-15 dni. Wzniesienie ścian nośnych zajmie nam około 3-3,5 tygodnia, więc jest to sumarycznie najdłuższa część pracy. Ogół prac stanu zerowego zajmie od 5 do 8 tygodni.
- Stan surowy otwarty – ten etap prac jest najbardziej czasochłonny i charakteryzuje się dużym stopniem skomplikowania. Konieczne będzie murowanie ścian nośnych i stropów, wykonanie schodów, budowa ścian kolankowych, prace związane z więźbą dachową, murłatami i montażem pokrycia dachowego. Szacowane tempo pracy to 8 tygodni na murowanie ścian nośnych i kominów, 2 tygodnie na wzniesienie schodów, tydzień na budowę ścian kolankowych i 6 tygodni na prace dekarskie. Konieczne jest uwzględnienie dwóch przerw po 2 tygodnie – jedna między murowaniem ścian a budową ścian kolankowych i druga między wykonaniem wieńca pod murłatę a resztą prac dekarskich. Łączny czas prac stanu surowego otwartego to od 20 do 22 tygodni.
- Stan surowy zamknięty – ten etap prac wykonuje się dość szybko, ponieważ obejmuje bardzo wąski zakres czynności: montaż okien, drzwi wejściowych i bramy garażowej. Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego zajmuje od 14 do 20 dni, czyli od 2 do nieco ponad 2,5 tygodnia.
- Prace dociepleniowe – tutaj warto skupić się nie na jak najszybszym zakończeniu prac, a na ich dokładnym przeprowadzeniu. Skuteczne wyeliminowanie mostków termicznych i docieplenie elewacji zaoszczędzi nam wielu zmartwień i kosztów w przyszłości. Czas prac szacowany jest na około 2-4 tygodni przy wsparciu fachowców lub 5-8 tygodni przy pracy samodzielnej.
- Prace wykończeniowe – finalny etap budowy domu, który obejmuje szereg prac: od tynkowania przez położenie instalacji aż po aranżację i meblowanie pomieszczeń. Czas przeprowadzenia tych prac to minimum 14 tygodni, które w niektórych sytuacjach mogą się wydłużyć nawet do 26-30 tygodni. Najbezpieczniej więc założyć 24-tygodniowy okres na wykonanie prac wykończeniowych, czyli 6 miesięcy.
Należy pamiętać, że proponowane przez nas ramy czasowe zakładają, że większość prac wykonujemy samodzielnie, a specjalistów zatrudniamy tylko do najtrudniejszych zadań, np. dekarza do pracy nad dachem. Zatrudnienie całej ekipy budowlanej z pewnością przyspieszy proces, ale jednocześnie zwiększy koszty finansowe. Wynagrodzenie płacone budowlańcom, którzy wzniosą nasz dom od A do Z może stanowić nawet 45% łącznej kwoty inwestycji. Skoro o finansach mowa – czas przejść do omówienia drugiej kwestii, czyli ile kosztuje budowa domu.
Ile kosztuje budowa domu?
Szacowanie kosztu budowy domu jest zadaniem jeszcze bardziej karkołomnym niż osadzanie inwestycji w ramach czasowych. Dzieje się tak z uwagi na stale rosnące ceny materiałów budowlanych oraz indywidualność projektów, jak również możliwość generowania kosztów przez firmy budowlane. Zakładamy więc, że posiłkujemy się wsparciem profesjonalistów, jednak budujemy całość systemem gospodarczym, czyli „krok po kroku”.
Prace w stanie zerowym powierzone profesjonalistom nie powinny przekroczyć 35 tysięcy złotych. Pod tą ceną kryją się takie prace, jak wyrównanie terenu, wykop pod fundament, wykonanie ław i ścian fundamentowych, hydroizolację, położenie chudego betonu oraz podsypki. Wykonanie tych prac samodzielnie pozwoli zaoszczędzić od 8 do 10 tysięcy złotych.
Następne będą prace stanu surowego otwartego, których koszt wypunktujemy w formie listy:
- Wzniesienie ścian nośnych z bloczków betonu komórkowego: 22.000 złotych (11.500 złotych materiały + 10.500 złotych wynagrodzenia);
- Wykonanie kominów i ścian działowych: 14.500 złotych (8500 złotych materiały + 6000 złotych wynagrodzenia);
- Strop z poddaszem użytkowym: 40.000 złotych (24.500 złotych materiały + 15.500 złotych wynagrodzenie);
- Dach wraz z pokryciem: 52.500 złotych (32.500 złotych materiały + 20.000 złotych wynagrodzenia);
- Wykończenie dachu (izolacja, montaż rynien, itp.): 20.000 złotych (11.500 złotych materiały + 8500 złotych wynagrodzenia);
Łączny koszt prac związanych ze stanem surowym zamkniętym wyniesie blisko 150.000 złotych. Dalsza część pracy, czyli doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego wyniesie kolejne 28.000 złotych: 20.000 złotych na okna, 4500 złotych na solidne i estetyczne drzwi wejściowe oraz 3500 złotych na bramę garażową. Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego kosztować nas będzie około 185.000-190.000 złotych, a kolejne 120.000 złotych musimy wydać na ocieplenie i kompletne urządzenie domu. Można więc założyć, że faktyczne wzniesienie domu wymaga dysponowania budżetem nie mniejszym niż 300.000 złotych, przy czym warto zrobić „górkę” w formie rezerwy budżetowej wynoszącej około 15-20% szacowanej kwoty.