houser.plblogdom-czy-mieszkanie-w-bloku-porownanie-zalety-wady
Patryk Kwapis
Patryk Kwapis 16.08.2021 1 337 wyświetleń

Dom czy mieszkanie w bloku? Porównanie, zalety, wady

Dom czy mieszkanie co wybrac

Zakup własnego lokum może rodzić poważne dylematy na wielu etapach. Mowa tu nie tylko o wyborach pokroju wanna czy prysznic, osobna kuchnia czy salon z aneksem, ale przede wszystkim o decyzji co do formy samego lokalu. Już na samym początku przyjdzie nam podjąć decyzję: dom czy mieszkanie w bloku? Nim wskażesz ostateczną odpowiedź, poznaj plusy i minusy mieszkania w obu tych miejscach – w tym pomoże Ci nasz dzisiejszy poradnik.

Dlaczego warto mieszkać w domu jednorodzinnym?

Wolnostojący dom kojarzy się przede wszystkim z większą prywatnością, swobodą i intymnością z uwagi na brak sąsiadów za ścianą. Nikt nie będzie uskarżać się na wieczorną imprezę, bawiące się dzieci czy radośnie szczekającego psiaka. Większy metraż tego typu zabudowania pozwala na stworzenie dodatkowych pomieszczeń, jak np. spiżarnia, pralnia czy warsztat, co w przypadku kilkupokojowych mieszkań byłoby niemożliwe. Przynależący do terenu posesji ogród stwarza dodatkowe miejsce do rekreacji, dzięki czemu Ty i Twoja rodzina zyskujecie przestrzeń na zabawę, wypoczynek czy spotkania z bliskimi. Sam ogród może pełnić różne funkcje: od typowo rekreacyjnej z trawnikiem i basenem przez użytkową z własną uprawą owoców i warzyw aż po wizytówkę z nasadzeniami i dekoracjami. Niekwestionowaną zaletą jest też opcja samodzielnego zbudowania domu, co pozwala zaoszczędzić nieco gotówki i stworzyć wymarzoną przestrzeń do życia; z oczywistych względów nie jest możliwe postawienie pojedynczego mieszkania lub całkowite jego przebudowanie (wymaga to zgody wspólnoty mieszkaniowej).

Choć posiadanie domu jednorodzinnego wygląda na sielankową idyllę, to nie można zapominać o pewnych wadach takiego miejsca. Przestrzeń domów jednorodzinnych wymaga stałej pracy – nikt przecież za nas nie odśnieży podjazdu, nie zadba o zieleń czy nie zgrabi opadających liści. Samo sprzątanie kilkuset metrów kwadratowych jest o wiele bardziej czaso- i prachochłonne niż doprowadzenie do porządku dwóch lub trzech pokoi, kuchni i łazienki. Poza zwiększoną ilością pracy, nie można zapominać o większych wydatkach eksploatacyjnych – ogrzewanie, odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci, a nawet drobne naprawy są z reguły droższe niż w przypadku zamieszkiwania w bloku. Choć nie ma sąsiadów za ścianą, istnieje szansa, że znajdziesz ich za płotem – Ci z kolei mogą być równie nieprzyjemni, co w bloku. Jeśli Twoja działka położona jest w odosobnieniu i nie ma żadnego sąsiada obok, prawdopodobnym jest poczucie pewnego rodzaju alienacji; na niektórych może zadziałać deprymująco myśl o tym, że w razie sytuacji kryzysowej nikt nie przyjdzie im z pomocą zaniepokojony hałasami.

Mieszkanie w bloku – zalety i wady

Bloki mieszkalne kojarzą się przede wszystkim z zabudowaniem obecnym w mieście, z którego dotarcie do najbliższego sklepu, apteki, punktów usługowych czy przystanku autobusowego zajmuje nie więcej niż kilka minut. To właśnie ta bliskość tworząca urbanistyczną całość jest największą wartością; coraz więcej bloków ma na parterze własne restauracje czy mini-samy spożywcze, co jeszcze bardziej ułatwia codzienne funkcjonowania. Skoro o codziennym funkcjonowaniu mowa, mieszkania mają zdecydowanie mniejszy metraż niż domy jednorodzinne, a to z kolei oznacza o wiele mniejszą przestrzeń do utrzymania. Sprzątanie jest szybsze, eksploatacja jest tańsza, a ewentualne koszty remontu lub napraw są o wiele niższe. Regularne uiszczanie opłat mieszkaniowych sprawia, że jednym przelewem gwarantujemy sobie ciągłość ogrzewania, wywozu śmieci, sprawnej kanalizacji oraz sprzątania części wspólnych. Zamieszkując w bloku, nietrudno spotkać życzliwych sąsiadów, którzy w razie potrzeby pomogą nam przy codziennych sprawach, a w przypadku wyjazdu wakacyjnego doglądną naszego dobytku. Sam rynek nieruchomości jest bogatszy w przypadku mieszkań, a i osoby z ograniczonym budżetem prędzej znajdą i kupią własne lokum w bloku niż dom jednorodzinny. Bezpośrednio z tą zaletą wiąże się fakt, że mieszkanie daje większe możliwości generowania dochodu pasywnego w postaci wynajmu; najem domów jednorodzinnych nie jest w Polsce aż tak popularny.

