Ogłoszenia Nowe oferty Kategorie Agencje Deweloperzy
Dodaj ogłoszenie
houser.plblogceny-mieszkan-w-warszawie-ile-kosztuja-kupic-czy-wynajac-co-sie-bardziej-oplaca
Patryk Kwapis 09.05.2021 111 wyświetleń

Ceny mieszkań w Warszawie – ile kosztują? Kupić czy wynająć – co się bardziej opłaca?

mieszkania na sprzedaz i do wynajęcia w warszawie

Decyzja o zakupie własnej nieruchomości poprzedzona jest dogłębną analizą rynku lub szczegółową konsultacją ze specjalistami. Tym częściej sięgamy po opinie ekspertów, im większy jest lokalny rynek lub im dłużej poszukujemy tego idealnego lokum. Nim jednak przystąpimy do faktycznego poszukiwania nieruchomości, warto sobie zadać pytanie: kupić czy wynająć? Co jest bardziej opłacalne przy obecnym poziomie cen i ile przyjdzie zapłacić nam za metr kwadratowy nieruchomości w Warszawie?

Kupić czy wynająć mieszkanie w Warszawie?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie posiadają jeszcze własnego lokum, a jednocześnie wahają się przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. Kupno mieszkania to dla wielu osób ostoja bezpieczeństwa, pewnego azylu, w którym można z powodzeniem założyć rodzinę bez obaw o wypowiedzenie umowy najmu. Wynajem mieszkania z kolei to szeroko rozumiana wolność – od zobowiązania w postaci blisko ćwierćwiecznej hipoteki oraz od przywiązania do jednego miejsca. Jedni twierdzą, że za miesięczną opłatę wynajmu byliby w stanie spłacić ratę kredytu, inni z kolei przekonują, że nie ma nawet pewności, czy bank przyznałby im wnioskowaną kwotę. Zwolennicy własnych lokali twierdzą, że wynajęte mieszkanie tak naprawdę pozbawione jest pierwiastka własności, bo nie można niczego przerobić lub wyremontować bez zgody właściciela. Osoby optujące za wynajmem twierdzą z kolei, że jest to oszczędność pieniędzy, bowiem remont wynikający ze standardowej eksploatacji lokalu jest zmartwieniem wynajmującego, a nie najemcy.

Kto więc w tym sporze będzie miał rację? Tak naprawdę słuszność trzeba oddać i jednej i drugiej stronie, a wybór kupna lub wynajmu pozostawiamy indywidualnym preferencjom. Jedno jest jednak pewne: zarówno czynsze najmu, jak i ceny nabycia mieszkania statystycznie najwyższe są w Warszawie – tuż za Gdańskiem, Krakowem i Wrocławiem. Mimo iż stopa procentowa kredytów jest wyjątkowo niska z uwagi na decyzje Rady Polityki Pieniężnej, to o kredyt hipoteczny jest niezwykle trudno z uwagi na duże ryzyko utraty pracy lub niepewność regularnych dochodów. Analizie poddajemy więc ceny standardowego, dwupokojowego mieszkania o metrażu ok. 45 m2 z oddzielną kuchnią, a uśrednienia dotyczyć będą zarówno ogółu Warszawy, jak i wyszczególnienia kilku najdroższych i najtańszych dzielnic. Dane statystyczne sporządzone są na koniec miesiąca kwietnia 2021 roku.

Wynajem mieszkania w Warszawie – czy to się opłata?

Wybierając mieszkania do wynajęcia w Warszawie , musimy mieć przygotowane około 2750 PLN miesięcznie – dokładna średnia cena wynajmu wynosi 2749 PLN. Nie oznacza to jednak, że osoby z niższymi budżetami mogą pożegnać się z marzeniami o przeprowadzce. Przedstawiona powyżej średnia zawyżona jest przez prestiżowe apartamenty w lokalizacjach, za które płaci się nawet 22.000 PLN miesięcznie. Kwota mniejsza niż 2000 PLN pozwoli nam zamieszkać w takich dzielnicach jak Białołęka (1861 PLN), Targówek (1892 PLN), Wawer (1948 PLN) czy Ursus (1999 PLN). Jeśli z kolei dysponujemy zasobniejszym portfelem, nic nie stoi na przeszkodzie, by skierować obszar poszukiwań na Śródmieście (4417 PLN), Wolę (2641 PLN), Wilanów (2594 PLN) lub Mokotów (2579 PLN).

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie

Poszukują mieszkania na sprzedaż w Warszawie, musimy przygotować się na wydatek co najmniej 10.000 PLN / mkw przy rynku pierwotnym oraz 11.000 PLN / mkw przy rynku wtórnym. Średnia cena za modelowe mieszkanie wynosiła dokładnie 10.672 PLN / mkw oraz 11.441 PLN / mkw, a najważniejszym czynnikiem decydującym było nic innego, jak tylko lokalizacja. Najdroższe okazuje się Śródmieście z wynikiem 14.536 PLN / mkw, Wola wyceniana na 11.830 PLN / mkw oraz Żoliborz, który jest o 15 PLN / mkw tańszy od drugiej Woli. Na przeciwległym biegunie znajdują się warszawskie obrzeża reprezentowane przez Rembertów (7544 PLN / mkw), Białołęka (8211 PLN / mkw) oraz Wawer (8740 PLN / mkw). Najdroższym adresem okazuje się Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie własne m2 kosztuje co najmniej 28.000 PLN / mkw. Cena ta może przyprawić o ból głowy w sytuacji, gdy zestawimy ją z najtańszą, peryferyjną ulicą Kocią, która to dyktuje warunki cenowe rzędu około 3250 PLN / mkw.

Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
podatek gruntowy kto i kiedy płaci jak uniknąć podatku od gruntów
Podatek gruntowy - co to jest? Kto i kiedy go zapłaci?

Każdego dnia obciążeni jesteśmy zróżnicowanymi podatkami i opłatami, których dokonujemy w ramach daniny publicznej. C

09.05.2021
jak uzyskać wypis i wyrys z planu przez internet i w urzędzie
Wypis i wyrys z ewidencji gruntów oraz mapa ewidencyjna - czym są i jak je uzyskać?

Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości konieczne jest, by w sposób niebudzący wątpliwości uregulować stan pra

09.05.2021
kto i kiedy może nas wymeldować bezdomność a meldunek
Kto i kiedy może nas wymeldować, a kiedy nie może?

Własne cztery kąty to dla wielu osób zabezpieczenie nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. Świadomość, ż

09.05.2021
jak najkorzystniej przepisać mieszkanie na niepełnoletnie dziecko
Jak najkorzystniej przepisać mieszkanie na dziecko?

Pozostawienie nieruchomości naszym zstępnym nie jest czynnością zarezerwowaną i wykonywaną wyłącznie po naszej śmier

30.04.2021