houser.plblogfotowoltaika-co-to-jest-i-jak-dziala
Natasha Michalska
Natasha Michalska 07.11.2022 713 wyświetleń

Fotowoltaika – co to jest i jak działa?

fotowoltaika co to jest sa panele fotowoltaiczne czy warto

W ostatnich latach jesteśmy świadkami dynamicznego wzrostu popularności instalacji fotowoltaicznych. Jest to wynikiem tego, że technologia wykorzystywania promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej stała powszechniejsza, efektywniejsza, a przede wszystkim tańsza, co pozwala na jej zastosowanie również w indywidualnych gospodarstwach domowych. W naszym artykule przedstawimy czym jest i jak działa fotowoltaika, a także skąd wzięła się jej popularność w Polsce.

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika jest systemem wykorzystującym efekt fotoelektryczny, a więc promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. W ten sposób pozyskiwany jest prąd stały, który następnie jest przekształcany na prąd zmienny, używany w gniazdkach. Kluczowym elementem, za pośrednictwem którego odbywa się cały proces są panele fotowoltaiczne, które powinny być montowane na dachach lub gruncie od strony południowej – a więc tak, by miały najlepszy dostęp do światła słonecznego. Obecnie spotkać możemy zarówno duże, komercyjne elektrownie fotowoltaiczne, jak też małe przydomowe instalację. Taki system, mimo tego, iż jest kosztowną inwestycją, w perspektywie długoterminowej staje się opłacalny, gdyż pozwala obniżyć rachunki za prąd.

Jak działa fotowoltaika?

Tym, co może najbardziej intrygować jest to, jak działa fotowoltaika. O ile funkcjonowanie tradycyjnych elektrowni, zarówno wodnych, jak i tych bazujących na paliwach kopalnianych czy atomie było wielokrotnie przedmiotem lekcji w szkołach, to fotowoltaika jest względnie nową formą pozyskania energii. W efekcie, wiedza na jej temat nie jest jeszcze powszechna. Proces pozyskania energii z promieniowania słonecznego zachodzi dzięki zjawisku, które określane jest mianem efektu fotowoltaicznego. W procesie tym niezbędne jest ogniwo fotowoltaiczne, które składa się z dwóch warstw:

  • cieńszej, znajdującej się na górze warstwy, stanowiącą przezroczystą powłokę, nadktórą umiejscawia się elektrodę ujemną i powłokę antyrefleksyjną;
  • grubszej, dolnej warstwy zapewniającej podstawę.

Obie oddzielone są warstwa potencjałów opartych na półprzewodnikach niesamoistnych. Pojedyncza cząstka światła, czyli foton, padając na ogniwo panelu wprawia w ruch elektron, który powoduje wytworzenie energii elektrycznej. W taki sposób powstaje prąd stały, który w następnym etapie przekształcany jest w prąd zmienny. Następuje to za pomocą inwertera słonecznego, czyli falownika.
Warto podkreślić, iż pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne osiągają z reguły moc kilku watów, przez co nie zasilą większych urządzeń. Dlatego też są one łączone w całe systemy, które następnie tworzą moduły.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne a rozliczanie energii

Ze względu na ograniczenia w możliwości magazynowania prądu elektrycznego, większość osób decyduje się na podłączenie swojej instalacji do sieci publicznej. W tym zakresie funkcjonuje skomplikowany system rozliczeń, który ma istotny wpływ na rentowność całej instalacji. Jeszcze do niedawna w Polsce funkcjonował system opustów, dla prosumentów wytwarzających energię na użytek własny, posiadających instalacje nieprzekraczające 10 kWp mocy. Polegał on na tym, że nadwyżki z produkcji mogliśmy przekazać do sieci, po czym odebrać do 80% oddanej energii. Większe instalację od 10 do 50 kWp obowiązywał w tym zakresie limit 70% energii, możliwej do odbioru. Obecnie, od kwietnia 2022 roku stosowany jest system sprzedażowy w ramach którego następuje rozliczenie wartościowe a nie ilościowe. Oznacza to, że nadwyżki energii sprzedajemy po cenach rynkowych, przy czym obowiązująca jest średnia hurtowa cena energii za miesiąc poprzedni. Uzyskane w ten sposób środki zasilają indywidualne konto i
tworzą depozyt, który następnie można przeznaczyć na opłacenie rachunków. Za zakup energii rozliczamy się przy tym, jak osoby nieposiadające instalacji, a więc po cenie z wybranej przez nas taryfy, ponosząc opłaty dystrybucyjne.

Dobór optymalnej instalacji – na co zwracać uwagę?

Wprowadzone w kwietniu 2022 roku zmiany spowodowały, że opłacalność niektórych inwestycji w instalacje fotowoltaiczne stanęła od znakiem zapytania. Nieustające zainteresowanie świadczy jednak o tym, iż nadal jest to popularna forma inwestycji, a po ostatnich zmianach prawnych, poza obniżeniem rachunków można nawet otrzymać zwrot pieniędzy. Do tego niezbędne jest jednak odpowiednie dobranie instalacji. W tym zakresie ważne stają się takie aspekty, jak np.:

  • moc paneli fotowoltaicznych;
  • typ ogniw fotowoltaicznych (polikrystaliczne są tańsze, ale mniej efektywne, natomiast monokrystaliczne droższe i wydajniejsze);
  • ilość miejsca na ulokowanie paneli;
  • zużycie energii w gospodarstwie domowych, z uwzględnieniem różnych okresów.

Są to oczywiście jedne z wielu kryteriów, które należy wziąć pod uwagę podczas instalacji paneli fotowoltaicznych. Warto jednak mieć na uwadze, że tego typu inwestycję mają duże znaczenie zarówno dla domowych budżetów, jak o środowiska oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/fotowoltaika-co-to-jest-i-jak-dziala/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?
Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Jeśli rozważasz modernizację swojego systemu grzewczego, pompy ciepła mogą być atrakcyjną opcją ze względu na ich ef

24.05.2024
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie
Które Podłogi Wybrać: Modułowe, Drewniane, Laminowane czy Hybrydowe? Praktyczne porównanie

Wybór odpowiedniej podłogi do naszego domu to decyzja, która może mieć długotrwały wpływ na komfort, estetykę i funk

24.05.2024
Alarm do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Alarm do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

Rozważając instalację systemu alarmowego w mieszkaniu w bloku, kluczowy jest wybór pomiędzy systemem przewodowym a bezpr

22.05.2024
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?
Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są takie tanie?

Wysoka stopa bezrobocia w Hiszpanii, zwłaszcza wśród młodzieży, w istotny sposób przyczynia się do niższej siły naby

22.05.2024