Mimo tych zalet, mieszkanie w bloku niesie ze sobą pewne minusy, spośród których największym jest ograniczona przestrzeń. Konfiguracja przestrzeni jest ściśle wytyczona, a miejsce zamknięte, przez co nie ma możliwości dobudowania pomieszczenia. Ogródki w bloku mieszkalnym to luksus zarezerwowany dla mieszkań na parterze, a i te są zaledwie ułamkiem przestrzeni w porównaniu do ogrodów przy domu jednorodzinnym. Wspominaliśmy wyżej o życzliwych i pomocnych sąsiadach – równie duże prawdopodobieństwo istnieje, że trafisz na niezbyt przyjaznych ludzi, a rzekome „prestiżowe” osiedla nie dają gwarancji spokojnego życia. Mieszkając w blokach mieszkalnych jesteśmy niejako „skazani” na uroki życia miejskiego, takie jak ograniczona przestrzeń do parkowania, spaliny, ruchliwa ulica czy hałasy z klatki schodowej. Choć można do mieszkania dokupić piwnicę i miejsce parkingowe w garażu podziemnym (o ile takowe są dostępne), to i tak nie zastąpią one składzików, spiżarni czy warsztatów dostępnych przy domkach jednorodzinnych.

Dla kogo dom, a dla kogo mieszkanie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań. Są takie osoby, które nie wyobrażają sobie życia w ruchliwym mieście i poszukują własnego kąta do wyciszenia i relaksu; są też tacy, których przeraża wizja codziennych dojazdów do miasta, braku udogodnień i bliskości dobrodziejstw oferowanych przez miasto. Myśląc nad zakupem danej nieruchomości, należy patrzeć na tę decyzję holistycznie; analizie powinno poddać się nie tylko samo lokum, ale także jego otoczenie. Warto więc wykonać „podwójne oględziny” – na jednym spotkaniu rozejrzeć się w domu lub mieszkaniu, a drugie poświęcić na krótki spacer po okolicy i ewentualną rozmowę z sąsiadami.

Jeśli cenimy sobie ciszę, spokój i prywatność, to z pewnością powinniśmy postawić na dom jednorodzinny. To także dobry wybór dla osób, które potrzebują większej przestrzeni życiowej: dla rodziców z dziećmi, rodzin wielopokoleniowych czy grona studentów, którzy zechcą wynająć nieruchomość w kilka osób. Fantastycznie odnajdą się tu miłośnicy natury i zwierząt – przynależący teren zielony to możliwość spełniania się w ogrodnictwie, jak również raj dla psiaków. Mieszkanie w bloku powinni z kolei wybrać Ci, którzy prowadzą niezwykle aktywny tryb życia i lubią miasto tętniące życiem. To rozwiązanie niesie ze sobą szereg wygód: dobrze rozbudowana komunikacja miejska, którą dotrzemy do pracy lub na uczelnię, bliskość niezbędnych lokali handlowo-usługowych czy mniejszy metraż mieszkania do utrzymania. Koszty życia w mieszkaniu są tańsze, zaś samo lokum może być z powodzeniem wynajęte, by na siebie zarabiało.

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://houser.pl/dom-czy-mieszkanie-w-bloku-porownanie-zalety-wady/" order_type="reverse_time" title_text="" width="100%" animation_effect="random" count_of_comments="5" ]
Szukasz atrakcyjnych nieruchomości?
Zobacz aktualne oferty
Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Dodaj bezpłatnie ogłoszenie

Przeczytaj też

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją – najważniejsze informacje.
Zabezpieczanie żeliwa przed korozją - najważniejsze informacje.

Korozja jest poważnym problemem dla żeliwa, ponieważ prowadzi do jego stopniowej degradacji i osłabienia. Skutki korozji

11.04.2024
Smart Home – nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu
Smart Home - nowoczesne rozwiązania technologiczne dla Twojego domu

Współczesny rynek technologiczny oferuje szeroko pojęte nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zmieniają postrzeganie codzienności. Smart

27.02.2024
Płyta fundamentowa – przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania
Płyta fundamentowa - przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i sposobach wykonania

Rolą fundamentu w każdej konstrukcji jest zapewnienie stabilności i trwałości. Spośród dostępnych wariantów, płyta fundamentowa

27.02.2024
Dom szkieletowy – wszystko co musisz wiedzieć
Dom szkieletowy - wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego? To ekonomiczne rozwiązanie mieszkaniowe przyciąga coraz większą uwagę n

27.02.2024