Ogłoszenia Nowe oferty Kategorie Lokalizacje Blog Agencje Deweloperzy
Dodaj ogłoszenie
houser.plblogco-to-jest-krajowy-zasob-nieruchomosci
Patryk Kwapis 16.08.2021 301 wyświetleń

Co to jest Krajowy Zasób Nieruchomości?

krajowy zasób nieruchomości logo

Polska posiada szereg państwowych osób prawnych, których celem jest nadzorowanie rządowych projektów, planów i programów. Jedną z nich jest Krajowy Zasób Nieruchomości – stosunkowo młody organ utworzony w 2017 roku. Nazwa tej instytucji wskazuje na zarządzanie lub gospodarowanie budynkami mieszkalnymi. Czym dokładnie jest Krajowy Zasób Nieruchomości, jakie zadania realizuje i co można załatwić w KZN – o tym w dzisiejszym wpisie.

Kilka słów o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Omawiany przez nas podmiot to niedawno powstała instytucja – powołana została na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ustawodawca przygotował ten akt prawny jako odpowiedź na zmieniające się potrzeby obywateli w zakresie mieszkaniowym. Istotą powołania Krajowego Zasobu Nieruchomości jest takie gospodarowanie nieruchomościami, by wytworzyć podaż na wynajem mieszkań z niższym czynszem i możliwością wykupu. Pod względem administracyjnym, KZN jest bezpośrednio podległy ministrowi właściwemu do spraw budowania, planowania oraz zagospodarowania przestrzennego.

Jeden z urzędów wojewódzkich porównuje KZN do „banku ziemi”, który gromadzi i gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa w taki sposób, by podnosić ich ekonomiczną wartość, a jednocześnie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe Polaków. Jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne, jeśli spojrzymy na działanie Krajowego Zasobu Nieruchomości pod kątem czysto praktycznym. Skarb Państwa przekazuje pod zarząd posiadane lokale mieszkalne, zaś KZS dostosowuje czynsze do potrzeb młodych Polaków, jednocześnie oferując gwarancję pierwokupu przydzielonego mieszkania. Program kierowany jest przede wszystkim do tych osób, które nie posiadają własnego lokum, a które z różnych względów nie mają możliwości sfinansowania zakupu własnego lokalu (niewystarczające zasoby gotówki, brak zdolności kredytowej, odmowa udzielenia kredytu hipotecznego).

Poza zarządzaniem gotowymi lokalami, Krajowy Zasób Nieruchomości zachęca przedsiębiorców do inwestowania poprzez budowę nowych bloków, a nawet osiedli, które następnie zostają wykupione przez Skarb Państwa. Dla inwestorów jest to o tyle wygodna kwestia, że instytucje państwowe stanowią gwarancję wypłacalności, a zarazem kupca, który niemal od ręki nabywa wszystkie wybudowane mieszkania. Zyskują na tym wszystkie strony: Skarb Państwa i KZN, ponieważ powiększa się baza dostępnych lokali nabywanych po preferencyjnej cenie, inwestor, gdyż niemal od razu po odbiorze budynku czeka na nich zdecydowany i wypłacalny kupiec, w końcu także obywatele, dla których zwiększa się oferta mieszkaniowa.

KZN a program „Mieszkanie Plus”

Program „Mieszkanie Plus” to prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych filarów wsparcia w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, jak i szeroko rozumianej pomocy państwowej. Zgodnie z jego założeniami, program dzielony jest na część rynkową oraz część społeczną. Rynkowy wymiar programu kierowany jest do osób o przeciętnych zarobkach, które nie posiadają zdolności kredytowej na zakup mieszkania, jednocześnie z uwagi na wynagrodzenie nie przysługuje im mieszkanie komunalne lub w TBS. Społeczna odsłona „Mieszkania Plus” kierowana jest do osób o najniższych zarobkach, które to mogą ubiegać się o przyznanie czynszowego mieszkania gminnego lub przydział lokalu TBS. Zarówno jednym, jak i drugim wariantem programu opiekuje się Krajowy Zasób Nieruchomości we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

Jak czytamy na rządowej stronie Krajowego Zasobu Nieruchomości, instytucja ta pomaga osobom bez prawa własności lub współwłasności do mieszkania uzyskać niskoczynszowe lokum. Obecnie oferowane lokale można znaleźć na mapie Geoportalu, a obok dostępnych budynków naniesione są także te punkty, które powstają lub zostały uwzględnione w zagospodarowaniu przestrzennym. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osoby zainteresowane uczestnictwem w programie „Mieszkanie Plus” mogą zapoznać się z lokalizacją potencjalnych nieruchomości, jak również złożyć zapytanie do KZN o planowane inwestycje w wybranym obszarze.

Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
skarga na uciazliwego sasada jak napisac skarge gdzie zglosic
Skarga na uciążliwego sąsiada – jakie są sposoby? Jak napisać skargę?

Uciążliwy sąsiad potrafi zmienić życie każdego w koszmar. Hałasy, kłótnie, ciągłe remonty, zakłócanie ustalo

15.01.2022
Umowa rezerwacyjna mieszkania – omowienie i wzor do pobrania
Umowa rezerwacyjna mieszkania – omówienie i wzór do pobrania

Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym sprawia, że możemy mówić o swoistym piku popularności zakupu nieruchomości.

15.01.2022
Odbior techniczny mieszkania od dewelopera – na co zwrocic uwage
Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania od dewelopera to niewątpliwe bardzo ważna i długo wyczekiwana chwila w życiu każdego nabywcy. W k

15.01.2022
dom do m bez pozwolenia na budowe zasady budowy jak zbudowac informacje i porady
Dom bez pozwolenia do 70 m2 – przepisy i zasady budowy

Każdy, kto chce wznieść swój dom wie, jak żmudna jest to praca i ile czasu pochłania. Samo fizyczne postawienie dom