Decydując się na budowę domu, coraz chętniej wybieramy gotowe rozwiązania, które służą przyszłym oszczędnościom gotówki. Do najpowszechniej stosowanych pomysłów zaliczymy domy modułowe, które powstają jako gotowy i ekonomiczny projekt. Równie często spotykane są nieruchomości ekologiczne, których ideą jest redukcja kosztów związanych z ogrzewaniem i elektrycznością oraz domy pasywne, które w swoim założeniu mają być całkowicie niezależne. Dzisiejszy artykuł przybliży wcześniej wymienione rozwiązania, omawiając wady i zalety każdego z nich.
Domy modułowe
Pierwszy z omawianych projektów można przyrównać nieco do makiety z klockami – domy modułowe bowiem tworzą konstrukcję, którą w przyszłości możemy swobodnie rozbudowywać i powiększać przestrzeń użytkową. Zakładasz działalność gospodarczą i potrzebujesz przestrzeni roboczej, warsztatu lub punktu sprzedaży? Dokupujesz moduł dostosowany do potrzeb. Planujesz powiększenie rodziny i chciałbyś zyskać miejsce na pokój dziecięcy? Nic prostszego – wybierasz odpowiedni moduł. Instalacja dodatkowej przestrzeni może zająć od kilku dni (w przypadku niedużych przestrzeni bez fundamentów) do kilku miesięcy (większe moduły z fundamentami). Warto dodać, że koszty zakupu takiego domu są o wiele niższe, aniżeli nabycie standardowego mieszkania. Dysponując kwotą około 80 000 PLN możliwe jest nabycie podstawowego domu modułowego z antresolą o powierzchni 35 metrów kwadratowych, który powstanie w około 2 tygodnie i nie wymaga pozwolenia na budowę. Zwiększając budżet do 139 000 PLN otrzymujemy domek z zabudową kuchenną, białym montażem, podstawowym wykończeniem wnętrza oraz instalacjami: elektrycznymi, wod-kan i przydomową oczyszczalnią.
Dom modułowy to fantastyczne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie kameralne rozwiązania, a jednocześnie nie dysponują pokaźnymi funduszami lub nie mają zdolności kredytowej na hipotekę. Większość producentów gwarantuje nawet kilkadziesiąt lat gwarancji na przygotowaną w ten sposób konstrukcję, co potwierdza wysoką jakość wykonania i solidne materiały użyte do budowy. Minusem takiego rozwiązania jest jednak pewna schematyczność – osoby, które pragną wyjątkowego domu z pewnością nie będą mieli zbyt dużej możliwości do realizacji swoich kreatywnych pomysłów. Konieczne jest także zorganizowanie dźwigu, który będzie niezbędny podczas całości prac związanych z wznoszeniem konstrukcji. Na minus należy także konieczność dysponowania całością gotówki jeszcze przed rozpoczęciem budowy, co sprawia, że zakup finansujemy albo z oszczędności, albo z kredytu gotówkowego.
Domy ekologiczne
Domy ekologiczne są coraz powszechniejszym rozwiązaniem w budownictwie, a od 2021 roku każdy nowo wznoszony budynek musi być energooszczędny. Dzieje się to za sprawą rosnącej świadomości ochrony środowiska, dopłat unijnych do eko-projektów i oszczędność energetyczna nawet do 70-80% w porównaniu do tradycyjnego budownictwa. Zwyczajowo do domów energooszczędnych kwalifikuje się zarówno domy ekologiczne, jak i pasywne. Drugi z przytoczonych projektów omówimy w kolejnym akapicie, teraz zaś skupimy się na konstrukcjach ekologicznych.
Najważniejszym elementem domu ekologicznego jest rozsądna i prosta konstrukcja budynku. Dotyczy to zarówno układu pomieszczeń, jak i dachu czy ogólnego planu lokum. Domy budowane w formacie ekologicznym konstruuje się na planie kwadratu, prostokąta, rzadziej w kształcie litery L. Inne bryły, szczególnie te stosujące zaokrąglenia i łuki, są nieefektywne termicznie, przez co rezygnuje się z ich stosowania. Odchodzi się także od tarasów wkomponowanych w plan domu czy balkonów, które wychładzają ściany budynku. Dach buduje się w formie płaskiej, jedno- lub dwuspadowej w taki sposób, by powierzchnia dekarska była jak najmniejsza w stosunku do ogólnej kubatury domu. Istotne jest wdrożenie nowych technologii, które pozwolą efektywnie gromadzić i kumulować energię, jak np. panele solarne czy pompy ciepła. Wobec takich inwestycji widać pewien minus, a mianowicie wysoki koszt budowy związany z niezwykle szczelną termoizolacją oraz wdrożeniem ekologicznych rozwiązań.
Domy pasywne
Dom pasywny jest pojęciem stosunkowo słabo rozpowszechnionym pośród społeczeństwa i niewiele osób potrafi rozróżnić konstrukcję pasywną od ekologicznej. Jak więc zdefiniować dom pasywny? To coś na wzór konstrukcji ekologicznej, która zużywa jeszcze mniej energii. Dla porównania: roczne zużycie energii do ogrzewania domu pasywnego nie przekracza 15 kWh/m2, w konstrukcjach ekologicznych konstrukcja ta nie może być wyższa niż 40 kWh/m2, co przy około 180 kWh/m2 pochodzących ze zwykłych domów robi wrażenie. Dodatkowo istotne jest zapotrzebowanie na energię pierwotną (konieczne do działania urządzeń domowych, podgrzewania wody czy rozprowadzenia energii cieplnej), które rocznie nie może przekraczać 120 kWh/m2. Wniosek nasuwa się sam – domy pasywne muszą być doskonale zaizolowane, a znaczenie mają takie detale jak wybór materiału termoizolacyjnego, ekspozycja i wielkość okien czy brak nieocieplonych płaszczyzn (np. balkonów, garaży osadzonych w bryle budynku).
Oszczędności energetyczne są konieczne do zastosowania na każdym kroku, przykładowo: współczynnik przenikania ciepła przez okna w domu pasywnym nie mogą przekraczać Uw wyższego niż 0,8 W/(m2*K). Przeszklenia pełnią niebagatelną rolę: w lecie duża powierzchnia szyb sprawia, że całość zamienia się w przyjemnie ciepłą szklarnię, a w zimie wychwytuje się o wiele więcej promieni słonecznych. Wiele domów pasywnych jest całkowicie przeszklonych od strony południowej, gdzie tworzone są pokoje dzienne, sypialnie i gabinety. Od północy z kolei ogranicza się przeszklenia i umiejscawia się ciągi komunikacyjne, pomieszczenia techniczne oraz kuchnię. Nietrudno więc zauważyć, że całość budowy i wykańczania podyktowana jest nie własnymi preferencjami czy wyobraźnią, a koniecznością zachowania jak najkorzystniejszych parametrów termicznych. Oprócz domów pasywnych, buduje się także domy zero-energetyczne lub nawet domy plus-energetyczne.
Jeśli interesują Cię te nowoczesne i przyjazne środowisku nieruchomości, przejrzyj aktualne oferty domów.